Minnesota-Scores.Net LOADING

Jackson County Central

High School Wrestling
Season:
Records QRF
Overall 24-3
Section 9-0
Conference 6-0
Away 6-0
Neutral 9-3
Home 9-0
Average 0.0
Class Rank (TBD)
State Rank (TBD)
Opp Average (TBD)
Class SOS (TBD)
State SOS (TBD)

Regular Season

Date Time Section Opponent Result Location
Sat - Dec 04 7:00 PM gameid: 1635736 St. James Area 196 ½
Marshall/Lakeview 183
Lake Crystal-Wellcome Memorial Area 117 ½
Jackson County Central 110
New Richland-H-E-G 91
F St. James
Sat - Dec 04 7:00 PM gameid: 1636098 Watertown Mayer/ Mayer Luth. 221
Jackson County Central 215 ½
Kimball Area 194 ½
Zumbrota-Mazeppa 151
New Ulm 91
Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 78
Howard Lake-Waverly-Winsted 69
St. Clair/Mankato Loyola 62 ½
Windom/Mountain Lake 44
BOLD 39
LeSueur-Henderson 30
F Glencoe
Tue - Dec 07 7:00 PM C gameid: 1626713 3A vs Luverne W 79-0 F Jackson
Tue - Dec 07 7:00 PM C gameid: 1626714 3AA vs Redwood Valley W 73-3 F Jackson
Sat - Dec 11 7:00 PM gameid: 1641127 Jackson County Central 214
Royalton/Upsala 171
Maple River/United South Central 150
Hutchinson 149 ½
Fairmont/Martin County West 134
Worthington 98
Windom/Mountain Lake 79
New London-Spicer 73 ½
Adrian Area 68
Lake Crystal-Wellcome Memorial Area 30
Fulda/Murray County Central 17
Luverne 13
St. James Area 12
Madelia/Truman/Martin Luther 2
F Jackson
Sat - Dec 18 7:00 PM gameid: 1627749 Jackson County Central 269
Sergeant Bluff-Luton IA 232 ½
Spencer IA 168
Algona IA 154 ½
West Lyon IA 125
Sioux Center IA 116 ½
Okoboji IA 85
West Monona IA 84 ½
Eagle Grove IA 79 ½
Central Lyon IA 72 ½
Boyden Hull IA 69
LeMars IA 64
Estherville IA 62
Lawton-Bronson IA 30
Sibley-Ocheyedan IA 23 ½
F
Tue - Dec 21 7:00 PM C gameid: 1628896 3AA at Marshall/Lakeview W 54-19 F Marshall
Thu - Dec 30 7:00 PM gameid: 1628959 Jackson County Central 156 ½
Stillwater Area 145 ½
Bismarck ND 111 ½
Waconia 110 ½
Big Lake 107
Royalton/Upsala 96 ½
New Prague 95 ½
Rapid City Stevens SD 79 ½
Dawson-Boyd/LQPV/Montevideo 76 ½
Wayzata 76 ½
Forest Lake 75
Albert Lea Area 73 ½
Prior Lake 71 ½
West Central Area/Ashby/Brandon-Evansville 68 ½
Dassel-Cokato/Litchfield 68
St. Thomas Academy 65 ½
Aitkin 64
Thief River Falls 62 ½
St. Francis 62
Kimball Area 60
Jamestown ND 56
Mounds View 51 ½
Perham 49
Minot ND 48 ½
New Salem-Altmont ND 48
Valley City ND 48
Woodbury 48
United North Central 47 ½
Bismarck Legacy ND 47
Byron 46 ½
Foley 46 ½
Tri-City United 46
Lakeville North 44 ½
Faribault 43 ½
Crookston 41
Grand Island NE 39
Medford 36 ½
Howard Lake-Waverly-Winsted 36
West Fargo ND 36
Bismarck Century ND 35
Dilworth-Glyndon-Felton 31
West Fargo Sheyenne ND 30
Sartell-St. Stephen 29
Carrington ND 28 ½
Delano 21
Bishop Ryan ND 19
Bismarck St. Mary's ND 17
Kindred ND 17
Mankato West 17
Dickinson ND 15
Coon Rapids 14
Fargo Davies ND 12 ½
Fargo North ND 11
Mahnomen/Waubun 10
Minnetonka 7
Rugby ND 7
Eagan 6
Pine Island 5
Watford City ND 5
Fargo South ND 3
Ellendale-Edgeley ND 2
Coon Rapids
Dickinson ND
Eagan
Ellendale-Edgeley ND
Fargo Davies ND
Fargo North ND
Fargo South ND
Kindred ND
Mahnomen/Waubun
Mankato West
Minnetonka
Pine Island
Rugby ND
Watford City ND
F Fargodome
Thu - Dec 30 7:30 PM gameid: 1653579 Jackson County Central 156 ½0
Stillwater Area 145 ½0
Bismarck 111 ½0
Waconia 110 ½0
Big Lake 107.00
Royalton/Upsala 96 ½0
New Prague 95 ½0
Rapid City Stevens SD 79 ½0
Dawson-Boyd/LQPV/Montevideo 76 ½0
Wayzata 76 ½0
Forest Lake 75.00
Albert Lea Area 73 ½0
Prior Lake 71 ½0
St. Thomas Academy 68 ½0
West Central Area/Ashby/Brandon-Evansville 68 ½0
Dassel-Cokato/Litchfield 68.00
