Minnesota-Scores.Net LOADING

High School Football Scores for Friday, September 16, 2022

Time: 3:30 PM
@Roosevelt
St. Paul Harding/Humboldt 53
Minneapolis Roosevelt 0
Final
Time: 3:30 PM
@Lancaster
Northern Freeze 0
Kittson County Central 14
Final
Time: 4:00 PM
@New Ulm
St. James Area 28
New Ulm Cathedral 29
F/OT
Time: 4:00 PM
@Paynesville
Sauk Centre 14
Paynesville Area 22
Final
Time: 5:30 PM
@Hancock
Rothsay 12
Hancock 68
Final
Time: 5:30 PM
@Henry
Minneapolis Edison 14
Minneapolis Henry 17
Final
Time: 6:00 PM
@Southwest
Richfield 41
Minneapolis Southwest 23
Final
Time: 6:00 PM
@Fridley
St. Anthony Village 14
Fridley 32
Final
Time: 6:00 PM
@Perham
Dilworth-Glyndon-Felton 35
Perham 20
Final
Time: 6:00 PM
@Two Harbors
Aitkin 28
Two Harbors 14
Final
Time: 6:00 PM
@Thief River Falls
Detroit Lakes 28
Thief River Falls 14
Final
Time: 6:00 PM
@Highland Park
St. Paul Johnson 6
St. Paul Highland Park 39
Final
Time: 6:00 PM
@North
North St. Paul 0
Minneapolis North 56
Final
Time: 6:00 PM
@Duluth Denfeld
Rock Ridge 6
Duluth Denfeld 25
Final
Time: 6:00 PM
@Caledonia
Dover-Eyota 0
Caledonia 21
Final
Time: 6:00 PM
@Park Rapids
East Grand Forks 34
Park Rapids Area 7
Final
Time: 7:00 PM
@Mountain Iron-Buhl
North Central 30
Mountain Iron-Buhl 54
Final
Time: 7:00 PM
@Yellow Medicine East
Dawson-Boyd 52
Yellow Medicine East 26
Final
Time: 7:00 PM
@Cherry
Cook County 0
Cherry 62
Final
Time: 7:00 PM
@Slayton
Tracy-Milroy-Balaton 25
Murray County Central 8
Final
Time: 7:00 PM
@Spring Grove
Mabel-Canton 14
Spring Grove 56
Final
Time: 7:00 PM
@Houston
Grand Meadow 34
Houston 14
Final
Time: 7:00 PM
@Atwater-Cosmos-Grove City
Long Prairie-Grey Eagle 8
Atwater-Cosmos-Grove City 28
Final
Time: 7:00 PM
@Alexandria
Sauk Rapids-Rice 31
Alexandria 17
Final
Time: 7:00 PM
@Becker
Chisago Lakes Area 13
Becker 14
Final
Time: 7:00 PM
@Pierz
Montevideo 21
Pierz 35
Final
Time: 7:00 PM
@Cottonwood
MACCRAY 28
Lakeview 67
Final
Time: 7:00 PM
@Burnsville
Anoka 24
Burnsville 28
Final
Time: 7:00 PM
@MSU-Mankato
Marshall 56
New Ulm 0
Final
Time: 7:00 PM
@Pipestone
Sibley East 7
Pipestone Area 56
Final
Time: 7:00 PM
@Concordia Academy
Breck 14
Concordia Academy 46
Final
Time: 7:00 PM
@St Croix Preparatory
Providence Academy 49
Academy Force 6
Final
Time: 7:00 PM
@Rush City
Crosby-Ironton 6
Rush City 34
Final
Time: 7:00 PM
@Zimmerman
St. Cloud Cathedral 0
Zimmerman 42
Final
Time: 7:00 PM
@Lake Crystal-Wellcome Memorial
LeSueur-Henderson 21
Lake Crystal-Wellcome Memorial 40
Final
Time: 7:00 PM
@Leroy-Ostrander
Lanesboro 58
LeRoy-Ostrander 26
Final
Time: 7:00 PM
