Minnesota-Scores.Net LOADING

High School Football Scores for Friday, September 9, 2022

Time: 3:00 PM
@Bigfork
Hill City/Northland 8
Bigfork 46
Final
Time: 3:30 PM
@Badger
Goodridge/Grygla 34
Badger/Greenbush-Middle River 28
F/2OT
Time: 3:30 PM
@St. Paul Johnson
Minneapolis Washburn 9
St. Paul Johnson 6
Final
Time: 3:30 PM
@South
Minneapolis Roosevelt 0
Minneapolis South 59
Final
Time: 3:30 PM
@Lancaster
Stephen-Argyle 8
Kittson County Central 36
Final
Time: 6:00 PM
@Como Park
Minneapolis Southwest 34
St. Paul Como Park 0
Final
Time: 6:00 PM
@Underwood
Roseau 14
Underwood 6
Final
Time: 6:00 PM
@Harding
Columbia Heights 6
St. Paul Harding/Humboldt 42
Final
Time: 6:00 PM
@Crookston
Barnesville 28
Crookston 0
Final
Time: 6:00 PM
@Edison
Concordia Academy 41
Minneapolis Edison 14
Final
Time: 6:00 PM
@Duluth East
North Branch 30
Duluth East 27
Final
Time: 6:00 PM
@Fridley
Minneapolis North 34
Fridley 14
Final
Time: 7:00 PM
@Delano
Becker 31
Delano 28
Final
Time: 7:00 PM
@La Crescent
Zumbrota-Mazeppa 16
La Crescent-Hokah 41
Final
Time: 7:00 PM
@Hill-Murray
Simley 41
Hill-Murray 18
Final
Time: 7:00 PM
@Lester Prairie
Blooming Prairie 6
Lester Prairie 26
Final
Time: 7:00 PM
@Mountain Lake
Renville County West 21
Mountain Lake Area 6
Final
Time: 7:00 PM
@Kimball
Atwater-Cosmos-Grove City 12
Kimball Area 28
Final
Time: 7:00 PM
@Rocori
Sartell-St. Stephen 14
Rocori 29
Final
Time: 7:00 PM
@Virginia
Two Harbors 36
Rock Ridge 18
Final
Time: 7:00 PM
@Watertown-Mayer
New London-Spicer 36
Watertown-Mayer 38
Final
Time: 7:00 PM
@Sebeka
Bertha-Hewitt 16
Sebeka 44
Final
Time: 7:00 PM
@Ortonville
Clinton-Graceville-Beardsley 0
Ortonville 42
Final
Time: 7:00 PM
@Dawson
Canby 6
Dawson-Boyd 50
Final
Time: 7:00 PM
@Hopkins
Burnsville 43
Hopkins 0
Final
Time: 7:00 PM
@Holy Angels
Orono 14
Holy Angels 34
Final
Time: 7:00 PM
@Stewartville
Albert Lea 7
Stewartville 71
Final
Time: 7:00 PM
@Esko
Mora 6
Esko 24
Final
Time: 7:00 PM
@Kelliher
McGregor 6
North Central 43
Final
Time: 7:00 PM
@Laporte
Fertile-Beltrami 57
Laporte 12
Final
Time: 7:00 PM
@Red Lake County
Red Lake 0
Red Lake County 50
Final
Time: 7:00 PM
@Brooten
Maple Lake 12
Belgrade-Brooten-Elrosa 32
Final
Time: 7:00 PM
@Tracy
Adrian-Ellsworth 12
Tracy-Milroy-Balaton 7
Final
Time: 7:00 PM
@Lakeville South
Lakeville North 0
Lakeville South 34
Final
Time: 7:00 PM
@Wabasha-Kellogg
Randolph 50
Wabasha-Kellogg 0
Final
Time: 7:00 PM
@Leroy-Ostrander
Mabel-Canton 46
LeRoy-Ostrander 30
Final
Time: 7:00 PM
@Holy Family Catholic
Litchfield 23
Holy Family Catholic 0
Final
Time: 7:00 PM
@Redwood Valley
Norwood-Young America 30
Redwood Valley 22
