Season:
Choose Class:

Section 1AA Standings

Coaches Vote (FINAL)
Seed Team Section Overall For Agst QRF Value QRF Rank Streak
1 Caledonia 11-2 19-2 6.7 1.8 98.5 11 Lost 1
2 La Crescent-Hokah 9-2 16-5 6.8 3.0 85.1 28 Won 5
3 Zumbrota-Mazeppa 10-4 14-6 8.0 4.0 93.9 18 Won 3
4 Pine Island 10-3 14-8 7.5 4.1 86.9 24 Won 2
5 Dover-Eyota 9-6 12-8 6.8 5.0 74.4 43 Lost 1
6 Winona Cotter 5-7 12-9 5.9 4.8 66.5 54 Lost 4
7 Lake City 5-7 10-11 4.0 4.0 78.4 37 Lost 1
8 Cannon Falls 9-5 11-10 5.4 4.4 66.2 55 Won 3
9 Chatfield 5-9 9-11 4.8 5.5 59.1 68 Lost 2
10 Plainview-Elgin-Millville 6-9 10-10 5.3 4.5 59.7 64 Lost 1
11 Rochester Lourdes 4-11 6-16 4.5 7.1 59.3 67 Lost 1
12 Randolph 2-5 9-12 6.7 7.5 56.7 74 Lost 1
13 St. Charles 2-12 7-13 3.9 6.7 43.6 96 Lost 3
14 GMLOK 0-5 1-15 2.9 10.1 31.0 110 Lost 14

Section 2AA Standings

QRF Seeded (FINAL)
Seed Team Section Overall For Agst QRF Value QRF Rank Streak
1 LeSueur-Henderson 8-2 14-4 5.8 2.7 95.9 13 Won 6
2 Belle Plaine 6-2 15-5 5.3 3.8 92.9 20 Won 1
3 Lake Crystal-Wellcome Memorial 6-1 13-4 6.9 4.0 71.0 47 Won 2
4 Sibley East 7-2 10-9 5.9 5.2 63.8 58 Won 2
5 Maple River 8-3 12-9 7.3 4.4 57.9 70 Won 1
6 Tri-City United 4-7 10-11 6.3 6.0 57.8 71 Won 2
7 Triton 3-4 5-13 3.8 9.1 40.4 102 Lost 5
8 New Richland-H-E-G 4-7 7-13 4.9 8.1 44.4 94 Lost 1
9 Blue Earth Area 2-3 6-14 4.2 7.2 41.4 100 Won 3
10 Waseca 2-5 3-14 3.5 8.5 41.8 99 Won 1
11 Waterville-Elysian-Morristown 1-6 2-14 4.3 8.4 26.5 112 Lost 6
12 Medford 0-6 0-17 2.0 9.4 19.1 114 Lost 17
13 St. Clair 0-3 4-8 4.7 6.9 40.1 103 Lost 2

Section 3AA - North Standings

Coaches Vote (FINAL)
Seed Team Section Overall For Agst QRF Value QRF Rank Streak
1 Minnewaska Area 5-1 16-2 9.3 2.6 94.6 16 Won 5
2 Paynesville Area 3-2 16-4 5.7 2.5 99.6 10 Lost 2
3 Montevideo 4-3 16-4 7.5 2.9 81.0 34 Lost 1
4 Morris Area/Chokio-Alberta 1-5 14-5 7.2 2.4 79.4 35 Lost 1
5 New London-Spicer 3-2 14-6 5.6 3.0 95.4 14 Won 2
6 Kerkhoven-Murdock-Sunburg 0-3 11-8 8.0 5.2 60.0 63 Lost 2

Section 3AA - South Standings

Coaches Vote (FINAL)
Seed Team Section Overall For Agst QRF Value QRF Rank Streak
1 Luverne 11-2 16-5 9.2 3.8 93.5 19 Won 1
2 Fairmont 2-1 10-6 6.1 3.8 85.9 25 Won 2
3 Windom Area 8-3 15-5 9.2 5.8 83.5 31 Won 3
4 Redwood Valley 6-6 10-9 4.7 4.9 68.1 51 Lost 2
5 Jackson County Central 4-7 6-13 6.3 6.9 53.7 79 Lost 7
6 Pipestone Area 3-7 8-12 5.8 6.9 61.0 61 Lost 5
7 St. James Area 1-9 7-13 5.7 7.8 48.7 87 Lost 2

