Season:
Choose Class:

Section 1A Standings

Seed Team Section Overall For Agst QRF Value QRF Rank Streak
Southland 13-1 16-1 10.1 1.1 76.1 6 Won 12
Lyle/Austin Pacelli 14-2 17-2 9.3 1.7 75.4 7 Won 1
Kenyon-Wanamingo 4-2 13-6 6.7 3.3 68.7 14 Lost 1
Hayfield 8-2 14-6 7.2 4.5 67.2 17 Won 1
Lewiston-Altura 4-2 9-11 4.7 6.3 59.3 24 Lost 3
Goodhue 8-1 9-10 6.4 7.7 58.5 25 Won 2
Blooming Prairie 3-4 10-7 6.5 4.9 54.9 36 Won 4
Spring Grove 10-7 13-7 7.5 3.2 51.2 43 Won 3
Wabasha-Kellogg 4-5 6-13 3.0 5.7 49.1 48 Won 1
Rushford-Peterson 6-4 7-13 5.5 6.7 48.2 49 Won 2
Janesville-Waldorf-Pemberton 3-3 9-10 5.7 5.6 46.0 53 Lost 2
Houston 7-10 9-11 6.0 5.3 35.6 70 Lost 1
United South Central 1-5 5-13 4.0 7.1 32.3 82 Lost 4
Mabel-Canton 4-13 5-14 3.9 5.6 31.4 85 Lost 2
Fillmore Central/Lanesboro 1-9 1-19 1.8 8.9 29.1 89 Lost 8
Glenville-Emmons/Alden-Conger 3-11 3-14 3.5 11.8 27.2 94 Lost 2
Schaeffer Academy 0-12 0-12 0.6 19.0 21.9 103 Lost 12

Section 2A Standings

QRF Seeded - May 21
Seed Team Section Overall For Agst QRF Value QRF Rank Streak
Springfield 11-2 18-2 9.4 2.2 89.3 3 Won 9
Sleepy Eye Saint Mary's 13-3 16-3 7.1 2.9 79.8 4 Won 6
Sleepy Eye 11-3 13-5 7.9 2.6 73.2 10 Lost 1
New Ulm Cathedral 11-4 15-4 9.7 3.5 72.8 11 Won 3
Madelia 6-3 13-4 10.5 2.6 64.2 19 Won 1
Mankato Loyola 5-4 11-8 6.2 4.2 61.6 21 Lost 1
Martin Luther/G-H-EC/Truman 5-3 10-6 6.8 7.1 53.4 40 Lost 2
Minnesota Valley Lutheran 6-8 10-9 5.9 4.0 50.2 45 Won 4
BOLD 0-3 4-14 3.5 6.9 35.6 70 Won 1
Gibbon-Fairfax-Winthrop 3-11 6-13 4.7 8.7 34.4 77 Lost 2
Mountain Lake Area/Comfrey 3-4 5-14 4.5 8.4 31.9 83 Won 2
Cleveland 1-6 3-9 6.3 8.8 25.3 97 Lost 7
Buffalo Lake-Hector-Stewart 0-12 0-14 1.7 16.3 24.9 98 Lost 14
Heron Lake-Okabena/Fulda 2-4 2-16 2.3 7.2 24.7 99 Lost 1
Martin County West 1-8 1-14 4.0 12.8 21.8 104 Lost 12

Section 3A - North Standings

Coaches Vote - May 22
Seed Team Section Overall For Agst QRF Value QRF Rank Streak
Dawson-Boyd 9-1 12-2 6.8 3.0 59.6 23 Won 8
Lac qui Parle Valley 7-1 10-4 7.8 3.9 55.8 34 Lost 2
Yellow Medicine East 3-7 6-9 4.9 6.0 43.0 57 Won 1
MACCRAY 5-5 6-9 5.1 5.7 42.0 60 Lost 2
Renville County West 3-6 5-10 3.8 6.5 32.9 80 Won 2
Canby 3-6 4-7 3.4 5.2 32.4 81 Won 2
Central MN Christian 2-7 3-11 3.4 7.4 27.9 92 Lost 2
Lakeview 1-11 1-12 1.9 13.0 20.4 107 Lost 5

