Season:
Choose Class:

Section 1 9-Man Standings

Seeding Method TBD
Seed Team Section Overall For Agst QRF Value QRF Rank Streak
Spring Grove 5-0 5-0 48.8 18.8 30.6 5 Won 5
Lanesboro 4-0 5-0 39.8 18.8 27.7 7 Won 5
Mabel-Canton 2-1 4-1 38.0 30.0 25.1 12 Won 2
Lyle-Pacelli 2-2 3-2 24.8 23.2 19.6 21 Won 3
Grand Meadow 2-2 3-2 25.6 20.6 15.8 27 Won 1
LeRoy-Ostrander 1-3 1-4 18.0 36.6 8.1 43 Lost 4
Houston 0-4 0-5 16.8 38.4 4.7 46 Lost 5
Southland 0-4 0-5 12.6 32.6 4.0 51 Lost 5

Section 2 9-Man Standings

QRF Seeded - October 20
Seed Team Section Overall For Agst QRF Value QRF Rank Streak
Renville County West 0-0 5-0 31.2 12.2 34.0 1 Won 5
Cedar Mountain 2-0 5-1 26.3 11.2 25.7 10 Won 2
Hancock 0-0 4-1 46.0 13.6 24.5 14 Won 1
Sleepy Eye Saint Mary's 1-1 3-3 24.7 23.7 14.2 31 Lost 2
Ortonville 0-0 2-3 26.4 28.2 11.4 34 Lost 2
Nicollet 0-2 2-3 31.2 41.6 11.0 37 Won 1

Section 3 9-Man Standings

QRF Seeded - October 20
Seed Team Section Overall For Agst QRF Value QRF Rank Streak
Red Rock Central 2-0 3-2 27.0 12.6 23.2 16 Lost 1
GHEC/Truman 2-1 4-1 33.2 15.2 22.1 17 Won 4
Hills-Beaver Creek 4-0 4-1 34.4 19.4 21.5 19 Lost 1
Mountain Lake Area 2-1 3-2 25.6 20.0 17.2 26 Won 3
Edgerton 2-2 2-3 26.8 23.6 10.7 38 Won 1
Westbrook-Walnut Grove 0-3 0-5 21.2 45.6 4.4 48 Lost 5
Heron Lake-Okabena/Fulda 0-3 0-5 12.4 43.0 4.2 49 Lost 5
Madelia 0-2 0-6 14.7 47.3 4.2 49 Lost 6

Section 4 9-Man Standings

QRF Seeded - October 20
Seed Team Section Overall For Agst QRF Value QRF Rank Streak
Wheaton/Herman-Norcross 3-0 5-0 55.6 9.0 31.2 3 Won 5
Verndale 4-0 5-0 45.6 17.0 28.1 6 Won 5
Brandon/Evansville 2-1 3-2 18.8 25.0 18.5 23 Won 3
Hillcrest Lutheran Academy 2-2 2-3 29.6 44.4 13.8 32 Won 2
Rothsay 2-2 2-3 32.4 33.0 12.8 33 Lost 1
Sebeka 2-3 2-3 18.4 28.0 10.3 39 Lost 3
Clinton-Graceville-Beardsley 0-3 0-5 4.4 41.2 3.9 52 Lost 5
Bertha-Hewitt 0-4 0-5 10.8 48.6 2.8 55 Lost 5

Section 5 9-Man Standings

QRF Seeded - October 20
Seed Team Section Overall For Agst QRF Value QRF Rank Streak
Ogilvie 3-0 3-2 37.6 17.6 18.3 24 Won 3
Cromwell-Wright Area 1-1 3-2 11.0 20.0 15.6 28 Lost 1
South Ridge 0-2 0-4 3.0 38.8 4.6 47 Lost 4
McGregor 0-1 0-4 7.0 45.2 2.3 56 Lost 4

Section 6 9-Man Standings

Seeding Method TBD
Seed Team Section Overall For Agst QRF Value QRF Rank Streak
Fertile-Beltrami 4-0 5-0 49.4 6.4 27.0 8 Won 5
Nevis 3-1 4-1 38.8 13.2 25.6 11 Won 1
Blackduck 3-1 4-1 36.8 11.8 22.1 17 Won 2
NCE/U-H 3-1 4-1 39.0 10.0 18.9 22 Lost 1
Clearbrook-Gonvick 2-2 2-3 24.0 32.6 11.4 34 Lost 1
Park Christian 1-3 1-4 7.6 45.8 8.8 40 Won 1
Laporte 0-4 0-5 8.0 54.6 5.3 45 Lost 5
Cass Lake-Bena 0-4 0-5 7.6 39.2 3.2 54 Lost 5

Section 7 9-Man Standings

QRF Seeded - October 20
Seed Team Section Overall For Agst QRF Value QRF Rank Streak
Cherry 3-0 5-0 52.8 12.4 32.0 2 Won 5
Mountain Iron-Buhl 3-0 5-0 61.4 6.0 31.2 3 Won 5
Cook County 1-1 3-1 31.5 30.0 21.3 20 Won 2
Bigfork 1-2 3-2 15.6 22.0 17.5 25 Lost 2
North Central 0-3 2-3 27.4 29.6 15.1 30 Lost 3
Hill City/Northland 0-2 1-3 14.0 36.5 8.8 40 Won 1

Section 8 9-Man Standings

Seeding Method TBD
Seed Team Section Overall For Agst QRF Value QRF Rank Streak
Warren-Alvarado-Oslo 4-0 5-0 33.6 11.2 27.0 8 Won 5
Kittson County Central 4-0 5-0 38.0 5.2 24.9 13 Won 5
Goodridge/Grygla 3-1 4-1 27.0 17.6 24.5 14 Won 1
Win-E-Mac 2-2 3-2 28.8 24.8 15.3 29 Lost 1
Badger/Greenbush-Middle River 2-2 2-3 25.8 29.2 11.4 34 Lost 1
Stephen-Argyle 1-3 1-4 18.6 28.8 8.5 42 Won 1
Northern Freeze 0-4 0-5 12.4 37.4 5.6 44 Lost 5
Lake of the Woods 0-4 0-5 12.4 40.0 3.5 53 Lost 5