Section 4AA Standings

Coaches Vote (FINAL)
Seed Team Section Overall For Agst QRF Value QRF Rank Streak
1 Concordia Academy 9-1 15-3 10.0 5.3 95.2 15 Won 2
2 St. Agnes 9-3 17-4 8.3 4.5 85.7 26 Won 9
3 St. Croix Prep 11-4 16-4 8.6 3.5 82.2 33 Won 4
4 Blake 8-4 11-10 6.7 6.1 73.2 44 Won 1
5 Minnehaha Academy 8-2 11-8 6.7 7.2 77.0 39 Lost 1
6 Eagle Ridge/United Christian 3-4 14-6 7.3 4.1 74.7 41 Lost 1
7 Nova Classical Academy 4-9 10-11 6.6 6.4 55.6 78 Lost 1
8 LMAC 3-7 6-11 6.1 10.5 45.9 92 Lost 1
9 St. Croix Lutheran 2-9 6-11 6.4 7.7 48.6 89 Lost 1
10 St. Paul Academy 4-9 5-17 3.5 8.2 40.8 101 Lost 1
11 Mounds Park Academy 2-10 5-13 5.9 7.9 44.7 93 Lost 1
12 North Lakes Academy 2-3 5-10 5.1 9.0 39.5 104 Lost 1
St. Paul Washington 0-0 1-12 4.6 14.2 24.0 113 Lost 4

Section 5AA Standings

QRF Seeded (FINAL)
Seed Team Section Overall For Agst QRF Value QRF Rank Streak
1 Holy Family Catholic 8-0 16-2 9.2 3.3 135.9 1 Lost 1
2 Southwest Christian 4-5 14-6 5.0 3.2 115.2 4 Won 6
3 Rockford 12-3 17-4 8.4 2.2 107.1 5 Won 9
4 Breck 3-3 11-8 6.9 5.2 99.7 9 Won 1
5 Providence Academy 6-4 15-4 9.9 4.0 94.2 17 Won 3
6 Norwood-Young America 6-2 15-6 6.1 2.8 89.6 22 Won 1
7 Howard Lake-Waverly-Winsted 7-8 12-8 5.2 4.0 85.2 27 Lost 2
8 Watertown-Mayer 7-7 11-10 6.1 4.1 77.2 38 Won 1
9 Glencoe-Silver Lake 6-7 10-11 5.7 6.4 65.9 56 Lost 1
10 Dassel-Cokato 5-9 8-11 3.7 6.6 63.1 59 Won 2
11 Litchfield 4-11 4-17 3.9 7.1 51.2 84 Lost 4
12 Maple Lake 1-5 7-14 4.8 6.6 53.2 80 Lost 3
13 West Lutheran 0-3 5-14 5.2 5.6 38.2 106 Lost 8
14 Minneapolis North 1-1 2-11 4.2 15.0 43.1 97 Lost 5
15 Brooklyn Center 0-2 6-9 6.7 8.3 34.8 109 Lost 3