Final
Time: 7:00 PM
@Wayzata
Champlin Park 14
Wayzata 12
Final
Time: 7:00 PM
@Centennial
St. Michael-Albertville 6
Centennial 10
Final
Time: 7:00 PM
@Apple Valley
Hastings 28
Apple Valley 13
Final
Time: 7:00 PM
@Bloomington Stadium
St. Louis Park 29
Bloomington Jefferson 15
Final
Time: 7:00 PM
@Rosemount
Edina 10
Rosemount 17
Final
Time: 7:00 PM
@Goodhue
Triton 20
Goodhue 28
Final
Time: 7:00 PM
@Crosby
Mesabi East 8
Crosby-Ironton 30
Final
Time: 7:00 PM
@East Grand Forks
Detroit Lakes 21
East Grand Forks 7
Final
Time: 7:00 PM
@Fergus Falls
Park Rapids Area 14
Fergus Falls 17
Final
Time: 7:00 PM
@Melrose
Rockford 7
Melrose 0
Final
Time: 7:00 PM
@Milaca
Albany 7
Milaca 20
Final
Time: 7:00 PM
@Barnum
East Central 7
Barnum 51
Final
Time: 7:00 PM
@Parkers Prairie
Breckenridge 27
Parkers Prairie 8
Final
Time: 7:00 PM
@St. James
Minnesota Valley Lutheran 26
St. James Area 12
Final
Time: 7:00 PM
@Lyle
Spring Grove 48
Lyle-Pacelli 20
Final
Time: 7:00 PM
@Elk River
Andover 35
Elk River 67
Final
Time: 7:00 PM
@New York Mills
Walker-Hackensack-Akeley 6
New York Mills 47
Final
Time: 7:00 PM
@Brandon
Wheaton/Herman-Norcross 47
Brandon/Evansville 6
Final
Time: 7:00 PM
@Clearbrook-Gonvick
Nevis 63
Clearbrook-Gonvick 16
Final
Time: 7:00 PM
@Park Center
DeLaSalle 23
Park Center 40
Final
Time: 7:00 PM
@Minnewaska Area
Pierz 43
Minnewaska Area 14
Final
Time: 7:00 PM
@Minneota
Yellow Medicine East 12
Minneota 55
Final
Time: 7:00 PM
@Maynard
Lac qui Parle Valley 21
MACCRAY 26
Final
Time: 7:00 PM
@Park
Eagan 42
Park of Cottage Grove 12
Final
Time: 7:00 PM
@Highland Park
Bloomington Kennedy 14
St. Paul Highland Park 7
Final
Time: 7:00 PM
@Rochester Mayo
Northfield 6
Rochester Mayo 35
Final
Time: 7:00 PM
@Cloquet
Duluth Denfeld 12
Cloquet 28
Final
Time: 7:00 PM
@St. Cloud State
Foley 12
St. Cloud Cathedral 14
Final
Time: 7:00 PM
@Austin
Rochester John Marshall 0
Austin 30
Final
Time: 7:00 PM
@Lake City
Pine Island 12
Lake City 14
Final
Time: 7:00 PM
@Cambridge-Isanti
St. Francis 41
Cambridge-Isanti 12
Final
Time: 7:00 PM
@Ulen-Hitterdal
Park Christian 0
NCE/U-H 55
Final
Time: 7:00 PM
@St. Anthony Village
Mound Westonka 49
St. Anthony Village 20
Final
Time: 7:00 PM
@Caledonia
Lewiston-Altura 6
Caledonia 61
Final
Time: 7:00 PM
@Cherry
South Ridge 6
Cherry 72
Final
Time: 7:00 PM
@Woodbury
Eastview 13
Woodbury 31
Final
Time: 7:00 PM
@Pelican Rapids
Frazee 20
Pelican Rapids 42
Final
Time: 7:00 PM
@Bemidji State
Alexandria 41
Bemidji 38
Final
Time: 7:00 PM
@Worthington
Pipestone Area 34
Worthington 10
Final
Time: 7:00 PM
@Proctor
Hibbing 0
Proctor 18
Final
Time: 7:00 PM
@Fosston
Ada-Borup-West 21