@Kingsland
Southland 7
Kingsland 48
Final
Time: 7:00 PM
@Blake
DeLaSalle 0
SMB 44
Final
Time: 7:00 PM
@Rochester Regional Sports Stadium
Pine Island 0
Rochester Lourdes 34
Final
Time: 7:00 PM
@Byron
Winona 21
Byron 20
F/OT
Time: 7:00 PM
@St. Louis Park
Two Rivers 20
St. Louis Park 15
Final
Time: 7:00 PM
@Columbia Heights
Spectrum 49
Columbia Heights 13
Final
Time: 7:00 PM
@Mankato East
Kasson-Mantorville 59
Mankato East 15
Final
Time: 7:00 PM
@Mounds View
White Bear Lake 20
Mounds View 14
Final
Time: 7:00 PM
@Jackson
Blue Earth Area 26
Jackson County Central 34
Final
Time: 7:00 PM
@St. Cloud Apollo
Rocori 52
St. Cloud Apollo 0
Final
Time: 7:00 PM
@Brainerd
Sartell-St. Stephen 14
Brainerd 34
Final
Time: 7:00 PM
@Blackduck
Nevis 19
Blackduck 14
Final
Time: 7:00 PM
@Danube
Red Rock Central 13
Renville County West 19
F/OT
Time: 7:00 PM
@New London
Holy Family Catholic 8
New London-Spicer 56
Final
Time: 7:00 PM
@Wadena
New York Mills 19
Wadena-Deer Creek 14
Final
Time: 7:00 PM
@Braham
Barnum 44
Braham 60
Final
Time: 7:00 PM
@Pelican Rapids
Barnesville 43
Pelican Rapids 0
Final
Time: 7:00 PM
@Fergus Falls
Pequot Lakes 34
Fergus Falls 7
Final
Time: 7:00 PM
@Win-E-Mac
Goodridge/Grygla 29
Win-E-Mac 12
Final
Time: 7:00 PM
@Stephen-Argyle
Warren-Alvarado-Oslo 20
Stephen-Argyle 8
Final
Time: 7:00 PM
@Coon Rapids
Elk River 41
Coon Rapids 14
Final
Time: 7:00 PM
@Brooten
Benson 6
Belgrade-Brooten-Elrosa 58
Final
Time: 7:00 PM
@Foley
Milaca 50
Foley 14
Final
Time: 7:00 PM
@Isle
Chisholm 35
Mille Lacs 0
Final
Time: 7:00 PM
@Mesabi East
International Falls 6
Mesabi East 29
Final
Time: 7:00 PM
@Litchfield
Glencoe-Silver Lake 20
Litchfield 27
Final
Time: 7:00 PM
@Edgerton
Mountain Lake Area 18
Edgerton 14
Final
Time: 7:00 PM
@Little Falls
Princeton 34
Little Falls 0
Final
Time: 7:00 PM
@Worthington
St. Peter 27
Worthington 0
Final
Time: 7:00 PM
@Verndale
Clinton-Graceville-Beardsley 8
Verndale 50
Final
Time: 7:00 PM
@Tri-City United
Waseca 49
Tri-City United 7
Final
Time: 7:00 PM
@Totino-Grace
Centennial 3
Totino-Grace 0
Final
Time: 7:00 PM
@Tartan
Irondale 33
Tartan 13
Final
Time: 7:00 PM
@St. Thomas Academy
Cretin-Derham Hall 0
St. Thomas Academy 34
Final
Time: 7:00 PM
@St. Michael-Albertville
Wayzata 21
St. Michael-Albertville 28
Final
Time: 7:00 PM
@St. Croix Lutheran
St. Agnes 21
St. Croix Lutheran 7
Final
Time: 7:00 PM
@Shakopee
Farmington 0
Shakopee 35
Final
Time: 7:00 PM
@Royalton
Howard Lake-Waverly-Winsted 6
Royalton 22
Final
Time: 7:00 PM
@Roseville
Stillwater Area 42
Roseville 7
Final
Time: 7:00 PM
@Rochester Century
