Season:
Choose Class:

Section 1A Standings

Coaches Vote (FINAL)
Seed Team Section Overall For Agst QRF Value QRF Rank Streak
1 Bethlehem Academy 7-1-0 20-11-0 59 33 145.3 6 Lost 1
2 Mabel-Canton 19-1-0 36-3-0 94 17 150.7 5 Won 1
3 Kenyon-Wanamingo 4-2-0 23-9-0 63 30 136.2 10 Lost 1
4 Spring Grove 18-3-0 28-5-0 73 16 124.4 16 Lost 1
5 Fillmore Central 4-2-0 19-11-0 53 33 117.2 21 Lost 1
6 Hayfield 5-5-0 20-10-0 53 27 115.4 24 Lost 1
7 Alden-Conger 5-4-0 21-10-0 63 28 108.7 33 Lost 1
8 Rushford-Peterson 11-3-0 21-8-0 58 26 102.8 36 Lost 1
9 Randolph 2-7-0 13-12-0 36 41 101.7 37 Lost 1
10 Grand Meadow 11-5-0 17-12-2 49 36 82.5 61 Lost 5
11 Lanesboro 11-7-0 15-12-0 39 36 79.0 64 Lost 1
12 Wabasha-Kellogg 3-6-0 6-21-0 19 55 62.4 90 Lost 13
13 Houston 6-13-0 6-16-0 18 45 62.7 89 Lost 7
14 LeRoy-Ostrander 11-14-0 11-18-0 38 45 58.7 97 Lost 1
15 Glenville-Emmons 6-10-0 7-14-0 22 44 54.8 112 Lost 1
16 Kingsland 5-11-0 11-15-0 32 49 44.4 130 Lost 1
17 Southland 4-10-0 4-10-0 17 33 55.7 106 Lost 1
18 Schaeffer Academy 1-11-0 2-16-0 11 46 38.3 139 Lost 2
19 Lyle/Austin Pacelli 0-18-0 1-24-0 4 63 28.4 151 Lost 5
MN Academy for the Deaf 0-0-0 0-5-0 3 15 22.8 156 Lost 5

Section 2A - North Standings

Coaches Vote (FINAL)
Seed Team Section Overall For Agst QRF Value QRF Rank Streak
1 Mayer Lutheran 5-0-0 28-6-0 79 24 178.7 2 Lost 1
2 BOLD 5-1-0 22-5-0 63 24 132.1 13 Lost 1
3 New Ulm Cathedral 14-3-0 21-5-0 60 18 112.7 28 Lost 1
4 Sleepy Eye Saint Mary's 14-4-0 21-6-0 56 25 114.2 26 Lost 1
5 Sleepy Eye 14-6-1 18-7-1 51 27 88.8 51 Lost 1
6 Buffalo Lake-Hector-Stewart 6-8-0 9-18-0 32 49 59.7 95 Lost 1
7 Gibbon-Fairfax-Winthrop 4-9-0 8-17-0 28 50 61.3 92 Lost 7
8 Lester Prairie 3-6-0 5-19-0 20 52 57.1 102 Lost 2
9 Nicollet 3-13-1 6-19-1 19 55 48.4 123 Lost 1

Section 2A - South Standings

Coaches Vote (FINAL)
Seed Team Section Overall For Agst QRF Value QRF Rank Streak
1 Cleveland 13-2-0 22-10-0 64 25 115.7 23 Lost 1
2 Cedar Mountain 8-6-0 21-10-0 59 28 96.9 41 Lost 1
3 Martin County West 5-5-0 14-15-0 43 44 76.9 68 Lost 1
4 Madelia 7-9-0 13-16-0 33 51 69.2 79 Lost 3
5 Springfield 4-7-0 9-20-0 28 55 64.4 87 Lost 1
6 Mountain Lake Area/Comfrey 3-7-0 9-15-0 33 43 55.9 105 Lost 1
7 Janesville-Waldorf-Pemberton 5-5-0 7-19-0 25 52 58.0 99 Lost 1
8 United South Central 4-5-0 6-21-0 22 58 48.6 122 Lost 9
9 Martin Luther/Gran-Hunt-EC/T 4-10-0 7-23-0 24 65 48.7 121 Lost 1
10 Mankato Loyola 0-15-0 1-20-0 9 56 27.5 154 Lost 14