Section 3A - South Standings

Coaches Vote - May 22
Seed Team Section Overall For Agst QRF Value QRF Rank Streak
Murray County Central 8-2 12-3 7.2 4.3 68.7 14 Won 1
Red Rock Central/W-WG 7-4 11-5 5.8 3.4 58.4 26 Lost 1
Edgerton/Southwest MN Christian 9-5 13-5 7.6 5.2 58.1 28 Won 3
Tracy-Milroy-Balaton 9-3 11-5 7.1 5.0 56.2 33 Won 2
Minneota 7-5 9-5 7.6 3.2 53.6 39 Lost 2
Russell-Tyler-Ruthton 4-10 9-10 6.2 5.7 44.8 55 Lost 1
Adrian 4-7 7-10 4.8 6.9 42.5 58 Lost 2
Wabasso 1-2 4-14 4.4 6.2 31.9 83 Lost 5

Section 4A Standings

Seed Team Section Overall For Agst QRF Value QRF Rank Streak
Heritage Christian 6-0 13-3 9.0 2.8 69.5 13 Won 2
Mayer Lutheran 5-0 11-7 5.3 4.7 64.7 18 Won 1
Legacy Christian 5-3 10-6 8.4 5.6 50.0 46 Lost 2
Trinity School 1-5 4-13 4.9 7.8 39.7 63 Lost 6
Lester Prairie 3-2 3-14 2.8 8.6 36.6 68 Won 2
New Life Academy 2-4 3-17 4.3 9.2 34.2 78 Lost 2
Atwater-Cosmos-Grove City 0-2 2-17 3.9 7.4 34.0 79 Lost 1
PACT Charter 1-4 1-14 2.9 14.4 19.6 110 Lost 2
Academy for Sciences & Ag 0-3 0-7 2.3 17.4 13.6 117 Lost 7

Section 5A - Northwest Standings

QRF Seeded - May 21
Seed Team Section Overall For Agst QRF Value QRF Rank Streak
New York Mills 4-0 12-6 7.2 5.9 74.7 8 Won 1
Walker-Hackensack-Akeley 8-2 14-3 8.4 2.9 57.0 31 Won 6
Nevis 5-1 10-5 7.9 5.9 55.4 35 Won 1
Sebeka 6-2 9-10 6.4 4.6 51.1 44 Won 2
Frazee 1-2 6-12 3.6 6.6 46.3 52 Lost 1
Laporte 4-3 8-6 7.4 6.7 38.3 66 Won 1
Lake Park-Audubon 1-4 3-10 2.7 8.8 25.5 96 Lost 6
Cass Lake-Bena 0-7 2-11 3.0 14.4 19.5 111 Won 1

Section 5A - Southeast Standings

QRF Seeded - May 21
Seed Team Section Overall For Agst QRF Value QRF Rank Streak
Braham 7-0 15-3 10.2 5.8 74.7 8 Won 2
Mille Lacs 5-3 11-6 8.3 5.9 53.8 38 Won 5
Ogilvie 3-4 7-6 7.2 6.3 52.6 41 Lost 3
Bertha-Hewitt/Verndale 2-4 3-14 2.8 7.7 30.9 86 Lost 3
Pine River-Backus 2-5 5-9 7.4 6.0 28.8 90 Lost 2
East Central 2-6 3-12 4.8 9.5 26.2 95 Lost 3
McGregor 0-3 1-11 4.2 12.8 21.0 105 Lost 7
Hill City/Northland 2-6 2-14 5.4 9.6 20.9 106 Lost 2

Section 6A - North Standings

QRF Seeded - May 25
Seed Team Section Overall For Agst QRF Value QRF Rank Streak
Parkers Prairie 2-0 15-1 7.2 2.6 93.9 2 Won 6
Long Prairie-Grey Eagle 6-1 9-4 5.2 3.7 60.7 22 Won 3
Breckenridge 1-1 5-9 4.9 7.8 51.7 42 Won 2
Brandon/Evansville 9-6 10-8 6.6 4.4 39.6 64 Won 1
Ashby 6-5 6-10 8.6 10.8 36.2 69 Won 3
Browerville-Eagle Valley 3-7 3-12 3.3 7.5 30.8 87 Lost 4
Hillcrest Lutheran Academy 2-6 2-8 6.3 12.8 24.4 100 Won 1
Rothsay 0-8 1-10 3.6 14.5 17.7 113 Lost 2

