Minnesota-Scores.Net LOADING
Season:
Choose Class:

Section 1A - East Standings

Coaches Vote (FINAL)
Seed Team Section Overall For Agst QRF Value QRF Rank Streak
1 Wabasha-Kellogg 5-1 10-12 6.6 5.2 57.2 35 Won 2
2 Southland 11-4 12-7 10.2 6.4 50.4 48 Won 2
3 Rushford-Peterson 5-3 6-15 5.3 9.1 40.0 63 Lost 1
4 Mabel-Canton 9-6 10-11 8.8 7.7 40.8 60 Lost 1
5 Lyle/Austin Pacelli 5-8 6-11 8.1 9.1 37.8 73 Lost 4
6 Fillmore Central/Lanesboro 3-3 3-15 2.9 10.3 37.5 76 Lost 4
7 Houston 2-12 2-15 5.1 8.3 22.1 104 Lost 11
8 Schaeffer Academy 0-11 2-15 3.4 17.4 19.9 108 Lost 1

Section 1A - West Standings

Coaches Vote (FINAL)
Seed Team Section Overall For Agst QRF Value QRF Rank Streak
1 Hayfield 7-2 12-8 7.2 3.0 64.7 26 Lost 1
2 Bethlehem Academy 8-2 14-5 7.1 4.8 67.4 21 Won 4
3 United South Central 6-3 14-5 5.2 4.2 66.3 23 Lost 1
4 Waterville-Elysian-Morristown 6-2 10-10 4.2 4.0 54.1 39 Won 3
5 Kenyon-Wanamingo 3-5 8-9 5.3 5.2 50.5 46 Lost 1
6 Goodhue 4-3 8-12 6.0 8.1 51.6 44 Lost 1
7 Glenville-Emmons/Alden-Conger 6-8 7-12 7.8 11.1 35.3 82 Lost 2
8 Janesville-Waldorf-Pemberton 0-7 1-14 2.5 9.6 31.5 87 Lost 7

Section 2A Standings

QRF Seeded (FINAL)
Seed Team Section Overall For Agst QRF Value QRF Rank Streak
1 Nicollet 9-0 17-2 9.6 1.5 88.5 3 Won 3
2 New Ulm Cathedral 14-2 17-2 10.7 2.1 84.8 4 Won 4
3 Sleepy Eye Saint Mary's 14-3 17-4 9.2 4.2 73.3 14 Won 9
4 Springfield 11-5 14-7 6.4 4.0 68.3 19 Won 1
5 Cleveland 4-6 9-11 8.0 7.8 50.5 46 Lost 2
6 Martin County West 7-5 11-7 8.1 6.3 52.4 40 Won 1
7 Buffalo Lake-Hector-Stewart 8-6 9-9 6.2 6.2 47.2 51 Won 1
8 Sleepy Eye 6-10 7-12 4.7 6.5 40.6 62 Won 2
9 G-H-EC/Martin Luther/Truman 5-5 6-9 7.1 8.9 41.0 59 Lost 2
10 Mountain Lake Area/Comfrey 6-8 8-12 7.2 6.2 39.1 65 Lost 3
11 RRC/WWG 3-4 6-12 6.7 9.8 37.7 75 Lost 3
12 Madelia 4-10 7-13 6.0 8.6 38.1 72 Won 2
13 Minnesota Valley Lutheran 4-12 4-14 4.7 7.4 35.9 80 Lost 1
14 Gibbon-Fairfax-Winthrop 1-12 3-17 3.5 9.1 29.9 89 Lost 1
15 Heron Lake-Okabena/Fulda 0-8 0-15 2.3 16.9 16.5 113 Lost 15

Section 3A - North Standings

Coaches Vote (FINAL)
Seed Team Section Overall For Agst QRF Value QRF Rank Streak
1 Lac qui Parle Valley 13-2 19-2 8.7 2.2 83.8 6 Won 16
2 Kerkhoven-Murdock-Sunburg 11-6 15-6 9.0 5.0 66.3 23 Won 4
3 Yellow Medicine East 6-9 9-11 6.5 7.4 45.5 52 Lost 1
4 MACCRAY 6-9 6-12 6.4 11.4 43.9 55 Lost 2
5 Benson 2-1 4-15 5.5 9.1 32.9 86 Lost 1
6 Belgrade-Brooten-Elrosa 0-3 3-18 4.7 11.9 33.4 85 Lost 4
7 Dawson-Boyd 2-12 2-16 3.0 9.5 31.2 88 Lost 8
8 Ortonville 0-1 1-14 4.5 13.6 19.9 108 Lost 5

