Minnesota-Scores.Net LOADING

Mankato West

High School Wrestling
Season:
Records QRF
Overall 7-12
Section 2-4
Conference 4-5
Away 3-4
Neutral 2-3
Home 2-5
Average 0.0
Class Rank (TBD)
State Rank (TBD)
Opp Average (TBD)
Class SOS (TBD)
State SOS (TBD)

Regular Season

Date Time Section Opponent Result Location
Thu - Dec 09 7:00 PM C gameid: 1626851 1AAA vs Winona/Winona Cotter W 72-10 F Mankato West
Sat - Dec 11 7:00 PM gameid: 1641125 Wayzata 188
Owatonna 187 ½
Dassel-Cokato/Litchfield 139 ½
Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 113
Osseo 99 ½
Irondale/Spring Lake Park 82
Minnetonka 73
Mankato West 69
Buffalo 62
Elk River 58
Eden Prairie 56
Chaska/Chanhassen 55
Rosemount 55
Woodbury 53
Sauk Rapids-Rice 44
East Ridge 28
Hopkins 8
F Chaska
Tue - Dec 14 7:00 PM gameid: 1626978 6AAA vs Eden Prairie W 51-30 F Mankato West
Tue - Dec 14 7:00 PM gameid: 1626979 2AA vs Scott West L 45-22 F Mankato West
Sat - Dec 18 7:00 PM gameid: 1627747 Atwater-Cosmos-Grove City 162 ½
Dawson-Boyd/LQPV/Montevideo 144 ½
Dassel-Cokato/Litchfield 138 ½
Fairmont/Martin County West 121
Tracy-Milroy-BalatonWestbrook-Walnut Grove 115 ½
Sibley East 112
MAHACA 107 ½
Holdingford 106
St. Peter 104.4
Maple River/United South Central 104
Marshall/Lakeview 98 ½
Rocori 95
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 91
Sartell-St. Stephen 89 ½
Blue Earth Area 80 ½
New Ulm 79
Worthington 71
New Richland-H-E-G 62
New London-Spicer 60
Sauk Rapids-Rice 58
Canby 55
Maple Grove 52 ½
Redwood Valley 42 ½
Windom/Mountain Lake 42 ½
Mankato West 40 ½
Red Rock Central 32
BOLD 29 ½
Adrian Area 25
Wabasso 16 ½
Fulda/Murray County Central 14
Luverne 10
St. James Area 6
LeSueur-Henderson 4
Madelia/Truman/Martin Luther
F Redwood Falls
Thu - Dec 30 7:00 PM gameid: 1628959 Jackson County Central 156 ½
Stillwater Area 145 ½
Bismarck ND 111 ½
Waconia 110 ½
Big Lake 107
Royalton/Upsala 96 ½
New Prague 95 ½
Rapid City Stevens SD 79 ½
Dawson-Boyd/LQPV/Montevideo 76 ½
Wayzata 76 ½
Forest Lake 75
Albert Lea Area 73 ½
Prior Lake 71 ½
West Central Area/Ashby/Brandon-Evansville 68 ½
Dassel-Cokato/Litchfield 68
St. Thomas Academy 65 ½
Aitkin 64
Thief River Falls 62 ½
St. Francis 62
Kimball Area 60
Jamestown ND 56
Mounds View 51 ½
Perham 49
Minot ND 48 ½
New Salem-Altmont ND 48
Valley City ND 48
Woodbury 48
United North Central 47 ½
Bismarck Legacy ND 47
Byron 46 ½
Foley 46 ½
Tri-City United 46
Lakeville North 44 ½
Faribault 43 ½
Crookston 41
Grand Island NE 39
Medford 36 ½
Howard Lake-Waverly-Winsted 36
West Fargo ND 36
Bismarck Century ND 35
Dilworth-Glyndon-Felton 31