Section 6A - South Standings

QRF Seeded - May 25
Seed Team Section Overall For Agst QRF Value QRF Rank Streak
Belgrade-Brooten-Elrosa 2-1 12-6 7.8 4.9 72.3 12 Won 1
Upsala/Swanville Area 8-2 13-6 7.7 4.3 58.3 27 Won 6
Border West 9-2 12-4 10.8 3.9 57.1 30 Won 2
Benson 1-3 5-13 2.4 7.2 35.2 74 Lost 3
West Central Area 2-3 2-15 1.5 10.2 29.5 88 Lost 6
Hancock 5-8 6-9 7.3 8.7 28.6 91 Lost 4
Ortonville 1-4 1-12 3.3 8.8 20.4 107 Lost 10

Section 7A Standings

QRF Seeded - May 26
Seed Team Section Overall For Agst QRF Value QRF Rank Streak
Cherry 6-1 17-1 8.6 3.1 94.8 1 Won 16
South Ridge 5-1 13-4 8.5 4.2 77.4 5 Won 1
Silver Bay 7-2 13-3 9.8 5.6 68.1 16 Lost 1
Deer River 3-3 7-5 5.9 4.8 56.3 32 Won 1
Ely 6-3 8-8 5.7 3.9 49.2 47 Won 2
Cromwell-Wright 2-3 9-7 8.5 7.6 48.1 50 Won 4
Mountain Iron-Buhl 4-3 5-6 7.9 5.2 42.2 59 Won 2
Chisholm 4-5 5-7 5.1 7.1 37.8 67 Won 2
Carlton/Wrenshall 2-4 6-10 5.1 9.5 35.4 73 Lost 3
Cook County 2-6 3-13 4.0 8.4 27.4 93 Lost 3
North Woods 2-7 3-9 3.3 7.8 23.2 101 Lost 3
Littlefork-Big Falls 0-5 1-8 3.8 12.4 19.4 112 Lost 6

Section 8A - East Standings

Coaches Vote
Seed Team Section Overall For Agst QRF Value QRF Rank Streak
Blackduck 4-4 10-7 7.4 5.1 47.5 51 Lost 2
Fosston 7-3 9-5 7.6 4.6 44.5 56 Won 1
Lake of the Woods 7-2 12-5 9.1 4.2 41.4 61 Won 2
Win-E-Mac 7-5 8-5 6.8 4.1 41.1 62 Lost 2
Bagley 3-6 7-8 7.1 7.0 35.2 74 Won 5
Mahnomen/Waubun 3-3 4-8 4.7 6.9 34.9 76 Lost 1
NCE/U-H 1-12 1-14 4.2 11.4 22.8 102 Lost 6
Red Lake 0-3 0-8 0.5 10.6 16.5 114 Lost 8
Northome/Kelliher 0-5 0-12 2.2 14.1 15.5 116 Lost 12

Section 8A - West Standings

Coaches Vote
Seed Team Section Overall For Agst QRF Value QRF Rank Streak
Sacred Heart 9-0 13-2 7.9 3.1 63.8 20 Won 9
Ada-Borup-West 8-1 11-3 10.5 2.4 57.8 29 Won 1
Red Lake County 7-2 9-5 5.7 4.9 54.4 37 Won 2
West Marshall 6-2 6-2 7.4 3.4 45.1 54 Won 6
Fertile-Beltrami 5-5 5-5 6.8 5.8 38.5 65 Won 2
Northern Freeze 7-6 7-7 3.4 4.5 35.5 72 Won 1
Badger/Greenbush-Middle River 1-9 1-10 2.0 9.8 20.2 109 Lost 10
Kittson County Central 0-7 0-7 2.3 10.1 15.8 115 Lost 7