Minnesota-Scores.Net LOADING
Season:
Choose Class:

Section 1AA Standings

Coaches Vote (FINAL)
Seed Team Section Overall For Agst QRF Value QRF Rank Streak
1 Goodhue 15-3 25-4 66.3 44.0 170.6 5 Lost 1
2 Rochester Lourdes 15-3 21-9 55.6 45.7 153.7 9 Lost 2
3 Winona Cotter 13-3 21-5 65.4 48.5 142.2 13 Lost 1
4 Dover-Eyota 16-4 24-4 70.4 51.6 131.7 18 Lost 1
5 Lake City 15-6 20-9 60.6 51.1 149.5 10 Lost 1
6 Plainview-Elgin-Millville 11-7 18-9 59.2 50.4 106.4 43 Lost 1
7 Caledonia 8-9 17-11 58.6 49.9 109.7 37 Lost 1
8 Chatfield 12-8 19-9 59.0 49.7 107.4 41 Lost 1
9 La Crescent-Hokah 6-8 13-12 50.8 48.5 97.3 51 Lost 2
10 Blooming Prairie 3-2 15-11 45.8 43.8 85.8 66 Lost 2
11 Lewiston-Altura 6-13 11-16 49.1 53.9 69.9 85 Lost 2
12 Cannon Falls 5-12 7-19 42.0 53.6 69.2 86 Lost 4
13 Zumbrota-Mazeppa 4-14 5-21 44.5 60.1 66.7 90 Lost 10
14 Triton 1-9 12-15 50.8 52.4 67.0 89 Lost 1
15 Pine Island 2-16 4-23 40.3 62.4 61.3 95 Lost 2
16 St. Charles 0-15 4-21 35.0 64.0 46.8 120 Lost 1

Section 2AA - North Standings

Coaches Vote (FINAL)
Seed Team Section Overall For Agst QRF Value QRF Rank Streak
1 Glencoe-Silver Lake 6-2 18-11 48.9 45.1 112.8 33 Lost 1
2 Norwood-Young America 9-4 18-8 58.8 47.0 108.2 40 Lost 1
3 Belle Plaine 14-3 16-11 57.0 46.9 100.4 48 Lost 1
4 Southwest Christian 3-2 11-17 51.8 52.9 87.7 62 Lost 1
5 Tri-City United 3-12 5-21 37.7 55.9 52.6 110 Lost 1
6 Sibley East 1-10 3-22 38.5 55.6 45.1 121 Lost 2
7 LeSueur-Henderson 2-13 3-24 36.3 60.4 48.0 117 Lost 1

Section 2AA - South Standings

Coaches Vote (FINAL)
Seed Team Section Overall For Agst QRF Value QRF Rank Streak
1 Lake Crystal-Wellcome Memorial 13-3 26-6 63.4 47.0 112.9 32 Lost 2
2 New Richland-H-E-G 9-7 20-10 66.0 50.3 96.8 52 Lost 1
3 Maple River 8-4 17-8 54.7 47.6 92.1 56 Lost 2
4 St. Clair 6-4 17-8 63.5 51.7 91.6 58 Lost 1
5 Waseca 6-4 10-18 47.4 49.1 84.3 68 Lost 1
6 Waterville-Elysian-Morristown 4-7 14-12 50.1 47.0 91.7 57 Lost 1
7 Medford 5-7 14-13 51.0 50.0 76.7 77 Lost 1
8 Blue Earth Area 1-8 4-21 31.1 60.0 48.0 117 Lost 10

Section 3AA - North Standings

Coaches Vote (FINAL)
Seed Team Section Overall For Agst QRF Value QRF Rank Streak
1 Montevideo 12-2 26-5 56.7 42.6 125.8 21 Lost 1
2 New London-Spicer 7-3 24-4 60.0 40.0 146.2 11 Lost 1
3 Litchfield 5-3 19-9 47.1 42.1 110.6 35 Lost 1
4 West Central Area 3-3 18-6 69.0 44.4 113.5 30 Lost 1
5 Minnewaska Area 6-5 16-10 51.4 48.1 99.4 49 Lost 1
6 Morris Area/Chokio-Alberta 1-8 9-17 49.5 51.7 71.4 81 Lost 3
7 Paynesville Area 2-6 6-21 43.3 51.9 55.3 104 Lost 2
8 Atwater-Cosmos-Grove City 0-5 4-22 41.7 60.0 47.2 119 Lost 4

