Lake Crystal-Wellcome Memorial Area

High School Wrestling
Season:
Records QRF
Overall 26-3
Section 7-0
Conference 0-0
Away 7-0
Neutral 11-3
Home 8-0
Average 0.0
Class Rank (TBD)
State Rank (TBD)
Opp Average (TBD)
Class SOS (TBD)
State SOS (TBD)

Regular Season

Date Time Section Opponent Result Location
Sat - Dec 02 7:00 PM gameid: 1713832 Lake Crystal-Wellcome Memorial Area 179 ½
St. James Area 122
Redwood Valley 104
New Richland-H-E-G 90
Mankato West 86
Windom/Mountain Lake 76
Quad County 47
St. Paul Como Park 7
F St. James
Tue - Dec 05 7:00 PM gameid: 1708868 2AA at St. Peter W 41-18 F St. Peter
Tue - Dec 05 7:00 PM gameid: 1708869 3A St. James Area W 51-14 F St. Peter
Tue - Dec 05 7:00 PM gameid: 1708867 2AA Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie W 57-13 F St. Peter
Sat - Dec 09 7:00 PM gameid: 1721400 Adrian Area 168
Jackson County Central 165
Hutchinson 155
Lake Crystal-Wellcome Memorial Area 155
Fairmont/Martin County West 107
Aitkin 90
Windom/Mountain Lake 89 ½
Fulda/Murray County Central 84
Western Christian IA 65
Worthington 36
Wabasha-Kellogg 33
Luverne 27 ½
Waseca 27
F Jackson
Tue - Dec 12 7:00 PM gameid: 1709192 2A at Blue Earth Area W 54-17 F Blue Earth
Tue - Dec 12 7:00 PM gameid: 1709191 2A WEM/JWP W 50-18 F Blue Earth
Thu - Dec 21 7:00 PM gameid: 1709530 5A Minneota W 43-21 F Tracy
Thu - Dec 21 7:00 PM gameid: 1709531 3A at Tracy-Milroy-BalatonWestbrook-Walnut Grove W 43-18 F Tracy
Thu - Dec 21 7:00 PM gameid: 1709527 5A Kerkhoven-Murdock-Sunburg W 54-18 F Tracy
Sat - Dec 30 7:00 PM gameid: 1724154 Mounds View 177
Shakopee 166
Albert Lea Area 105
Forest Lake 101
St. Francis 86
Staples-Motley 84
Bemidji 81
Bismarck 79
Grand Rapids 78 ½
Dawson-Boyd/LQPV/Montevideo 78
Rapid City Stevens SD 75
Woodbury 69
Willmar 66 ½
Bismarck Century 65 ½
Lake Crystal-Wellcome Memorial Area 65
Jackson County Central 63
Eden Prairie 62
New Prague 62
Custer SD 55
Waconia 55
Northfield 54 ½
Bishop Ryan 51
Stillwater Area 49
Bismarck Legacy 45
Minot 45
New London-Spicer 45
Dilworth-Glyndon-Felton 43 ½
Thief River Falls 40
Mora 38
Perham 36 ½
Canby 36
Minnetonka 33
United North Central 32
Philip SD 31 ½
Delano 30
West Central Area/Ashby/Brandon-Evansville 30
Elk River 29
Howard Lake-Waverly-Winsted 29
West Fargo Sheyenne 27
Moorhead 26
Fargo North 25 ½
Sauk Rapids-Rice 21 ½
Turtle Mountain 21 ½
Bismarck St. Mary's 20 ½
Ellendale/Edgeley/Kulm/Montpelier 19
Grand Forks Central 18
New Salem-Almont 17
St. Peter 17
Mandan 15
Tri-City United 15
Fargo Davies 14
Pine Island 14
Valley City 12 ½
Mankato West 12
Crookston 10
Pelican Rapids 10
West Fargo 10
Rock Ridge 9
Byron 8
Detroit Lakes 8
Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 8
Watford City 8
Fulda/Murray County Central 6
Carrington 5
Mahnomen/Waubun 4
Ottertail Central 2
F Fargodome
Thu - Jan 04 7:00 PM gameid: 1709689 4A LeSueur-Henderson W 54-19 F Fairmont
Thu - Jan 04 7:00 PM gameid: 1709690 3AA at Fairmont/Martin County West W 47-22 F Fairmont
Fri - Jan 05 7:00 PM gameid: 1709794 2A vs Medford W 48-15 F Lake Crystal
Thu - Jan 11 7:00 PM gameid: 1709962 2AA vs Maple River/United South Central W 52-13 F Lake Crystal
Thu - Jan 11 7:00 PM gameid: 1709961 1AAA vs Faribault W 61-10 F Lake Crystal
Thu - Jan 18 7:00 PM gameid: 1710294 3A vs Pipestone Area W 52-10 F Lake Crystal
Thu - Jan 18 7:00 PM gameid: 1710296 3A vs Springfield W 78-0 F Lake Crystal
Thu - Jan 18 7:00 PM gameid: 1710297 2AA vs Tri-City United W 70-6 F Lake Crystal
Sat - Jan 20 7:00 PM gameid: 1726030 Simley 212
Chatfield 167
Lake Crystal-Wellcome Memorial Area 155 ½
Eden Prairie 152
Kenyon-Wanamingo 145
Albert Lea Area 131 ½
Jackson County Central 107 ½
Medford 81 ½
Madelia/Truman/Martin Luther 4
F Lake Crystal
Thu - Jan 25 7:00 PM gameid: 1726188 Lake Crystal-Wellcome Memorial Area 176 ½
LeSueur-Henderson 125
Norwood-Young America 106 ½
St. Clair/Mankato Loyola 72 ½
Tri-City United 68
Sibley East 55 ½
Madelia/Truman/Martin Luther 7
F Norwood
Sat - Jan 27 7:00 PM gameid: 1726275 1AA Pine Island W 51-12 F Kasson
Sat - Jan 27 7:00 PM gameid: 1726276 6AAA Shakopee L 51-12 F Kasson
Sat - Jan 27 7:00 PM gameid: 1726277 1A Lewiston-Altura/Rushford-Peterson W 49-13 F Kasson
Sat - Jan 27 7:00 PM gameid: 1726278 LaCrosse Aquinas WI L 33-26 F Kasson
Tue - Jan 30 7:00 PM gameid: 1726322 1AA Kasson-Mantorville L 45-3 F Hayfield
Tue - Jan 30 7:00 PM gameid: 1710720 2A at Westfield W 68-3 F Blooming Prairie
Thu - Feb 01 7:00 PM gameid: 1710828 3A at Fulda/Murray County Central W 33-28 F Fulda
Thu - Feb 01 7:00 PM gameid: 1710826 3A Jackson County Central W 42-23 F Fulda
Fri - Feb 02 7:00 PM gameid: 1710917 4A at Sibley East W 58-11 F Arlington
Fri - Feb 02 7:00 PM gameid: 1710916 2A St. Clair/Mankato Loyola W 57-10 F Arlington
Fri - Feb 02 7:00 PM gameid: 1710913 6AA Howard Lake-Waverly-Winsted W 34-33 F Arlington

Playoffs - Class A SECTIONS

Date Time Section Opponent Result Location
Sat - Feb 17 2:00 PM 2A vs Medford W 45-16 F Lake Crystal
Sat - Feb 17 3:00 PM 2A vs Westfield W 63-2 F Lake Crystal