Rochester Mayo 49
Rochester Century 18
Final
Time: 7:00 PM
@Red Lake County Central
Lake Park-Audubon 6
Red Lake County 34
Final
Time: 7:00 PM
@Park Center
Mound Westonka 51
Park Center 13
Final
Time: 7:00 PM
@Owatonna
Mankato West 38
Owatonna 7
Final
Time: 7:00 PM
@North Branch
Mora 16
North Branch 22
Final
Time: 7:00 PM
@Ulen-Hitterdal
Laporte 0
NCE/U-H 42
Final
Time: 7:00 PM
@Minnewaska Area
Melrose 32
Minnewaska Area 14
Final
Time: 7:00 PM
@Minnetonka
Maple Grove 41
Minnetonka 27
Final
Time: 7:00 PM
@Medford
Lester Prairie 31
Medford 14
Final
Time: 7:00 PM
@Lakeville North
Rosemount 28
Lakeville North 7
Final
Time: 7:00 PM
@Madison
Minneota 68
Lac qui Parle Valley 0
Final
Time: 7:00 PM
@Kenyon-Wanamingo
Rushford-Peterson 19
Kenyon-Wanamingo 14
Final
Time: 7:00 PM
@Janesville-Waldorf-Pemberton
New Richland-H-E-G 14
Janesville-Waldorf-Pemberton 25
Final
Time: 7:00 PM
@Holdingford
Eden Valley-Watkins 36
Holdingford 7
Final
Time: 7:00 PM
@Heron Lake
Hills-Beaver Creek 42
Heron Lake-Okabena/Fulda 14
Final
Time: 7:00 PM
@Forest Lake
Osseo 19
Forest Lake 28
Final
Time: 7:00 PM
@Edina
Prior Lake 24
Edina 9
Final
Time: 7:00 PM
@Eden Prairie
Lakeville South 6
Eden Prairie 21
Final
Time: 7:00 PM
@Cleveland
Gibbon-Fairfax-Winthrop 36
Cleveland 6
Final
Time: 7:00 PM
@Clearbrook-Gonvick
Cass Lake-Bena 6
Clearbrook-Gonvick 36
Final
Time: 7:00 PM
@Buffalo
Delano 26
Buffalo 28
Final
Time: 7:00 PM
@Ada
Walker-Hackensack-Akeley 12
Ada-Borup-West 39
Final
Time: 7:00 PM
@Wabasha-Kellogg
Winona Cotter 35
Wabasha-Kellogg 12
Final
Time: 7:00 PM
@Harmony
Hayfield 7
Fillmore Central 50
Final
Time: 7:00 PM
@Waconia
Orono 14
Waconia 31
Final
Time: 7:00 PM
@Bloomington Stadium
Minneapolis Washburn 23
Bloomington Kennedy 20
Final
Time: 7:00 PM
@Champlin Park
Blaine 20
Champlin Park 28
Final
Time: 7:00 PM
@Ely
Bigfork 14
Ely 6
Final
Time: 7:00 PM
@Big Lake
Willmar 50
Big Lake 16
Final
Time: 7:00 PM
@Randolph
Bethlehem Academy 28
Randolph 27
Final
Time: 7:00 PM
@Benilde - St. Margaret`s
Chaska 28
Benilde-St. Margaret's 7
Final
Time: 7:00 PM
@New Prague
Austin 17
New Prague 28
Final
Time: 7:00 PM
@Apple Valley
Bloomington Jefferson 23
Apple Valley 24
Final
Time: 7:00 PM
@Annandale
Dassel-Cokato 28
Annandale 14
Final
Time: 7:00 PM
@Andover
Rogers 21
Andover 46
Final
Time: 7:00 PM
@Albert Lea
Red Wing 22
Albert Lea 12
Final
Time: 7:00 PM
@Albany
Watertown-Mayer 28
Albany 7
Final
Time: 7:00 PM
@Fairmont
Jordan 20
Fairmont 41
Final
Time: 7:00 PM
@Hawley
Crookston 41
Hawley 18
Final
Time: 7:00 PM
@Breckenridge
Frazee 34
Breckenridge 12
Final
Time: 7:00 PM