Section 3A - North Standings

Coaches Vote (FINAL)
Seed Team Section Overall For Agst QRF Value QRF Rank Streak
1 Minneota 16-1-0 34-3-0 93 20 179.1 1 Won 12
2 MACCRAY 12-5-0 21-11-0 63 32 120.9 18 Lost 1
3 Canby 8-5-0 16-15-0 49 41 104.5 34 Lost 1
4 Wabasso 9-3-0 18-8-0 55 27 99.4 40 Lost 1
5 Renville County West 10-7-0 15-12-0 43 40 76.6 69 Lost 2
6 Lac qui Parle Valley 5-7-0 13-9-0 38 30 84.5 58 Lost 1
7 Yellow Medicine East 4-12-0 7-17-0 26 54 66.8 82 Lost 1
8 Dawson-Boyd 5-12-0 8-18-0 27 53 53.3 114 Lost 1
9 Central MN Christian 4-13-0 8-19-0 25 54 55.7 106 Lost 1
10 Lakeview 1-15-0 2-20-0 12 55 41.3 135 Lost 14

Section 3A - South Standings

Coaches Vote (FINAL)
Seed Team Section Overall For Agst QRF Value QRF Rank Streak
1 Russell-Tyler-Ruthton 17-2-0 29-4-0 78 17 163.0 3 Lost 1
2 Tracy-Milroy-Balaton 11-3-0 23-8-0 62 25 115.1 25 Lost 1
3 Heron Lake-Okabena/Fulda 7-3-0 19-10-0 54 30 128.0 15 Lost 1
4 Westbrook-Walnut Grove 7-6-0 14-11-0 39 33 85.9 56 Lost 2
5 Southwest MN Christian 8-6-0 9-12-0 33 35 80.6 62 Lost 1
6 Adrian/Ellsworth 8-5-0 14-11-0 39 38 77.5 67 Lost 1
7 Murray County Central 8-7-0 9-15-0 29 44 61.1 93 Lost 1
8 Edgerton 6-11-0 12-14-0 38 43 65.4 84 Lost 1
9 Red Rock Central 2-13-0 4-21-0 19 58 44.1 133 Lost 4
10 Hills-Beaver Creek 1-13-0 1-20-0 3 51 31.3 147 Lost 3

Section 4A Standings

QRF Seeded (FINAL)
Seed Team Section Overall For Agst QRF Value QRF Rank Streak
1 New Life Academy 6-1-0 21-13-0 61 36 136.7 9 Lost 2
2 Legacy Christian 8-2-0 18-13-0 56 35 114.0 27 Lost 1
3 PACT Charter 13-3-0 19-9-0 53 28 96.4 43 Lost 1
4 West Lutheran 6-2-0 16-13-0 51 37 86.4 55 Lost 1
5 Avail Academy 7-2-0 18-10-0 50 34 79.8 63 Lost 1
6 Trinity School 8-7-0 10-13-0 31 41 70.2 78 Lost 1
7 St. Paul Humboldt 3-6-0 11-18-0 35 46 65.7 83 Lost 1
8 United Christian Academy 6-6-0 8-13-0 25 40 69.1 81 Lost 1
9 Chesterton Academy 7-2-0 15-2-0 46 10 70.6 76 Lost 1
10 Heritage Christian 8-7-0 12-16-0 35 48 62.8 88 Lost 1
11 Eagle Ridge Academy 5-9-0 8-12-0 25 39 55.6 109 Lost 1
12 Liberty Classical Academy 3-7-0 13-8-0 44 26 61.1 93 Lost 1
13 Minneapolis North 2-4-0 6-13-0 16 37 39.5 138 Lost 2
14 Kaleidoscope Charter 2-8-0 4-19-0 19 49 34.9 144 Lost 1
15 North Lakes Academy 0-15-0 2-26-0 7 66 28.2 153 Lost 2
Prairie Seeds Academy 2-2-0 5-4-0 10 13 56.8 103 Lost 4
Community of Peace Academy 0-3-0 0-6-0 1 18 28.3 152 Lost 6

Section 5A - Pod A Standings

QRF Seeded (FINAL)
Seed Team Section Overall For Agst QRF Value QRF Rank Streak
1 Nevis 10-1-0 23-6-0 67 17 117.5 20 Lost 1
2 Walker-Hackensack-Akeley 6-3-0 16-12-0 48 36 87.5 53 Lost 2
3 Sebeka 5-6-0 14-15-0 46 46 93.2 46 Lost 1
4 Laporte 6-7-0 8-13-0 26 40 50.9 117 Lost 1
5 Cass Lake-Bena 1-6-0 5-17-0 17 46 38.2 140 Lost 1