Aitkin 64.00
Thief River Falls 62 ½0
St. Francis 62.00
Kimball Area 60.00
Jamestown 56.00
Mounds View 51 ½0
Perham 49.00
Minot 48 ½0
New Salem-Almont 48.00
Valley City 48.00
Woodbury 48.00
United North Central 47 ½0
Bismarck Legacy 47.00
Byron 46 ½0
Foley 46 ½0
Tri-City United 46.00
Lakeville North 44 ½0
Faribault 43 ½0
Crookston 41.00
Grand Island NE 39.00
Medford 36 ½0
Howard Lake-Waverly-Winsted 36.00
West Fargo 36.00
Bismarck Century 35.00
Dilworth-Glyndon-Felton 31.00
West Fargo Sheyenne 30.00
Sartell-St. Stephen 29.00
Carrington 28 ½0
Delano 21.00
Bishop Ryan 19.00
Bismarck St. Mary's 17.00
Kindred 17.00
Mankato West 17.00
Dickinson 15.00
Coon Rapids 14.00
Fargo Davies 12 ½0
Fargo North 11.00
Mahnomen/Waubun 10.00
Minnetonka 7.00
Rugby 7.00
Eagan 6.00
Pine Island 5.00
Watford City 5.00
Fargo South 3.00
Ellendale/Edgeley/Kulm/Montpelier 2.00
F TBD
Fri - Jan 07 7:00 PM gameid: 1642819 Staley MO W 49-15 F La Crosse Center
Fri - Jan 07 7:00 PM gameid: 1642820 Liberty AZ W 38-22 F La Crosse Center
Fri - Jan 07 7:00 PM gameid: 1642821 Bolivar MO W 48-15 F La Crosse Center
Sat - Jan 08 7:00 PM gameid: 1642862 Vacaville CA L 39-22 F La Crosse Center
Sat - Jan 08 7:00 PM gameid: 1642863 Waverly-Shell Rock IA L 35-28 F La Crosse Center
Sat - Jan 08 7:00 PM gameid: 1642860 5AAA St. Michael-Albertville L 45-18 F La Crosse Center
Thu - Jan 13 7:00 PM C gameid: 1629720 3AA vs Windom/Mountain Lake W 60-14 F Jackson
Sat - Jan 15 7:00 PM gameid: 1629799 Jackson County Central 263 ½
Fairmont/Martin County West 188 ½
St. Peter 163
Marshall/Lakeview 137
New Ulm 112
Pipestone Area 97 ½
Worthington 92
Waseca 87
Blue Earth Area 73 ½
Windom/Mountain Lake 62 ½
Redwood Valley 31 ½
Luverne 11
St. James Area 9
F St. James
Fri - Jan 21 7:00 PM gameid: 1630653 Fulda/Murray County Central W 65-4 F Wabasso
Fri - Jan 21 7:00 PM gameid: 1630655 3A at Wabasso W 67-6 F Wabasso
Sat - Jan 22 7:00 PM gameid: 1643303 Jackson County Central 302 ½
Parkston SD 163
Mount Vernon/Plankinton SD 139 ½
Miller SD 129 ½
McCook Central SD 126 ½
Central Lyon IA 117
Clark/Willow Lake SD 116
Howard SD 112
Rock Valley IA 91
Wessington Springs/Woonsocket SD 79
Webster SD 71
Bennett County SD 28
Chester SD 10
Andes Central SD 9
F Parkston SD
Tue - Jan 25 7:00 PM gameid: 1631634 5A vs Atwater-Cosmos-Grove City W 49-21 F Jackson
Thu - Jan 27 7:00 PM C gameid: 1643512 3AA Worthington W 52-12 F Pipestone
Thu - Jan 27 7:00 PM C gameid: 1631774 3A at Pipestone Area W 56-18 F Pipestone
Fri - Jan 28 7:00 PM gameid: 1643525 3A at Adrian Area W 60-12 F Adrian
Fri - Feb 04 7:00 PM gameid: 1643711 3AA vs Fairmont/Martin County West W 50-13 F Jackson
Thu - Feb 10 7:00 PM gameid: 1632424 3A vs Red Rock Central W 71-0 F Jackson
Thu - Feb 10 7:00 PM gameid: 1632422 2A vs Madelia/Truman/Martin Luther W 83-0 F Jackson
Thu - Feb 10 7:00 PM gameid: 1632425 3A vs Tracy-Milroy-BalatonWestbrook-Walnut Grove W 57-9 F Jackson
Fri - Feb 11 7:00 PM gameid: 1632469 5A at Belgrade-Brooten-Elrosa W 48-19 F Belgrade

Playoffs - Section 3A Wrestling

Date Time Section Opponent Result Location
Thu - Feb 17 7:00 PM 3A vs Springfield W 81-0 F Jackson
Sat - Feb 19 12:00 PM 3A at Fulda/Murray County Central W 82-0 F Fulda
Sat - Feb 19 2:00 PM 3A Tracy-Milroy-BalatonWestbrook-Walnut Grove W 63-6 F Fulda

Playoffs - Class A STATE

Date Time Section Opponent Result Location
Thu - Mar 03 9:00 AM 2A Maple River/United South Central W 52-9 F Xcel Energy Center
Thu - Mar 03 1:00 PM 6A West Central Area/Ashby/Brandon-Evansville W 41-27 F Xcel Energy Center
Thu - Mar 03 5:00 PM 7A Royalton/Upsala W 45-23 F Xcel Energy Center