Fosston 0
Final
Time: 7:00 PM
@Stillwater
East Ridge 17
Stillwater Area 45
Final
Time: 7:00 PM
@Princeton
Zimmerman 6
Princeton 17
Final
Time: 7:00 PM
@Henning
Pillager 7
Otter Tail Central 43
Final
Time: 7:00 PM
@Greenway
Hinckley-Finlayson 26
Greenway/Nashwauk-Keewatin 0
Final
Time: 7:00 PM
@Russell-Tyler-Ruthton
Lakeview 42
Russell-Tyler-Ruthton 6
Final
Time: 7:00 PM
@Browerville
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 31
Browerville-Eagle Valley 14
Final
Time: 7:00 PM
@Lake of the Woods
Win-E-Mac 44
Lake of the Woods 24
Final
Time: 7:00 PM
@Grand Rapids
Hermantown 28
Grand Rapids 35
Final
Time: 7:00 PM
@New Richland
Mayer Lutheran 27
New Richland-H-E-G 6
Final
Time: 7:00 PM
@Montevideo
Morris Area/Chokio-Alberta 48
Montevideo 26
Final
Time: 7:00 PM
@Coon Rapids
Buffalo 14
Coon Rapids 28
Final
Time: 7:00 PM
@Chanhassen
Chaska 16
Chanhassen 17
Final
Time: 7:00 PM
@Springfield
New Ulm Cathedral 0
Springfield 25
Final
Time: 7:00 PM
@United South Central
Medford 20
United South Central 22
Final
Time: 7:00 PM
@Waterville-Elysian-Morristown
Cleveland 6
Waterville-Elysian-Morristown 8
Final
Time: 7:00 PM
@North St. Paul
SMB 36
North St. Paul 16
Final
Time: 7:00 PM
@Osakis
Hawley 6
Osakis 35
Final
Time: 7:00 PM
@PEM
Cannon Falls 24
Plainview-Elgin-Millville 18
Final
Time: 7:00 PM
@Dassel-Cokato
Little Falls 6
Dassel-Cokato 35
Final
Time: 7:00 PM
@Eden Prairie
Farmington 7
Eden Prairie 51
Final
Time: 7:00 PM
@Eden Valley-Watkins
Sauk Centre 13
Eden Valley-Watkins 42
Final
Time: 7:00 PM
@Blaine HS
Minnetonka 21
Blaine 14
Final
Time: 7:00 PM
@Hillcrest Lutheran Academy
Hancock 44
Hillcrest Lutheran Academy 14
Final
Time: 7:00 PM
@Hills-Beaver Creek
Madelia 6
Hills-Beaver Creek 36
Final
Time: 7:00 PM
@Holdingford
Royalton 26
Holdingford 0
Final
Time: 7:00 PM
@Howard Lake
Paynesville Area 34
Howard Lake-Waverly-Winsted 43
Final
Time: 7:00 PM
@Lanesboro
Southland 14
Lanesboro 30
Final
Time: 7:00 PM
@Barrett
Staples-Motley 7
West Central Area/Ashby 43
Final
Time: 7:00 PM
@Blue Earth
Lake Crystal-Wellcome Memorial 12
Blue Earth Area 51
Final
Time: 7:00 PM
@Fulda
Grand Meadow 36
Heron Lake-Okabena/Fulda 6
Final
Time: 7:00 PM
@Prior Lake
Shakopee 16
Prior Lake 24
Final
Time: 7:00 PM
@Providence Academy
Spectrum 0
Providence Academy 20
Final
Time: 7:00 PM
@Rochester Century
Owatonna 24
Rochester Century 0
Final
Time: 7:00 PM
@Rochester Regional Sports Stadium
St. Charles 7
Rochester Lourdes 24
Final
Time: 7:00 PM
@Sleepy Eye
Martin County West 14
Sleepy Eye 6
Final
Time: 7:00 PM
@Hamline
Academy Force 0
St. Agnes 60
Final
Time: 7:00 PM
@Totino-Grace
Maple Grove 45
