Minnesota-Scores.Net LOADING

Pine Island

High School Wrestling
Season:
Records QRF
Overall 2-15
Section 0-8
Conference 0-7
Away 0-6
Neutral 0-2
Home 2-7
Average 0.0
Class Rank (TBD)
State Rank (TBD)
Opp Average (TBD)
Class SOS (TBD)
State SOS (TBD)

Regular Season

Date Time Section Opponent Result Location
Tue - Dec 07 7:00 PM gameid: 1626683 1A vs St. Charles L 40-33 F Pine Island
Tue - Dec 07 7:00 PM C gameid: 1626682 1AA vs Byron L 51-30 F Pine Island
Thu - Dec 09 7:00 PM C gameid: 1626829 1AA at Stewartville L 48-34 F Stewartville
Sat - Dec 18 7:00 PM gameid: 1641411 Tri-City United 182
Reedville WI 167 ½
Minneota 145
Northfield 126
St. Charles 84
Mankato East 72
Burnsville 71
Richfield 68
Pine Island 65
Lakeville South 52
St. Paul Washington 38
F Northfield
Thu - Dec 30 7:00 PM gameid: 1628959 Jackson County Central 156 ½
Stillwater Area 145 ½
Bismarck ND 111 ½
Waconia 110 ½
Big Lake 107
Royalton/Upsala 96 ½
New Prague 95 ½
Rapid City Stevens SD 79 ½
Dawson-Boyd/LQPV/Montevideo 76 ½
Wayzata 76 ½
Forest Lake 75
Albert Lea Area 73 ½
Prior Lake 71 ½
West Central Area/Ashby/Brandon-Evansville 68 ½
Dassel-Cokato/Litchfield 68
St. Thomas Academy 65 ½
Aitkin 64
Thief River Falls 62 ½
St. Francis 62
Kimball Area 60
Jamestown ND 56
Mounds View 51 ½
Perham 49
Minot ND 48 ½
New Salem-Altmont ND 48
Valley City ND 48
Woodbury 48
United North Central 47 ½
Bismarck Legacy ND 47
Byron 46 ½
Foley 46 ½
Tri-City United 46
Lakeville North 44 ½
Faribault 43 ½
Crookston 41
Grand Island NE 39
Medford 36 ½
Howard Lake-Waverly-Winsted 36
West Fargo ND 36
Bismarck Century ND 35
Dilworth-Glyndon-Felton 31
West Fargo Sheyenne ND 30
Sartell-St. Stephen 29
Carrington ND 28 ½
Delano 21
Bishop Ryan ND 19
Bismarck St. Mary's ND 17
Kindred ND 17
Mankato West 17
Dickinson ND 15
Coon Rapids 14
Fargo Davies ND 12 ½
Fargo North ND 11
Mahnomen/Waubun 10
Minnetonka 7
Rugby ND 7
Eagan 6
Pine Island 5
Watford City ND 5
Fargo South ND 3
Ellendale-Edgeley ND 2
Coon Rapids
Dickinson ND
Eagan
Ellendale-Edgeley ND
Fargo Davies ND
Fargo North ND
Fargo South ND
Kindred ND
Mahnomen/Waubun
Mankato West
Minnetonka
Pine Island
Rugby ND
Watford City ND
F Fargodome
Thu - Dec 30 7:00 PM gameid: 1628959 Jackson County Central 156 ½
Stillwater Area 145 ½
Bismarck ND 111 ½
Waconia 110 ½
Big Lake 107
Royalton/Upsala 96 ½
New Prague 95 ½
Rapid City Stevens SD 79 ½
Dawson-Boyd/LQPV/Montevideo 76 ½
Wayzata 76 ½
Forest Lake 75
Albert Lea Area 73 ½
Prior Lake 71 ½
West Central Area/Ashby/Brandon-Evansville 68 ½
Dassel-Cokato/Litchfield 68
St. Thomas Academy 65 ½
Aitkin 64
Thief River Falls 62 ½
St. Francis 62
Kimball Area 60
Jamestown ND 56
Mounds View 51 ½
Perham 49
Minot ND 48 ½
New Salem-Altmont ND 48
Valley City ND 48
Woodbury 48
United North Central 47 ½
Bismarck Legacy ND 47
Byron 46 ½
Foley 46 ½
Tri-City United 46
Lakeville North 44 ½
Faribault 43 ½
Crookston 41
Grand Island NE 39
Medford 36 ½
Howard Lake-Waverly-Winsted 36
West Fargo ND 36
Bismarck Century ND 35
Dilworth-Glyndon-Felton 31
West Fargo Sheyenne ND 30
Sartell-St. Stephen 29
Carrington ND 28 ½
Delano 21
Bishop Ryan ND 19
Bismarck St. Mary's ND 17
Kindred ND 17
Mankato West 17
Dickinson ND 15
Coon Rapids 14
Fargo Davies ND 12 ½
Fargo North ND 11
Mahnomen/Waubun 10
Minnetonka 7
Rugby ND 7
Eagan 6
Pine Island 5
Watford City ND 5
Fargo South ND 3
Ellendale-Edgeley ND 2
Coon Rapids
Dickinson ND
Eagan
Ellendale-Edgeley ND
Fargo Davies ND