Section 5A - Pod B Standings

QRF Seeded (FINAL)
Seed Team Section Overall For Agst QRF Value QRF Rank Streak
1 Browerville-Eagle Valley 10-3-0 21-5-0 59 21 110.8 30 Lost 1
2 Verndale 4-8-0 13-16-0 41 52 96.5 42 Lost 1
3 Swanville 8-4-0 18-11-0 54 35 72.7 74 Lost 1
4 Bertha-Hewitt 3-7-0 10-18-0 31 52 55.7 106 Lost 1
5 Upsala 1-10-0 7-20-0 20 55 51.7 115 Lost 3
Long Prairie-Grey Eagle 1-8-0 2-21-0 11 56 41.1 136 Lost 15

Section 5A - Pod C Standings

QRF Seeded (FINAL)
Seed Team Section Overall For Agst QRF Value QRF Rank Streak
1 Pine River-Backus 13-1-0 27-6-0 71 24 131.5 14 Lost 2
2 Hill City 4-3-0 11-13-0 37 37 55.5 110 Lost 1
3 Northland 1-7-0 5-20-0 20 59 31.3 147 Lost 12
4 McGregor 0-8-0 1-18-0 7 53 31.1 149 Lost 9

Section 5A - Pod D Standings

QRF Seeded (FINAL)
Seed Team Section Overall For Agst QRF Value QRF Rank Streak
1 Mille Lacs 14-2-0 24-6-0 67 21 122.3 17 Lost 1
2 Braham 9-5-0 16-12-0 47 33 90.9 47 Lost 1
3 Ogilvie 7-9-0 10-12-0 29 40 54.3 113 Lost 1
4 East Central 2-7-0 3-17-0 12 50 45.7 128 Lost 2

Section 6A - North Standings

QRF Seeded (FINAL)
Seed Team Section Overall For Agst QRF Value QRF Rank Streak
1 Henning 12-1-0 25-6-0 68 19 137.8 8 Lost 1
2 Hillcrest Lutheran Academy 17-3-0 21-4-0 59 18 109.6 31 Lost 1
3 Breckenridge 11-3-0 23-6-0 60 23 115.9 22 Lost 1
4 Park Christian 5-3-0 15-8-0 44 27 95.5 45 Lost 1
5 New York Mills 9-5-0 21-7-0 58 28 100.4 39 Lost 1
6 Underwood 9-7-0 15-12-0 46 37 90.5 49 Lost 2
7 NCE/U-H 4-3-0 12-10-0 42 37 72.5 75 Lost 1
8 Rothsay 7-10-0 9-15-0 29 42 46.5 126 Lost 1
9 Battle Lake 2-14-0 5-19-0 20 55 41.1 136 Lost 1
10 Lake Park-Audubon 0-11-0 5-19-0 19 52 49.7 119 Lost 1

Section 6A - South Standings

QRF Seeded (FINAL)
Seed Team Section Overall For Agst QRF Value QRF Rank Streak
1 Belgrade-Brooten-Elrosa 7-0-0 26-8-0 73 32 140.6 7 Lost 2
2 Brandon/Evansville 12-7-0 17-11-0 54 37 88.9 50 Lost 1
3 Clinton-Graceville-Beardsley 15-7-0 17-11-0 52 34 78.4 65 Lost 1
4 Parkers Prairie 8-9-0 15-12-1 46 35 78.0 66 Lost 2
5 Kerkhoven-Murdock-Sunburg 5-5-0 12-17-0 37 53 76.1 70 Lost 1
6 Benson 0-2-0 4-19-0 19 57 61.4 91 Lost 10
7 Ortonville 4-3-0 5-16-0 22 45 44.4 130 Lost 1
8 Wheaton/Herman-Norcross 7-12-0 9-19-0 29 54 50.1 118 Lost 1
9 Hancock 2-15-0 2-21-0 12 55 37.2 141 Lost 13
10 Ashby 1-17-0 1-22-0 4 59 34.3 145 Lost 22