Section 3AA - South Standings

Coaches Vote (FINAL)
Seed Team Section Overall For Agst QRF Value QRF Rank Streak
1 Luverne 13-1 23-5 62.6 39.6 125.0 22 Lost 1
2 Fairmont 10-2 24-4 62.2 43.9 131.8 17 Lost 1
3 Minnesota Valley Lutheran 3-1 21-7 64.2 51.1 100.9 47 Lost 1
4 Jackson County Central 8-5 17-11 71.9 63.6 86.2 65 Lost 1
5 St. James Area 1-7 11-16 53.0 59.1 83.4 70 Lost 1
6 Windom Area 3-9 11-16 56.0 64.6 68.6 87 Lost 2
7 Pipestone Area 3-7 7-18 53.3 60.6 62.1 93 Lost 1
8 Redwood Valley 1-11 1-26 31.4 64.1 52.1 112 Lost 1

Section 4AA Standings

Coaches Vote (FINAL)
Seed Team Section Overall For Agst QRF Value QRF Rank Streak
1 Minnehaha Academy 6-0 26-6 78.4 46.8 183.2 3 Won 1
2 St. Croix Lutheran 8-1 25-3 69.9 43.4 156.6 7 Lost 1
3 Minneapolis Roosevelt 5-1 18-7 57.6 35.5 106.9 42 Lost 3
4 St. Croix Prep 8-6 15-13 53.0 51.2 89.7 60 Lost 1
5 St. Paul Humboldt 5-3 13-8 53.0 38.3 83.5 69 Lost 1
6 Concordia Academy 7-3 10-18 48.5 61.4 76.2 79 Lost 1
7 Columbia Heights 1-2 3-18 39.8 76.4 68.1 88 Lost 1
8 St. Agnes 3-7 8-18 42.6 57.9 63.0 92 Lost 1
9 North Lakes Academy 2-3 8-18 36.7 47.0 56.7 100 Lost 1
10 Minneapolis Edison 0-5 4-13 37.4 57.4 54.5 107 Lost 4
11 St. Paul Academy 3-7 5-17 36.8 58.3 54.9 106 Lost 1
12 Nova Classical Academy 6-10 11-14 42.6 46.4 55.8 101 Lost 1
13 Twin Cities Academy/Great River 6-4 14-10 42.3 37.2 53.9 108 Lost 2
14 Math and Science Academy 2-6 6-10 32.1 39.8 40.4 124 Lost 1
15 St. Paul Washington 3-4 5-15 36.4 47.0 43.1 122 Lost 1
Mounds Park Academy 5-2 13-7 53.0 48.9 90.5 59 Won 4
Hmong Academy/Sciences and Ag 0-6 2-9 21.1 41.6 25.3 128 Won 1
High School for the Recording Arts 0-0 0-1 26.0 55.0 7.4 129 Lost 1

Section 5AA Standings

QRF Seeded (FINAL)
Seed Team Section Overall For Agst QRF Value QRF Rank Streak
1 Providence Academy 12-0 29-4 70.7 45.7 194.3 1 Won 18
2 Holy Family Catholic 7-3 25-5 69.5 48.2 176.9 4 Lost 1
3 Watertown-Mayer 13-2 19-9 55.3 46.0 119.8 26 Lost 1
4 Maranatha Christian 5-2 19-9 70.4 57.0 116.6 29 Lost 1
5 Annandale 8-5 15-13 46.9 46.1 102.0 45 Lost 1
6 Minneapolis North 4-4 13-14 47.8 57.4 89.0 61 Lost 1
7 Blake 4-4 11-13 47.0 53.2 77.8 76 Lost 2
8 Rockford 7-6 10-17 48.4 52.7 79.7 73 Lost 1
9 Breck 2-5 6-13 43.4 56.9 70.3 82 Lost 2
10 Dassel-Cokato 4-7 8-19 47.3 52.3 70.1 84 Lost 1
11 Maple Lake 2-5 6-20 40.3 48.6 52.7 109 Lost 3
12 Cristo Rey Jesuit 2-7 2-23 31.6 61.9 48.2 116 Lost 12
13 Minneapolis Henry 1-5 2-20 32.8 71.5 42.4 123 Lost 2
14 Howard Lake-Waverly-Winsted 0-10 2-25 38.3 61.6 49.0 115 Lost 3
15 Brooklyn Center 0-5 6-18 34.8 60.1 36.9 126 Lost 2
16 Hiawatha Collegiate 0-1 1-7 13.8 52.1 39.4 125 Lost 4