Fargo North ND
Fargo South ND
Kindred ND
Mahnomen/Waubun
Mankato West
Minnetonka
Pine Island
Rugby ND
Watford City ND
F Fargodome
Thu - Dec 30 7:30 PM gameid: 1653579 Jackson County Central 156 ½0
Stillwater Area 145 ½0
Bismarck 111 ½0
Waconia 110 ½0
Big Lake 107.00
Royalton/Upsala 96 ½0
New Prague 95 ½0
Rapid City Stevens SD 79 ½0
Dawson-Boyd/LQPV/Montevideo 76 ½0
Wayzata 76 ½0
Forest Lake 75.00
Albert Lea Area 73 ½0
Prior Lake 71 ½0
St. Thomas Academy 68 ½0
West Central Area/Ashby/Brandon-Evansville 68 ½0
Dassel-Cokato/Litchfield 68.00
Aitkin 64.00
Thief River Falls 62 ½0
St. Francis 62.00
Kimball Area 60.00
Jamestown 56.00
Mounds View 51 ½0
Perham 49.00
Minot 48 ½0
New Salem-Almont 48.00
Valley City 48.00
Woodbury 48.00
United North Central 47 ½0
Bismarck Legacy 47.00
Byron 46 ½0
Foley 46 ½0
Tri-City United 46.00
Lakeville North 44 ½0
Faribault 43 ½0
Crookston 41.00
Grand Island NE 39.00
Medford 36 ½0
Howard Lake-Waverly-Winsted 36.00
West Fargo 36.00
Bismarck Century 35.00
Dilworth-Glyndon-Felton 31.00
West Fargo Sheyenne 30.00
Sartell-St. Stephen 29.00
Carrington 28 ½0
Delano 21.00
Bishop Ryan 19.00
Bismarck St. Mary's 17.00
Kindred 17.00
Mankato West 17.00
Dickinson 15.00
Coon Rapids 14.00
Fargo Davies 12 ½0
Fargo North 11.00
Mahnomen/Waubun 10.00
Minnetonka 7.00
Rugby 7.00
Eagan 6.00
Pine Island 5.00
Watford City 5.00
Fargo South 3.00
Ellendale/Edgeley/Kulm/Montpelier 2.00
F TBD
Thu - Jan 06 7:00 PM C gameid: 1629189 1AA at Zumbrota-Mazeppa L 79-0 F Zumbrota
Sat - Jan 08 7:00 PM gameid: 1629325 Byron 161
Cannon Falls 160
Rosemount 140
Austin 115 ½
Woodbury 90
Rochester Century 77 ½
St. Agnes 70
Pine Island 69 ½
St. Croix Lutheran 56
Wabasha-Kellogg 47
Rochester John Marshall 41
St. Paul Johnson 40 ½
F Cannon Falls
Thu - Jan 13 7:00 PM C gameid: 1629611 1A vs Goodhue L 69-12 F Pine Island
Sat - Jan 15 7:00 PM gameid: 1643086 2A at Westfield L 54-6 F Blooming Prairie
Sat - Jan 15 7:00 PM gameid: 1643085 1A Dover-Eyota L 70-3 F Hayfield
Thu - Jan 20 7:00 PM C gameid: 1630607 1AA at Cannon Falls L 49-15 F Cannon Falls
Sat - Jan 22 7:00 PM gameid: 1631617 Rochester Mayo 164 ½
Tri-City United 159 ½
Plainview-Elgin-Millville 109 ½
Triton 87
St. Charles 83 ½
FCLMC 82 ½
Pine Island 80
Elk River 77
Delano 76 ½
Austin 75
Trinity School 49
St. James Area 45
Burnsville 40
Lakeville South 39
Norwood-Young America 35
F Pine Island
Thu - Jan 27 7:00 PM C gameid: 1631808 1AA at Lake City L 66-17 F Lake City
Thu - Jan 27 7:00 PM gameid: 1631807 1A St. Charles L 45-34 F Lake City
Sat - Jan 29 7:00 PM gameid: 1643554 Watertown Mayer/ Mayer Luth. 1835
Waconia 204 ½
Belgrade-Brooten-Elrosa 200
Mankato East 108
Minnetonka 100 ½
St. Thomas Academy 93
Mankato West 68
Pine Island 37 ½
Madelia/Truman/Martin Luther 6
F Mankato East
Mon - Jan 31 7:00 PM gameid: 1643628 1AA vs Plainview-Elgin-Millville L 50-20 F Pine Island
Mon - Jan 31 7:00 PM gameid: 1643630 1AAA vs Rochester John Marshall W 51-21 F Pine Island
Thu - Feb 03 7:00 PM gameid: 1643682 1A vs Caledonia L 58-15 F Pine Island
Thu - Feb 03 7:00 PM C gameid: 1632094 1AA vs Kasson-Mantorville L 78-0 F Pine Island
Tue - Feb 08 7:00 PM gameid: 1643869 1A vs Wabasha-Kellogg W 51-12 F Pine Island
Tue - Feb 08 7:00 PM gameid: 1632284 1A vs Dover-Eyota L 61-15 F Pine Island

Playoffs - Section 1AA Wrestling

Date Time Section Opponent Result Location
Thu - Feb 17 6:00 PM C 1AA at Byron L 58-16 F Albert Lea