@UM-Morris
Rockford 28
Morris Area/Chokio-Alberta 20
Final
Time: 7:00 PM
@North Woods
Deer River 26
North Woods 6
Final
Time: 7:00 PM
@Springfield
Wabasso 0
Springfield 42
Final
Time: 7:00 PM
@Bagley
Red Lake 20
Bagley 54
Final
Time: 7:00 PM
@Bemidji State
Moorhead 35
Bemidji 27
Final
Time: 7:00 PM
@Climax
Fosston 8
Polk County West 22
Final
Time: 7:00 PM
@Pine River
Menahga 22
Pine River-Backus 30
Final
Time: 7:00 PM
@Sleepy Eye St. Mary's
Madelia 8
Sleepy Eye Saint Mary's 32
Final
Time: 7:00 PM
@Cambridge-Isanti
St. Cloud Tech 0
Cambridge-Isanti 31
Final
Time: 7:00 PM
@Monticello
St. Francis 21
Monticello 7
Final
Time: 7:00 PM
@Evansville
Sebeka 0
Brandon/Evansville 38
Final
Time: 7:00 PM
@Chanhassen
Spring Lake Park 14
Chanhassen 28
Final
Time: 7:00 PM
@Hermantown
Duluth East 28
Hermantown 14
Final
Time: 7:00 PM
@Underwood
Otter Tail Central 50
Underwood 6
Final
Time: 7:00 PM
@Fertile-Beltrami
Park Christian 6
Fertile-Beltrami 58
Final
Time: 7:00 PM
@Bertha
Ortonville 40
Bertha-Hewitt 14
Final
Time: 7:00 PM
@Staples
Osakis 42
Staples-Motley 0
Final
Time: 7:00 PM
@Grand Rapids
Cloquet 14
Grand Rapids 27
Final
Time: 7:00 PM
@Lewiston-Altura
Goodhue 42
Lewiston-Altura 0
Final
Time: 7:00 PM
@Adrian
Sleepy Eye 8
Adrian-Ellsworth 35
Final
Time: 7:00 PM
@Canby
Russell-Tyler-Ruthton 15
Canby 18
Final
Time: 7:00 PM
@Brooklyn Center
Minneapolis South 22
Brooklyn Center 12
Final
Time: 7:00 PM
@Hill City
Cromwell-Wright Area 14
Hill City/Northland 8
Final
Time: 7:00 PM
@Hinckley-Finlayson
East Central 20
Hinckley-Finlayson 33
Final
Time: 7:00 PM
@St. Charles
Chatfield 69
St. Charles 0
Final
Time: 7:00 PM
@Maple Lake
Kimball Area 40
Maple Lake 6
Final
Time: 7:00 PM
@Alden-Conger
Waterville-Elysian-Morristown 16
Alden-Conger/G-E 26
Final
Time: 7:00 PM
@Maple River
Redwood Valley 13
Maple River 32
Final
Time: 7:00 PM
@Lake City
La Crescent-Hokah 28
Lake City 7
Final
Time: 7:00 PM
@Pillager
West Central Area/Ashby 35
Pillager 13
Final
Time: 7:00 PM
@PEM
Triton 6
Plainview-Elgin-Millville 34
Final
Time: 7:00 PM
@Nicollet
GHEC/Truman 48
Nicollet 16
Final
Time: 7:00 PM
@Willow River
Greenway/Nashwauk-Keewatin 14
Moose Lake-Willow River 48
Final
Time: 7:00 PM
@Blooming Prairie
United South Central 20
Blooming Prairie 53
Final
Time: 7:00 PM
@Proctor
Esko 56
Proctor 0
Final
Time: 7:00 PM
@Browerville
BOLD 30
Browerville-Eagle Valley 8
Final
Time: 7:00 PM
@Pine City
Hibbing 20
Pine City 26
Final
Time: 7:00 PM
@South Ridge
Ogilvie 56
South Ridge 8
Final
Time: 8:00 PM
@New Ulm - Johnson
Martin County West 13
Minnesota Valley Lutheran 6
Final