Minnesota-Scores.Net LOADING

High School Football Scores for Friday, November 20, 2020

Time: 12:00 PM
@Proctor
Greenway/Nashwauk-Keewatin 34
Two Harbors 13
Final
Time: 3:00 PM
@Proctor
Crosby-Ironton 30
Mesabi East 6
Final
Time: 3:00 PM
@Alexandria
Pillager 12
Osakis 34
Final
Time: 3:00 PM
@Browerville
Lester Prairie 24
Browerville-Eagle Valley 14
Final
Time: 3:00 PM
@St. Thomas Academy
Minneapolis North 44
St. Agnes 0
Final
Time: 4:30 PM
@East Grand Forks
Polk County West 21
East Grand Forks 20
F/2OT
Time: 5:00 PM
@Shakopee
Champlin Park 21
Shakopee 35
Final
Time: 5:00 PM
@Annandale
Milaca 0
Annandale 34
Final
Time: 5:00 PM
@Rogers
Elk River 20
Rogers 28
Final
Time: 5:00 PM
@Monticello
Robbinsdale Armstrong 35
Monticello 48
Final
Time: 5:00 PM
@Cold Spring
Grand Rapids 6
Rocori 34
Final
Time: 5:00 PM
@Detroit Lakes
Willmar 35
Detroit Lakes 0
Final
Time: 5:00 PM
@Morris
Paynesville Area 26
Morris Area/Chokio-Alberta 45
Final
Time: 5:00 PM
@Blackduck
Park Christian 7
Blackduck 6
Final
Time: 5:00 PM
@Breckenridge
Otter Tail Central 30
Breckenridge 49
Final
Time: 5:00 PM
@Litchfield
Rockford 14
Litchfield 55
Final
Time: 5:00 PM
@Glencoe
Dassel-Cokato 35
Glencoe-Silver Lake 7
Final
Time: 5:00 PM
@Princeton
Delano 12
Princeton 30
Final
Time: 5:00 PM
@Robbinsdale Cooper
Minneapolis Southwest 19
Robbinsdale Cooper 39
Final
Time: 5:00 PM
@Benilde-St. Margaret's
Mound Westonka 14
Benilde-St. Margaret's 35
Final
Time: 5:00 PM
@Hill-Murray
St. Paul Harding 0
Hill-Murray 53
Final
Time: 5:00 PM
@Grygla
Badger/Greenbush-Middle River 30
Goodridge/Grygla 16
Final
Time: 5:00 PM
@Barnesville
Warroad 8
Barnesville 41
Final
Time: 5:00 PM
@Foley
Pine City 0
Foley 28
Final
Time: 5:00 PM
@Simley
South St. Paul 26
Simley 42
Final
Time: 5:30 PM
@Orono
Holy Angels 14
Orono 7
F/OT
Time: 6:00 PM
@Stillwater
Centennial 27
Stillwater Area 14
Final
Time: 6:00 PM
@Mayer Lutheran
Upsala/Swanville Area 0
Mayer Lutheran 47
Final
Time: 6:00 PM
@Pelican Rapids
Hawley 14
Pelican Rapids 40
Final
Time: 6:00 PM
@Hutchinson
Mankato East 16
Hutchinson 52
Final
Time: 6:00 PM
@Tartan
Minneapolis Washburn 33
Tartan 28
Final
Time: 6:00 PM
@Mahtomedi
North St. Paul 14
Mahtomedi 20
Final
Time: 6:00 PM
@Fridley
DeLaSalle 0
Fridley 62
Final
Time: 6:00 PM
@Slayton
Wabasso 28
Murray County Central 15
Final
Time: 6:00 PM
@Springfield
Russell-Tyler-Ruthton 7
Springfield 44
Final
Time: 6:00 PM
@Redwood Falls
Tracy-Milroy-Balaton 0
Redwood Valley 40
Final
Time: 6:00 PM
@Glyndon
Pequot Lakes 0
Dilworth-Glyndon-Felton 27
Final
Time: 6:00 PM
@Concordia Academy
Maple Lake 24