Section 7A - SS1 Standings

QRF Seeded (FINAL)
Seed Team Section Overall For Agst QRF Value QRF Rank Streak
1 Floodwood 16-2-0 23-9-0 66 25 112.2 29 Lost 1
2 South Ridge 12-4-0 21-11-0 61 29 90.9 47 Lost 1
3 Carlton 7-4-0 11-13-0 37 38 73.6 73 Lost 1
4 Cromwell-Wright 9-5-0 18-7-0 51 24 96.3 44 Lost 1
5 Duluth Marshall 5-3-0 9-12-0 30 39 59.4 96 Lost 2
6 Silver Bay 10-8-0 13-15-0 43 42 51.0 116 Lost 1
7 Barnum 5-10-0 9-16-0 30 48 55.3 111 Lost 1
8 Cook County 6-8-0 8-11-0 30 38 57.6 101 Lost 1
9 Lakeview Christian 1-13-0 1-20-0 6 53 30.7 150 Lost 16
10 Wrenshall 1-15-0 2-22-0 16 60 27.4 155 Lost 2
11 Fond du Lac Ojibwe 1-1-0 1-8-0 9 23 15.9 157 Lost 3

Section 7A - SS2 Standings

QRF Seeded (FINAL)
Seed Team Section Overall For Agst QRF Value QRF Rank Streak
1 Ely 23-0-0 30-2-0 80 13 135.9 12 Lost 1
2 Nashwauk-Keewatin 12-6-0 16-9-0 50 25 82.6 60 Lost 1
3 Chisholm 9-4-0 17-8-0 52 25 87.6 52 Lost 1
4 North Woods 13-8-0 15-10-0 48 30 84.2 59 Lost 1
5 Mountain Iron-Buhl 6-9-0 6-10-0 19 33 64.5 86 Lost 1
6 Cherry 6-11-0 9-14-0 24 43 64.8 85 Lost 2
7 Bigfork 3-8-0 7-14-0 22 40 48.1 124 Lost 1
8 Northeast Range 4-17-0 5-22-0 18 56 45.9 127 Lost 1
9 Littlefork-Big Falls 2-9-0 3-17-0 15 52 33.9 146 Lost 7
10 Deer River 0-8-0 3-20-0 13 55 36.5 143 Lost 4

Section 8A - East Standings

QRF Seeded (FINAL)
Seed Team Section Overall For Agst QRF Value QRF Rank Streak
1 Fosston 13-2-0 26-5-0 73 23 118.9 19 Lost 1
2 Ada-Borup-West 10-3-0 23-7-0 66 27 109.3 32 Lost 1
3 Fertile-Beltrami 8-8-0 16-13-0 51 37 74.0 72 Lost 1
4 Bagley 8-10-0 9-17-0 27 48 56.2 104 Lost 1
5 Northome/Kelliher 5-5-0 12-11-0 34 37 57.8 100 Lost 3
6 Mahnomen/Waubun 5-10-0 9-18-0 30 50 49.7 119 Lost 3
7 Red Lake County Central 4-15-0 6-19-0 21 54 44.4 130 Lost 1
8 Clearbrook-Gonvick 3-13-0 5-19-0 22 57 42.9 134 Lost 1
9 Blackduck 0-7-0 6-14-0 27 41 48.1 124 Lost 3
10 Win-E-Mac 2-10-0 2-24-0 10 64 37.1 142 Lost 23

Section 8A - West Standings

QRF Seeded (FINAL)
Seed Team Section Overall For Agst QRF Value QRF Rank Streak
1 Badger/Greenbush-Middle River 21-0-0 32-3-0 85 14 162.8 4 Won 2
2 Lake of the Woods 10-2-0 25-5-0 68 19 136.0 11 Lost 1
3 Sacred Heart 11-9-0 14-9-0 39 30 101.6 38 Lost 1
4 Kittson County Central 11-6-0 18-10-0 53 34 103.1 35 Lost 1
5 Goodridge/Grygla 7-10-0 11-10-1 38 34 86.5 54 Lost 1
6 Climax/Fisher 10-6-0 13-11-0 44 32 70.3 77 Lost 1
7 Red Lake Falls 14-8-0 19-10-0 54 33 84.9 57 Lost 1
8 Stephen-Argyle 11-11-0 13-12-0 40 36 75.6 71 Lost 1
9 Northern Freeze 7-13-0 9-18-0 30 50 69.2 79 Lost 1
10 Warren-Alvarado-Oslo 5-12-0 9-14-0 25 42 58.3 98 Lost 2
11 Indus 0-5-0 10-8-0 29 27 45.0 129 Lost 1