Minnesota-Scores.Net LOADING
Season:
Choose Class:

Section 1A Standings

Coaches Vote (FINAL)
Seed Team Section Overall For Agst QRF Value QRF Rank Streak
1 Hayfield 21-0 32-2 65.8 40.6 125.5 3 Lost 2
2 Kingsland 17-4 19-9 55.1 46.1 84.6 32 Lost 1
3 Grand Meadow 20-5 23-7 54.1 36.8 85.7 29 Lost 1
4 Lanesboro 16-7 19-9 54.6 44.2 81.5 36 Lost 1
5 Kenyon-Wanamingo 10-4 12-14 46.2 45.4 69.1 62 Lost 1
6 Rushford-Peterson 9-6 12-16 48.8 52.1 71.2 55 Lost 1
7 Fillmore Central 11-5 12-16 54.6 53.8 69.4 61 Lost 1
8 Houston 12-8 16-12 52.2 48.2 68.1 64 Lost 1
9 Bethlehem Academy 5-7 11-14 48.8 50.2 68.8 63 Lost 1
10 Randolph 5-7 9-18 51.8 54.1 63.4 70 Lost 1
11 Spring Grove 10-9 10-17 43.5 53.7 53.8 82 Lost 1
12 Southland 8-12 8-17 42.4 57.7 50.0 91 Lost 5
13 Mabel-Canton 6-14 8-19 34.4 47.1 45.7 102 Lost 1
14 Lyle/Austin Pacelli 5-18 6-22 44.5 58.4 41.8 112 Lost 1
15 Alden-Conger/Glenville-Emmons 3-8 7-20 44.5 61.3 42.9 109 Lost 1
16 LeRoy-Ostrander 4-20 4-23 42.1 57.4 31.7 133 Lost 1
17 United South Central 2-7 2-24 29.7 59.9 35.8 124 Lost 1
18 Schaeffer Academy 1-22 3-24 34.7 63.1 31.3 134 Lost 7
19 Wabasha-Kellogg 0-2 2-3 54.0 49.6 8.2 147 Lost 2

Section 2A - North Standings

Coaches Vote (FINAL)
Seed Team Section Overall For Agst QRF Value QRF Rank Streak
1 Mayer Lutheran 8-0 28-5 62.8 45.7 138.3 2 Won 1
2 Central MN Christian 4-3 20-9 57.2 42.2 89.7 22 Lost 1
3 Buffalo Lake-Hector-Stewart 16-6 20-7 65.5 48.3 99.9 15 Lost 1
4 BOLD 4-4 15-12 57.0 48.8 83.6 33 Lost 1
5 Lester Prairie 5-4 17-10 57.6 54.5 83.4 34 Lost 1
6 Gibbon-Fairfax-Winthrop 5-11 11-16 49.4 53.3 56.0 79 Lost 6
7 Cleveland 5-10 8-16 45.1 53.2 51.3 89 Lost 2
8 Cedar Mountain 5-12 8-20 45.2 56.3 44.9 105 Lost 1
9 Renville County West 0-7 3-24 36.0 65.2 35.5 126 Lost 9

Section 2A - South Standings

Coaches Vote (FINAL)
Seed Team Section Overall For Agst QRF Value QRF Rank Streak
1 Sleepy Eye Saint Mary's 19-1 27-3 73.3 47.4 122.4 5 Lost 1
2 Sleepy Eye 17-4 23-6 63.8 45.5 99.6 16 Lost 1
3 Nicollet 12-6 17-11 62.1 58.6 73.9 49 Lost 1
4 Springfield 9-9 14-14 52.2 58.2 75.7 43 Lost 1
5 GHEC/T/ML 7-4 13-12 57.9 54.4 67.7 65 Lost 1
6 Martin County West 6-8 8-16 47.0 53.8 53.1 84 Lost 1
7 Mountain Lake Area/Comfrey 2-5 10-17 50.4 50.0 54.8 81 Lost 1
8 New Ulm Cathedral 5-16 5-22 37.2 60.1 40.8 113 Lost 6
9 Janesville-Waldorf-Pemberton 3-4 8-20 43.8 55.9 46.6 98 Lost 1
10 Mankato Loyola 2-5 9-12 36.0 42.7 37.9 119 Lost 3
11 Madelia 0-15 3-24 32.1 65.6 27.9 140 Lost 4