Concordia Academy 0
Final
Time: 6:00 PM
@Southwest MN State
Jordan 10
Marshall 14
Final
Time: 6:00 PM
@Becker
Big Lake 0
Becker 28
Final
Time: 6:00 PM
@Barrett
Staples-Motley 27
West Central Area/Ashby 48
Final
Time: 6:00 PM
@Aitkin
Virginia 6
Aitkin 56
Final
Time: 6:00 PM
@Hills
Mountain Lake Area 7
Hills-Beaver Creek 52
Final
Time: 6:00 PM
@Heron Lake
Edgerton 32
Heron Lake-Okabena/Fulda 38
Final
Time: 6:00 PM
@Minneota
BOLD 7
Minneota 14
Final
Time: 6:00 PM
@Madison
Canby 12
Lac qui Parle Valley 27
Final
Time: 6:00 PM
@Albany
Pierz 8
Albany 41
Final
Time: 6:00 PM
@Glenwood
New London-Spicer 26
Minnewaska Area 7
Final
Time: 6:00 PM
@Winthrop
Minnesota Valley Lutheran 21
Gibbon-Fairfax-Winthrop 40
Final
Time: 6:00 PM
@Bethlehem Academy
New Ulm Cathedral 22
Bethlehem Academy 15
Final
Time: 6:00 PM
@Pipestone
Lake Crystal-Wellcome Memorial 0
Pipestone Area 20
Final
Time: 6:00 PM
@Win-E-Mac
South Ridge 0
Win-E-Mac 50
Final
Time: 6:00 PM
@East Ridge
Rosemount 42
East Ridge 0
Final
Time: 6:00 PM
@Eden Prairie
Prior Lake 7
Eden Prairie 21
Final
Time: 7:00 PM
@Mankato West
Chaska 15
Mankato West 22
Final
Time: 7:00 PM
@Morgan
Nicollet 32
Cedar Mountain 12
Final
Time: 7:00 PM
@Cannon Falls
St. Croix Lutheran 21
Cannon Falls 56
Final
Time: 7:00 PM
@Hancock
Ortonville 18
Hancock 54
Final
Time: 7:00 PM
@TBD
Silver Bay 27
Cherry 0
Final
Time: 7:00 PM
@Bemidji
Sartell-St. Stephen 6
Bemidji 21
Final
Time: 7:00 PM
@Blooming Prairie
Randolph 6
Blooming Prairie 49
Final
Time: 7:00 PM
@Blue Earth
Maple River 12
Blue Earth Area 39
Final
Time: 7:00 PM
@Verndale
Wheaton/Herman-Norcross 16
Verndale 38
Final
Time: 7:00 PM
@Breck
Lake City 21
Breck 35
Final
Time: 7:00 PM
@LeRoy
Spring Grove 16
LeRoy-Ostrander 42
Final
Time: 7:00 PM
@Danube
Red Rock Central 14
Renville County West 40
Final
Time: 7:00 PM
@St. Thomas Academy
Henry Sibley 7
St. Thomas Academy 42
Final
Time: 7:00 PM
@Medford Area
St. Clair/Loyola 14
Medford 28
Final
Time: 7:00 PM
@Chanhassen
Waconia 7
Chanhassen 34
Final
Time: 7:00 PM
@Lakeville South
St. Michael-Albertville 13
Lakeville South 14
Final
Time: 7:00 PM
@Grand Meadow
Lanesboro 16
Grand Meadow 12
Final
Time: 7:00 PM
@Moorhead
Alexandria 7
Moorhead 63
Final
Time: 7:00 PM
@Watertown
Fairmont 35
Watertown-Mayer 6
Final
Time: 7:00 PM
@Waseca
Plainview-Elgin-Millville 8
Waseca 23
Final
Time: 7:00 PM
@Spring Lake Park
Irondale 0
Spring Lake Park 21
Final
Time: 7:00 PM
@Luverne
Sibley East 6
Luverne 44
Final
Time: 7:00 PM
@Mountain Iron
Bigfork 12
Mountain Iron-Buhl 34
Final
Time: 7:45 PM
@Deer River
Braham 8
Deer River 62
Final