Section 6AA Standings

QRF Seeded (FINAL)
Seed Team Section Overall For Agst QRF Value QRF Rank Streak
1 Albany 15-1 24-7 57.8 41.3 160.2 6 Lost 2
2 Sauk Centre 12-1 22-8 52.9 43.8 134.1 16 Lost 1
3 Foley 10-5 19-8 56.2 45.2 131.6 19 Lost 1
4 Osakis 6-2 21-7 54.2 41.9 108.3 39 Lost 1
5 Kimball Area 8-6 21-8 55.4 46.9 108.7 38 Lost 1
6 Holdingford 10-5 19-9 58.0 54.0 117.0 27 Lost 1
7 Spectrum 2-4 22-5 55.3 38.5 102.8 44 Lost 1
8 Milaca 9-8 16-12 49.8 47.2 101.1 46 Lost 1
9 Pine City 4-4 18-9 55.4 47.8 99.3 50 Lost 3
10 Royalton 5-8 14-14 53.6 49.7 92.2 55 Lost 1
11 Eden Valley-Watkins 1-9 12-15 48.7 49.2 84.6 67 Lost 4
12 St. Cloud Cathedral 6-9 9-18 45.2 53.0 81.5 72 Lost 1
13 Rush City 0-8 11-13 44.8 46.2 70.3 82 Lost 1
14 Melrose 0-9 6-21 44.7 55.7 59.6 96 Lost 1
15 Mora 1-10 5-21 37.1 59.0 62.0 94 Lost 12

Section 7AA Standings

QRF Seeded (FINAL)
Seed Team Section Overall For Agst QRF Value QRF Rank Streak
1 Pequot Lakes 16-0 31-2 70.4 43.5 156.6 7 Won 2
2 Esko 8-4 20-8 58.0 45.6 142.9 12 Lost 1
3 Pierz 6-2 23-7 54.7 45.9 137.6 14 Lost 1
4 Proctor 10-3 20-9 62.6 51.1 135.2 15 Lost 1
5 Duluth Marshall 10-4 16-12 66.0 57.6 120.0 25 Lost 1
6 Crosby-Ironton 11-6 18-10 64.0 52.6 111.0 34 Lost 1
7 Virginia 9-6 17-11 63.8 53.4 113.2 31 Lost 1
8 Mesabi East 8-7 19-9 53.1 49.4 110.0 36 Lost 1
9 Pillager 3-4 17-10 57.1 45.1 87.7 62 Lost 1
10 International Falls 4-8 14-11 50.0 52.2 82.5 71 Lost 3
11 Moose Lake-Willow River 4-10 11-13 55.8 60.4 73.8 80 Lost 3
12 Two Harbors 3-9 15-11 54.2 54.7 79.0 74 Lost 1
13 Greenway 3-8 8-17 44.3 56.6 59.5 98 Lost 1
14 Aitkin 2-10 7-19 39.5 59.1 57.9 99 Lost 1
15 Hinckley-Finlayson 0-4 10-17 47.9 56.8 52.1 112 Lost 4
16 Eveleth-Gilbert 1-9 6-20 42.5 56.5 49.8 114 Lost 4
17 Staples-Motley 4-8 6-22 46.4 66.5 55.6 102 Lost 1

Section 8AA Standings

QRF Seeded (FINAL)
Seed Team Section Overall For Agst QRF Value QRF Rank Streak
1 Fergus Falls 7-2 26-6 67.2 49.0 188.9 2 Lost 1
2 Menahga 8-1 26-3 57.0 37.0 124.6 24 Lost 1
3 Perham 17-3 21-8 60.0 50.8 128.4 20 Lost 1
4 Hawley 14-4 20-5 61.5 45.5 116.9 28 Lost 1
5 Crookston 14-3 23-6 58.4 41.6 125.0 22 Lost 1
6 Roseau 7-3 20-8 61.7 47.2 92.5 54 Lost 1
7 Pelican Rapids 9-7 14-11 46.0 45.4 86.3 64 Lost 1
8 Barnesville 7-8 10-13 53.6 50.5 94.3 53 Lost 1
9 Wadena-Deer Creek 3-6 15-11 42.7 42.8 76.4 78 Lost 1
10 Park Rapids Area 3-7 11-15 53.0 50.7 78.2 75 Lost 4
11 Thief River Falls 4-11 11-14 44.6 46.8 65.8 91 Lost 3
12 East Grand Forks 3-11 8-15 44.6 50.0 59.6 96 Lost 5
13 Red Lake 0-2 6-14 56.8 68.5 55.4 103 Lost 1
14 Dilworth-Glyndon-Felton 3-12 5-18 38.0 53.1 55.3 104 Lost 1
15 Frazee 1-14 7-18 40.9 49.3 52.3 111 Lost 1
16 Warroad 0-6 3-23 39.3 58.7 35.7 127 Lost 9