Section 6AA Standings

QRF Seeded (FINAL)
Seed Team Section Overall For Agst QRF Value QRF Rank Streak
1 Holdingford 9-1 16-3 5.3 3.9 98.2 12 Won 6
2 Foley 9-2 16-4 9.1 3.1 103.5 6 Won 5
3 Pierz 9-3 16-4 5.8 2.6 101.9 8 Won 1
4 Eden Valley-Watkins 8-2 15-5 8.2 3.6 84.2 30 Won 5
5 Albany 4-7 13-7 6.3 4.2 87.1 23 Lost 1
6 St. Cloud Cathedral 2-6 11-8 5.3 3.1 82.3 32 Won 1
7 Melrose 4-2 12-7 5.9 4.1 66.6 53 Won 1
8 Staples-Motley 4-3 12-7 5.9 3.8 70.0 48 Lost 3
9 Wadena-Deer Creek 1-4 9-8 5.8 4.6 66.7 52 Won 1
10 Kimball Area 4-7 7-12 4.7 7.4 51.2 84 Won 1
11 Spectrum 1-1 10-9 8.6 5.9 59.7 64 Lost 1
12 Pillager 2-3 9-11 3.8 4.4 55.8 77 Won 1
13 Annandale 1-3 6-14 4.0 6.3 57.6 72 Won 1
14 Royalton 4-7 6-14 2.9 5.2 48.7 87 Won 1
15 Osakis 2-6 5-10 4.4 6.6 51.9 83 Lost 1
16 Sauk Centre 0-7 5-15 3.7 6.2 38.4 105 Lost 2

Section 7AA Standings

QRF Seeded - May 26
Seed Team Section Overall For Agst QRF Value QRF Rank Streak
Duluth Marshall 4-0 16-2 6.8 2.9 134.0 2 Won 12
Esko 8-1 18-2 8.9 2.0 115.7 3 Lost 1
Proctor 5-2 11-9 4.8 3.1 74.6 42 Won 1
Mesabi East 6-2 15-5 7.1 2.8 72.6 45 Won 4
Rush City 5-2 11-5 6.3 3.1 68.8 50 Won 1
Mora 9-2 9-11 4.2 5.0 60.9 62 Lost 1
Aitkin 5-5 8-11 4.9 6.2 59.5 66 Won 2
Greenway/Nashwauk-Keewatin 2-4 9-9 5.3 7.7 58.2 69 Won 1
Moose Lake-Willow River 4-6 9-10 7.9 6.1 56.3 75 Won 2
Barnum 4-3 9-9 6.7 6.8 52.6 81 Lost 1
Pequot Lakes 4-5 5-15 4.2 6.8 51.1 86 Lost 3
Hinckley-Finlayson 2-6 7-11 5.9 7.6 46.5 91 Lost 1
Crosby-Ironton 3-5 5-13 3.7 6.1 44.2 95 Lost 2
International Falls 0-3 6-11 7.3 7.9 42.0 98 Lost 3
Milaca 1-4 2-18 3.2 8.6 37.7 107 Lost 3
Two Harbors 0-6 3-14 3.2 12.2 36.5 108 Lost 3
Pine City 1-7 2-14 4.4 10.5 26.9 111 Lost 8

Section 8AA - North Standings

QRF Seeded (FINAL)
Seed Team Section Overall For Agst QRF Value QRF Rank Streak
1 East Grand Forks 9-3 12-5 8.1 4.5 92.3 21 Lost 1
2 Thief River Falls/Goodridge 6-4 13-5 7.4 4.2 78.6 36 Lost 1
3 Roseau 3-5 9-11 3.6 5.5 71.5 46 Won 4
4 Warroad 1-7 10-10 5.3 4.2 69.8 49 Won 1
5 Park Rapids Area 3-2 8-11 3.5 4.8 56.3 75 Lost 3
6 Crookston 4-6 7-10 4.4 7.2 56.9 73 Lost 1

Section 8AA - South Standings

QRF Seeded (FINAL)
Seed Team Section Overall For Agst QRF Value QRF Rank Streak
1 Perham 9-1 18-2 8.4 1.5 102.9 7 Won 1
2 Dilworth-Glyndon-Felton 8-4 12-7 6.1 3.8 84.7 29 Won 1
3 Ottertail Central 3-0 15-4 6.8 2.6 76.6 40 Won 1
4 Pelican Rapids 3-6 10-7 6.0 4.6 64.1 57 Lost 2
5 Barnesville 4-7 6-9 4.0 6.5 61.1 60 Won 1
6 Menahga 2-3 6-12 4.3 7.0 48.6 89 Won 1
7 Hawley 2-9 8-11 4.9 4.4 52.4 82 Won 2