Section 3A - North Standings

Coaches Vote (FINAL)
Seed Team Section Overall For Agst QRF Value QRF Rank Streak
1 Minneota 18-1 28-5 63.3 40.4 114.0 7 Lost 1
2 Lac qui Parle Valley 10-4 19-8 57.1 43.3 77.3 40 Lost 1
3 Canby 8-8 12-13 44.9 46.4 69.9 58 Lost 3
4 Yellow Medicine East 8-9 13-11 61.6 57.8 71.6 53 Lost 1
5 Russell-Tyler-Ruthton 11-11 16-12 62.1 56.8 69.5 60 Lost 1
6 MACCRAY 8-6 14-14 50.6 46.9 67.3 66 Lost 1
7 Wabasso 3-6 9-17 41.4 53.7 56.0 79 Lost 1
8 Lakeview 2-17 3-24 33.4 59.0 34.6 128 Lost 1
9 Dawson-Boyd 0-15 1-26 33.2 66.0 31.3 134 Lost 9

Section 3A - South Standings

Coaches Vote (FINAL)
Seed Team Section Overall For Agst QRF Value QRF Rank Streak
1 Tracy-Milroy-Balaton 18-2 27-3 60.1 37.8 106.7 9 Lost 1
2 Southwest MN Christian 18-3 21-7 63.0 46.6 89.7 22 Lost 1
3 Hills-Beaver Creek 11-6 13-12 49.6 51.0 70.8 56 Lost 1
4 Red Rock Central 10-9 15-11 53.4 48.3 69.9 58 Lost 1
5 Edgerton 12-6 14-11 53.9 47.8 66.7 67 Lost 2
6 Heron Lake-Okabena/Fulda 7-12 12-15 50.0 57.0 49.0 95 Lost 2
7 Westbrook-Walnut Grove 7-11 10-16 46.2 47.6 49.1 94 Lost 1
8 Adrian/Ellsworth 4-13 6-19 40.4 60.2 46.5 99 Lost 1
9 Murray County Central 2-18 2-23 36.1 57.6 32.7 132 Lost 2

Section 4A Standings

Coaches Vote (FINAL)
Seed Team Section Overall For Agst QRF Value QRF Rank Streak
1 United Christian Academy 14-1 23-6 53.7 36.7 104.1 12 Lost 2
2 New Life Academy 6-2 14-13 52.2 49.7 92.1 19 Lost 1
3 Legacy Christian 11-4 18-9 48.7 34.4 88.3 24 Lost 1
4 Heritage Christian 6-6 12-12 49.3 44.2 73.5 51 Lost 1
5 West Lutheran 9-7 13-10 45.6 40.9 77.2 41 Lost 1
6 Eagle Ridge Academy 6-10 13-15 42.5 46.0 57.4 77 Lost 1
7 Liberty Classical Academy 5-4 14-6 38.2 31.6 70.7 57 Lost 1
8 Hope Academy 2-5 7-19 36.0 47.0 38.3 117 Lost 6
9 PACT Charter 2-12 6-22 31.3 53.7 45.4 103 Lost 1
10 Avail Academy 2-6 6-17 37.5 45.0 33.0 131 Lost 1
11 Metro Schools College Prep 0-3 0-6 22.2 54.5 22.5 146 Lost 6
Community of Peace Academy 0-3 0-9 16.6 49.0 25.6 144 Lost 9