West Fargo Sheyenne ND 30
Sartell-St. Stephen 29
Carrington ND 28 ½
Delano 21
Bishop Ryan ND 19
Bismarck St. Mary's ND 17
Kindred ND 17
Mankato West 17
Dickinson ND 15
Coon Rapids 14
Fargo Davies ND 12 ½
Fargo North ND 11
Mahnomen/Waubun 10
Minnetonka 7
Rugby ND 7
Eagan 6
Pine Island 5
Watford City ND 5
Fargo South ND 3
Ellendale-Edgeley ND 2
Coon Rapids
Dickinson ND
Eagan
Ellendale-Edgeley ND
Fargo Davies ND
Fargo North ND
Fargo South ND
Kindred ND
Mahnomen/Waubun
Mankato West
Minnetonka
Pine Island
Rugby ND
Watford City ND
F Fargodome
Thu - Dec 30 7:00 PM gameid: 1628959 Jackson County Central 156 ½
Stillwater Area 145 ½
Bismarck ND 111 ½
Waconia 110 ½
Big Lake 107
Royalton/Upsala 96 ½
New Prague 95 ½
Rapid City Stevens SD 79 ½
Dawson-Boyd/LQPV/Montevideo 76 ½
Wayzata 76 ½
Forest Lake 75
Albert Lea Area 73 ½
Prior Lake 71 ½
West Central Area/Ashby/Brandon-Evansville 68 ½
Dassel-Cokato/Litchfield 68
St. Thomas Academy 65 ½
Aitkin 64
Thief River Falls 62 ½
St. Francis 62
Kimball Area 60
Jamestown ND 56
Mounds View 51 ½
Perham 49
Minot ND 48 ½
New Salem-Altmont ND 48
Valley City ND 48
Woodbury 48
United North Central 47 ½
Bismarck Legacy ND 47
Byron 46 ½
Foley 46 ½
Tri-City United 46
Lakeville North 44 ½
Faribault 43 ½
Crookston 41
Grand Island NE 39
Medford 36 ½
Howard Lake-Waverly-Winsted 36
West Fargo ND 36
Bismarck Century ND 35
Dilworth-Glyndon-Felton 31
West Fargo Sheyenne ND 30
Sartell-St. Stephen 29
Carrington ND 28 ½
Delano 21
Bishop Ryan ND 19
Bismarck St. Mary's ND 17
Kindred ND 17
Mankato West 17
Dickinson ND 15
Coon Rapids 14
Fargo Davies ND 12 ½
Fargo North ND 11
Mahnomen/Waubun 10
Minnetonka 7
Rugby ND 7
Eagan 6
Pine Island 5
Watford City ND 5
Fargo South ND 3
Ellendale-Edgeley ND 2
Coon Rapids
Dickinson ND
Eagan
Ellendale-Edgeley ND
Fargo Davies ND
Fargo North ND
Fargo South ND
Kindred ND
Mahnomen/Waubun
Mankato West
Minnetonka
Pine Island
Rugby ND
Watford City ND
F Fargodome
Thu - Dec 30 7:30 PM gameid: 1653579 Jackson County Central 156 ½0
Stillwater Area 145 ½0
Bismarck 111 ½0
Waconia 110 ½0
Big Lake 107.00
Royalton/Upsala 96 ½0
New Prague 95 ½0
Rapid City Stevens SD 79 ½0
Dawson-Boyd/LQPV/Montevideo 76 ½0
Wayzata 76 ½0
Forest Lake 75.00
Albert Lea Area 73 ½0
Prior Lake 71 ½0
St. Thomas Academy 68 ½0
West Central Area/Ashby/Brandon-Evansville 68 ½0
Dassel-Cokato/Litchfield 68.00
Aitkin 64.00
Thief River Falls 62 ½0
St. Francis 62.00
Kimball Area 60.00
Jamestown 56.00
Mounds View 51 ½0
Perham 49.00
Minot 48 ½0
New Salem-Almont 48.00
Valley City 48.00
Woodbury 48.00
United North Central 47 ½0