Section 3A - South Standings

Coaches Vote (FINAL)
Seed Team Section Overall For Agst QRF Value QRF Rank Streak
1 Edgerton/SW MN Christian 6-0 14-5 10.4 3.1 63.7 28 Won 1
2 Russell-Tyler-Ruthton 13-3 17-5 8.2 3.7 77.2 11 Won 3
3 Wabasso 2-2 15-7 6.5 5.9 62.8 29 Lost 1
4 Tracy-Milroy-Balaton 12-5 16-6 10.8 5.9 73.2 15 Lost 1
5 Murray County Central 3-5 9-9 7.3 7.3 41.9 57 Lost 1
6 Adrian Area 0-5 3-13 4.4 11.8 29.3 91 Lost 10
7 Lakeview 1-14 1-18 4.1 14.1 24.7 97 Lost 10

Section 4A Standings

Coaches Vote (FINAL)
Seed Team Section Overall For Agst QRF Value QRF Rank Streak
1 Randolph 3-0 18-4 8.0 2.5 90.3 2 Won 8
2 West Lutheran 7-2 12-5 10.1 1.5 62.3 31 Won 1
3 Mayer Lutheran 7-1 12-9 6.8 6.9 56.9 36 Won 6
4 New Life Academy 1-4 8-12 7.5 12.2 38.4 71 Lost 1
5 Braham 4-3 9-12 8.4 8.8 37.8 73 Won 1
6 Lester Prairie 3-4 4-17 5.0 11.2 34.3 84 Lost 1
7 Heritage Christian 2-4 3-10 6.3 14.8 27.9 92 Lost 2
8 Ogilvie 0-4 1-15 4.3 16.1 20.0 107 Lost 11
United Christian Academy 0-5 0-11 3.3 20.3 17.1 112 Lost 11
St. John's Prep 0-0 0-0 TBD TBD 0.0 116 None

Section 5A - East Standings

QRF Seeded (FINAL)
Seed Team Section Overall For Agst QRF Value QRF Rank Streak
1 Mille Lacs 7-0 18-1 10.3 1.6 76.2 13 Won 8
2 Hill City/Northland 6-2 10-3 8.8 3.5 64.3 27 Won 3
3 Hinckley-Finlayson 3-3 8-10 7.4 6.1 40.7 61 Lost 1
4 East Central 1-5 3-12 3.9 12.3 25.1 96 Lost 1
5 Deer River 1-3 2-14 5.2 13.6 24.5 98 Lost 2
6 McGregor 0-2 3-10 8.2 15.2 20.6 106 Lost 9

Section 5A - West Standings

QRF Seeded (FINAL)
Seed Team Section Overall For Agst QRF Value QRF Rank Streak
1 Walker-Hackensack-Akeley 8-2 10-3 9.0 4.6 57.4 34 Won 4
2 Menahga 5-1 13-9 8.7 5.5 59.7 32 Won 4
3 Sebeka 3-3 8-11 7.8 7.1 51.7 43 Lost 1
4 Pine River-Backus 8-5 9-9 10.1 9.6 45.0 54 Lost 1
5 Nevis 4-7 8-9 9.2 10.5 36.7 78 Lost 1
6 Laporte 1-7 3-11 6.7 11.4 18.5 111 Lost 4
7 Cass Lake-Bena 1-8 1-13 4.6 16.8 19.0 110 Lost 3

Section 6A - East Standings

QRF Seeded (FINAL)
Seed Team Section Overall For Agst QRF Value QRF Rank Streak
1 Upsala 8-2 16-3 7.5 4.1 82.3 9 Won 6
2 New York Mills 5-1 17-4 10.4 5.4 82.8 8 Won 4
3 Browerville-Eagle Valley 9-1 13-4 9.2 3.8 78.7 10 Won 2
4 Bertha-Hewitt/Verndale 5-5 13-8 7.8 6.6 65.7 25 Lost 3
5 Brandon/Evansville 9-5 11-5 8.8 6.3 51.1 45 Won 9
6 Long Prairie-Grey Eagle 3-6 5-12 7.8 9.8 39.8 64 Lost 1
7 Swanville 2-9 6-12 6.7 11.8 39.1 65 Lost 1
8 Parkers Prairie 0-7 4-13 7.1 10.4 39.0 67 Lost 6