Section 5A - East Standings

QRF Seeded (FINAL)
Seed Team Section Overall For Agst QRF Value QRF Rank Streak
1 Braham 11-3 17-13 52.0 43.8 78.1 39 Lost 1
2 Ogilvie 8-5 17-11 57.8 51.7 75.2 44 Lost 1
3 Swanville 9-6 14-11 54.6 46.0 71.6 53 Lost 1
4 Barnum 5-3 13-15 54.3 53.6 64.9 69 Lost 1
5 Upsala 6-5 10-15 48.4 51.3 60.7 74 Lost 1
6 McGregor 1-5 8-18 40.3 61.0 43.0 108 Lost 2
7 Mille Lacs 3-11 6-21 44.3 54.6 39.7 114 Lost 1
8 East Central 2-9 4-21 35.8 55.8 38.1 118 Lost 1
9 St. John's Prep 0-2 4-10 35.3 48.0 31.1 136 Lost 2

Section 5A - West Standings

QRF Seeded (FINAL)
Seed Team Section Overall For Agst QRF Value QRF Rank Streak
1 Belgrade-Brooten-Elrosa 4-2 18-10 55.8 50.2 103.2 13 Lost 1
2 Browerville-Eagle Valley 14-2 19-8 56.6 48.0 86.2 27 Lost 1
3 Nevis 11-4 20-10 52.2 48.9 87.2 25 Lost 1
4 Pine River-Backus 8-4 13-13 53.3 50.0 76.7 42 Lost 1
5 Walker-Hackensack-Akeley 7-4 13-11 56.1 49.2 74.9 46 Lost 1
6 Verndale 5-6 7-18 36.8 50.0 46.3 101 Lost 3
7 Sebeka 6-8 7-20 50.2 55.7 46.5 99 Lost 1
8 Bertha-Hewitt 2-7 2-21 39.5 60.3 35.3 127 Lost 5
9 Long Prairie-Grey Eagle 2-9 3-21 31.0 52.5 36.2 120 Lost 1
10 Laporte 0-9 1-20 14.4 71.9 30.1 137 Lost 15

Section 6A - North Standings

QRF Seeded (FINAL)
Seed Team Section Overall For Agst QRF Value QRF Rank Streak
1 Underwood 21-3 23-4 59.9 40.6 107.5 8 Lost 1
2 Henning 6-3 17-10 53.4 48.3 85.3 30 Lost 1
3 New York Mills 8-5 17-10 49.4 44.6 85.0 31 Lost 1
4 Breckenridge 4-3 12-13 51.1 48.3 90.2 20 Lost 1
5 Battle Lake 14-6 16-8 54.9 46.0 74.4 48 Lost 1
6 Lake Park-Audubon 9-9 14-13 48.7 45.3 66.1 68 Lost 1
7 Ada-Borup-West 6-4 13-13 45.2 47.9 62.1 73 Lost 1
8 Hillcrest Lutheran Academy 9-12 11-15 49.2 50.2 53.1 84 Lost 1
9 NCE/U-H 4-6 9-15 53.2 57.6 51.4 88 Lost 4
10 Rothsay 5-15 7-18 42.6 55.0 43.7 106 Lost 1
11 Park Christian 2-11 7-18 49.4 52.0 43.6 107 Lost 1

Section 6A - South Standings

QRF Seeded (FINAL)
Seed Team Section Overall For Agst QRF Value QRF Rank Streak
1 Hancock 17-0 30-1 67.6 35.5 119.0 6 Won 17
2 Wheaton/Herman-Norcross 12-3 22-4 58.8 40.3 95.7 17 Lost 1
3 Parkers Prairie 8-9 11-11 43.4 45.5 58.4 75 Lost 2
4 Brandon/Evansville 7-12 12-15 45.9 50.7 53.2 83 Lost 1
5 Kerkhoven-Murdock-Sunburg 2-3 10-15 45.3 52.2 52.1 86 Lost 3
6 Clinton-Graceville-Beardsley 7-10 10-14 45.6 55.1 52.0 87 Lost 1
7 Ortonville 2-11 2-23 34.2 64.8 33.9 129 Lost 18
8 Benson 1-4 3-21 29.7 54.3 38.7 116 Lost 1
9 Ashby 1-16 1-21 32.7 64.7 25.7 143 Lost 6