Totino-Grace 7
Final
Time: 7:00 PM
@Two Rivers
St. Thomas Academy 51
Two Rivers 0
Final
Time: 7:00 PM
@Willmar
Hutchinson 44
Willmar 0
Final
Time: 7:00 PM
@Windom
Maple River 53
Windom Area 6
Final
Time: 7:00 PM
@Winona State
Kenyon-Wanamingo 46
Winona Cotter 0
Final
Time: 7:00 PM
@Rushford-Peterson
Fillmore Central 33
Rushford-Peterson 13
Final
Time: 7:00 PM
@Cooper
Waconia 30
Robbinsdale Cooper 7
Final
Time: 7:00 PM
@St. Cloud Apollo
Big Lake 14
St. Cloud Apollo 27
Final
Time: 7:00 PM
@Glencoe
Annandale 24
Glencoe-Silver Lake 0
Final
Time: 7:00 PM
@Waseca
Marshall 8
Waseca 7
Final
Time: 7:00 PM
@Luverne
Jackson County Central 24
Luverne 0
Final
Time: 7:00 PM
@St. Cloud Tech
Sauk Rapids-Rice 29
St. Cloud Tech 7
Final
Time: 7:00 PM
@Moorhead
Brainerd 27
Moorhead 10
Final
Time: 7:00 PM
@Aitkin
Pine City 30
Aitkin 73
Final
Time: 7:00 PM
@Pine River
Bagley 0
Pine River-Backus 26
Final
Time: 7:00 PM
@Lake Park
Mahnomen/Waubun 40
Lake Park-Audubon 12
Final
Time: 7:00 PM
@Glyndon
Pequot Lakes 34
Dilworth-Glyndon-Felton 36
Final
Time: 7:00 PM
@Warren-Alvarado-Oslo
Northern Freeze 12
Warren-Alvarado-Oslo 42
Final
Time: 7:00 PM
@Climax
Warroad 16
Polk County West 36
Final
Time: 7:00 PM
@Ely
Cromwell-Wright Area 20
Ely 6
Final
Time: 7:00 PM
@Wabasso
Murray County Central 44
Wabasso 20
Final
Time: 7:00 PM
@Perham
Thief River Falls 10
Perham 13
Final
Time: 7:00 PM
@Mankato West
New Prague 14
Mankato West 49
Final
Time: 7:00 PM
@Mountain Iron-Buhl
Ogilvie 0
Mountain Iron-Buhl 44
Final
Time: 7:00 PM
@Deer River
Braham 6
Deer River 28
Final
Time: 7:00 PM
@Mankato Loyola
Janesville-Waldorf-Pemberton 8
St. Clair/Loyola 24
Final
Time: 7:00 PM
@Chisholm
North Woods 8
Chisholm 22
Final
Time: 7:00 PM
@Winthrop
Alden-Conger/G-E 14
Gibbon-Fairfax-Winthrop 52
Final
Time: 7:00 PM
@Nicollet
Sleepy Eye Saint Mary's 34
Nicollet 16
Final
Time: 7:00 PM
@B.O.L.D.
Upsala/Swanville Area 14
BOLD 43
Final
Time: 7:00 PM
@Long Prairie
Benson 30
Long Prairie-Grey Eagle 22
Final
Time: 7:00 PM
@Edgerton
Cedar Mountain 20
Edgerton 8
Final
Time: 7:00 PM
@Rush City
Mille Lacs 10
Rush City 50
Final
Time: 7:00 PM
@Menahga
Wadena-Deer Creek 42
Menahga 18
Final
Time: 7:00 PM
@Rothsay
Verndale 44
Rothsay 26
Final
Time: 7:00 PM
@Breck School
St. Croix Lutheran 41
Breck 14
Final
Time: 7:00 PM
@Hayfield
Bethlehem Academy 24
Hayfield 18
Final
Time: 7:00 PM
@Dover Eyota
Chatfield 42
Dover-Eyota 19
Final
Time: 7:00 PM
@International Falls
Moose Lake-Willow River 38
International Falls 0
Final
Time: 7:30 PM
@University of St. Thomas
Mahtomedi 33
Cretin-Derham Hall 17
Final
Time: 7:30 PM
@Faribault
Byron 21
Faribault 20
Final