Bismarck Legacy 47.00
Byron 46 ½0
Foley 46 ½0
Tri-City United 46.00
Lakeville North 44 ½0
Faribault 43 ½0
Crookston 41.00
Grand Island NE 39.00
Medford 36 ½0
Howard Lake-Waverly-Winsted 36.00
West Fargo 36.00
Bismarck Century 35.00
Dilworth-Glyndon-Felton 31.00
West Fargo Sheyenne 30.00
Sartell-St. Stephen 29.00
Carrington 28 ½0
Delano 21.00
Bishop Ryan 19.00
Bismarck St. Mary's 17.00
Kindred 17.00
Mankato West 17.00
Dickinson 15.00
Coon Rapids 14.00
Fargo Davies 12 ½0
Fargo North 11.00
Mahnomen/Waubun 10.00
Minnetonka 7.00
Rugby 7.00
Eagan 6.00
Pine Island 5.00
Watford City 5.00
Fargo South 3.00
Ellendale/Edgeley/Kulm/Montpelier 2.00
F TBD
Fri - Jan 07 7:00 PM C gameid: 1629184 1AAA at Rochester John Marshall W 66-12 F Rochester John Marshall
Tue - Jan 11 7:00 PM gameid: 1629578 2A Medford L 32-30 F Mapleton
Tue - Jan 11 7:00 PM gameid: 1629579 2A at St. Clair/Mankato Loyola W 54-24 F Mapleton
Tue - Jan 11 7:00 PM gameid: 1629580 2A at Maple River/United South Central L 63-17 F Mapleton
Tue - Jan 18 7:00 PM gameid: 1629841 2AA at St. Peter L 67-12 F St. Peter
Tue - Jan 18 7:00 PM gameid: 1629839 2AA Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie L 47-24 F St. Peter
Thu - Jan 20 7:00 PM C gameid: 1630025 1AAA Faribault L 54-27 F Rochester Century
Sat - Jan 22 7:00 PM gameid: 1630693 Kenyon-Wanamingo 156 ½
New Richland-H-E-G 140 ½
Westfield 123
Medford 119
Lake Crystal-Wellcome Memorial Area 91
Mankato West 72
St. Clair/Mankato Loyola 72
Springfield 62 ½
Wabasso 37
Madelia/Truman/Martin Luther 11
F Lake Crystal
Thu - Jan 27 7:00 PM C gameid: 1631805 1AAA vs Owatonna L 54-24 F Mankato West
Thu - Jan 27 7:00 PM C gameid: 1631806 1AAA vs Rochester Mayo L 61-18 F Mankato West
Sat - Jan 29 7:00 PM gameid: 1643554 Watertown Mayer/ Mayer Luth. 1835
Waconia 204 ½
Belgrade-Brooten-Elrosa 200
Mankato East 108
Minnetonka 100 ½
St. Thomas Academy 93
Mankato West 68
Pine Island 37 ½
Madelia/Truman/Martin Luther 6
F Mankato East
Fri - Feb 04 7:00 PM C gameid: 1632178 1AAA vs Northfield L 69-12 F Mankato West
Fri - Feb 04 7:00 PM gameid: 1632177 1AA vs Byron L 54-16 F Mankato West
Mon - Feb 07 7:00 PM C gameid: 1629730 1AA at Albert Lea Area L 66-9 F Albert Lea
Mon - Feb 07 7:00 PM C gameid: 1629728 1AAA Austin W 44-33 F Albert Lea
Fri - Feb 11 7:00 PM C gameid: 1643941 2AA at Mankato East W 36-31 F Mankato East

Playoffs - Section 2AA Wrestling

Date Time Section Opponent Result Location
Thu - Feb 17 6:00 PM 2AA Delano W 49-21 F Watertown
Thu - Feb 17 7:00 PM 2AA at Watertown Mayer/ Mayer Luth. L 58-10 F Watertown