Section 7A Standings

QRF Seeded (FINAL)
Seed Team Section Overall For Agst QRF Value QRF Rank Streak
1 Mountain Iron-Buhl 11-0 29-4 82.2 39.0 156.4 1 Won 2
2 Cromwell-Wright 13-2 22-6 61.6 35.5 105.2 10 Lost 1
3 South Ridge 16-2 24-4 74.1 38.8 95.0 18 Lost 1
4 Chisholm 16-2 23-5 73.0 40.2 86.0 28 Lost 1
5 Cherry 11-5 16-12 58.0 50.2 74.8 47 Lost 1
6 Ely 12-6 15-11 57.8 48.8 73.6 50 Lost 1
7 Floodwood 12-7 14-10 39.3 38.0 62.9 71 Lost 1
8 North Woods 9-7 13-13 50.7 54.7 62.5 72 Lost 1
9 Deer River 7-8 9-17 46.3 59.5 56.2 78 Lost 2
10 Bigfork 5-9 7-12 48.2 54.3 50.2 90 Lost 1
11 Hill City/Northland 5-7 10-12 49.1 55.6 49.6 93 Lost 2
12 Cook County 5-8 6-13 41.5 56.8 46.9 97 Lost 1
13 Littlefork-Big Falls 3-10 5-16 36.7 68.9 39.7 114 Lost 1
14 Carlton 6-12 6-19 32.8 56.4 36.1 121 Lost 1
15 Wrenshall 4-9 4-15 37.9 63.4 35.7 125 Lost 1
16 Northeast Range 5-15 5-16 32.1 51.9 36.1 121 Lost 1
17 Silver Bay 2-13 4-19 39.5 58.1 25.8 142 Lost 4
18 Nashwauk-Keewatin 1-16 1-23 40.8 67.6 26.9 141 Lost 9
19 Fond du Lac Ojibwe 1-6 1-8 37.0 61.6 25.0 145 Lost 4

Section 8A - East Standings

QRF Seeded (FINAL)
Seed Team Section Overall For Agst QRF Value QRF Rank Streak
1 Cass Lake-Bena 12-0 28-4 74.3 52.1 125.0 4 Lost 2
2 Fosston 15-4 20-5 56.7 38.1 89.8 21 Lost 1
3 Fertile-Beltrami 18-7 22-7 60.5 45.2 86.8 26 Lost 1
4 Clearbrook-Gonvick 11-6 17-7 62.1 48.0 79.6 37 Lost 2
5 Kelliher/Northome 7-5 17-7 73.2 53.0 75.2 44 Lost 1
6 Mahnomen/Waubun 7-6 15-9 54.8 53.5 72.8 52 Lost 3
7 Blackduck 4-11 9-18 37.6 49.5 42.8 110 Lost 1
8 Red Lake County Central 10-14 10-15 50.0 52.6 48.3 96 Lost 1
9 Bagley 3-11 5-22 30.5 55.1 36.0 123 Lost 6
10 Win-E-Mac 2-18 2-23 33.0 55.8 29.7 138 Lost 13

Section 8A - West Standings

QRF Seeded (FINAL)
Seed Team Section Overall For Agst QRF Value QRF Rank Streak
1 Stephen-Argyle 16-2 20-4 55.2 36.5 102.4 14 Lost 1
2 Badger/Greenbush-Middle River 12-3 20-6 59.2 41.7 104.8 11 Lost 1
3 Goodridge/Grygla 17-7 18-8 52.5 44.1 83.3 35 Lost 1
4 Warren-Alvarado-Oslo 15-8 17-9 52.3 47.9 79.0 38 Lost 1
5 Kittson County Central 9-10 11-13 53.8 53.2 57.8 76 Lost 1
6 Northern Freeze 7-13 8-16 43.2 50.4 49.9 92 Lost 2
7 Red Lake Falls 7-14 8-18 49.7 57.1 45.3 104 Lost 1
8 Lake of the Woods 2-10 4-19 42.3 66.0 42.8 110 Lost 1
9 Climax/Fisher 4-14 6-19 38.0 57.2 33.3 130 Lost 4
10 Sacred Heart 2-17 2-24 32.7 54.3 29.4 139 Lost 8