Section 6A - West Standings

QRF Seeded (FINAL)
Seed Team Section Overall For Agst QRF Value QRF Rank Streak
1 Hancock 11-1 13-1 11.1 3.2 69.5 16 Won 3
2 Clinton-Graceville-Beardsley 13-2 17-2 12.9 3.8 67.5 20 Won 4
3 Lake Park-Audubon 2-0 10-4 6.8 2.9 68.8 17 Won 1
4 Wheaton/Herman-Norcross 6-7 8-12 7.8 8.5 37.1 77 Won 2
5 Rothsay 4-9 9-12 7.7 7.3 38.5 69 Lost 2
6 Ashby 1-12 3-14 4.6 10.4 25.8 93 Lost 6
7 Hillcrest Lutheran Academy 0-11 1-12 2.6 15.8 22.4 103 Lost 6

Section 7A Standings

QRF Seeded (FINAL)
Seed Team Section Overall For Agst QRF Value QRF Rank Streak
1 Moose Lake-Willow River 7-0 18-3 9.7 2.0 93.0 1 Won 7
2 Cherry 8-1 14-6 8.1 4.2 76.9 12 Won 3
3 North Woods 8-1 11-2 12.6 3.6 68.6 18 Won 3
4 Barnum 8-1 10-6 10.4 5.4 57.5 33 Won 1
5 Carlton 5-4 10-5 7.7 2.7 55.8 37 Won 2
6 Silver Bay 10-4 12-5 11.1 4.3 50.2 49 Won 2
7 Ely 8-4 11-5 9.3 8.3 45.5 52 Won 2
8 Chisholm 5-4 9-7 6.8 8.9 47.3 50 Lost 1
9 South Ridge 5-6 6-8 7.9 7.0 41.4 58 Won 1
10 Cromwell-Wright 3-5 5-8 5.4 7.5 36.1 79 Lost 2
11 Mountain Iron-Buhl 6-10 8-13 9.8 8.0 35.7 81 Lost 1
12 Nashwauk-Keewatin 1-9 3-12 5.5 12.5 25.7 95 Lost 2
13 Floodwood 0-10 1-12 4.4 18.2 15.5 115 Lost 7
14 Northeast Range 2-5 2-6 6.9 18.0 23.7 102 Lost 1
15 Littlefork-Big Falls 1-5 1-9 4.3 14.5 21.5 105 Lost 5
16 Cook County 0-8 1-9 5.7 13.1 24.5 98 Lost 7

Section 8A Standings

QRF Seeded (FINAL)
Seed Team Section Overall For Agst QRF Value QRF Rank Streak
1 Red Lake Falls 14-1 21-1 13.6 1.3 84.8 4 Won 20
2 Badger/Greenbush-Middle River 9-2 19-2 12.2 1.9 83.7 7 Won 5
3 Fertile-Beltrami 12-3 14-4 10.5 3.8 67.1 22 Won 5
4 East Polk 8-2 15-5 7.8 2.6 62.7 30 Won 9
5 Kelliher/Northome 8-3 12-4 12.3 5.3 55.0 38 Lost 3
6 Mahnomen/Waubun 7-5 10-6 9.2 5.8 51.8 42 Lost 1
7 NCE/U-H 6-5 10-10 7.2 5.1 51.9 41 Lost 1
8 Ada-Borup-West 5-6 7-9 7.3 7.4 43.0 56 Lost 1
9 Lake of the Woods 5-4 9-6 11.7 10.0 38.7 68 Lost 2
10 Blackduck 3-4 8-7 8.0 7.1 38.5 69 Lost 4
11 Northern Freeze 5-5 6-9 6.4 9.5 34.8 83 Lost 1
12 Sacred Heart 2-12 3-15 4.6 12.2 29.7 90 Lost 1
13 West Marshall 3-10 3-13 4.5 12.8 25.8 93 Lost 9
14 Red Lake County Central 1-12 2-13 4.9 15.4 24.4 100 Lost 1
15 Bagley 0-10 0-14 3.3 20.0 16.1 114 Lost 14
16 Indus 0-4 1-5 5.5 15.2 23.8 101 Lost 5