Jackson County Central

High School Wrestling
Season:
Records QRF
Overall 19-3
Section 7-0
Conference 6-0
Away 6-0
Neutral 8-3
Home 5-0
Average 0.0
Class Rank (TBD)
State Rank (TBD)
Opp Average (TBD)
Class SOS (TBD)
State SOS (TBD)

Regular Season

Date Time Section Opponent Result Location
Sat - Dec 02 7:00 PM gameid: 1713829 Zumbrota-Mazeppa 182
Watertown Mayer/ Mayer Luth. 129 ½
Jackson County Central 118 ½
New Ulm 105
LeSueur-Henderson 81 ½
Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 59
BOLD 37
Kimball Area 29
F Glencoe
Tue - Dec 05 7:00 PM C gameid: 1708887 3AA at Luverne W 60-10 F Luverne
Tue - Dec 05 7:00 PM C gameid: 1708886 3A Redwood Valley W 48-28 F Luverne
Sat - Dec 09 7:00 PM gameid: 1721400 Adrian Area 168
Jackson County Central 165
Hutchinson 155
Lake Crystal-Wellcome Memorial Area 155
Fairmont/Martin County West 107
Aitkin 90
Windom/Mountain Lake 89 ½
Fulda/Murray County Central 84
Western Christian IA 65
Worthington 36
Wabasha-Kellogg 33
Luverne 27 ½
Waseca 27
F Jackson
Sat - Dec 16 7:00 PM gameid: 1709376 Jackson County Central 229
Spencer IA 177
Central Lyon IA 138
Okoboji IA 127
Sibley-Ocheyedan IA 125
LeMars IA 106
West Lyon IA 93 ½
Spirit Lake IA 74
F
Tue - Dec 19 7:00 PM C gameid: 1709434 3AA vs Marshall/Lakeview W 37-31 F Jackson
Tue - Dec 19 7:00 PM C gameid: 1709435 3AA vs Worthington W 48-9 F Jackson
Sat - Dec 30 7:00 PM gameid: 1724154 Mounds View 177
Shakopee 166
Albert Lea Area 105
Forest Lake 101
St. Francis 86
Staples-Motley 84
Bemidji 81
Bismarck 79
Grand Rapids 78 ½
Dawson-Boyd/LQPV/Montevideo 78
Rapid City Stevens SD 75
Woodbury 69
Willmar 66 ½
Bismarck Century 65 ½
Lake Crystal-Wellcome Memorial Area 65
Jackson County Central 63
Eden Prairie 62
New Prague 62
Custer SD 55
Waconia 55
Northfield 54 ½
Bishop Ryan 51
Stillwater Area 49
Bismarck Legacy 45
Minot 45
New London-Spicer 45
Dilworth-Glyndon-Felton 43 ½
Thief River Falls 40
Mora 38
Perham 36 ½
Canby 36
Minnetonka 33
United North Central 32
Philip SD 31 ½
Delano 30
West Central Area/Ashby/Brandon-Evansville 30
Elk River 29
Howard Lake-Waverly-Winsted 29
West Fargo Sheyenne 27
Moorhead 26
Fargo North 25 ½
Sauk Rapids-Rice 21 ½
Turtle Mountain 21 ½
Bismarck St. Mary's 20 ½
Ellendale/Edgeley/Kulm/Montpelier 19
Grand Forks Central 18
New Salem-Almont 17
St. Peter 17
Mandan 15
Tri-City United 15
Fargo Davies 14
Pine Island 14
Valley City 12 ½
Mankato West 12
Crookston 10
Pelican Rapids 10
West Fargo 10
Rock Ridge 9
Byron 8
Detroit Lakes 8
Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 8
Watford City 8
Fulda/Murray County Central 6
Carrington 5
Mahnomen/Waubun 4
Ottertail Central 2
F Fargodome
Fri - Jan 05 7:00 PM gameid: 1725453 Holmen WI W 45-30 F LaCrosse WI
Fri - Jan 05 7:00 PM gameid: 1725454 Washington IL L 42-30 F LaCrosse WI
Fri - Jan 05 7:00 PM gameid: 1725452 Liberty AZ L 36-27 F LaCrosse WI
Sat - Jan 06 7:00 PM gameid: 1725519 Glenbard North IL W 38-24 F La Crosse Center
Sat - Jan 06 7:00 PM gameid: 1725517 2AAA Apple Valley W 42-19 F La Crosse Center
Sat - Jan 06 7:00 PM gameid: 1725520 Prairie du Chien WI W 42-28 F La Crosse Center
Tue - Jan 09 7:00 PM gameid: 1709863 3A vs Tracy-Milroy-BalatonWestbrook-Walnut Grove W 47-21 F Jackson
Sat - Jan 20 7:00 PM gameid: 1726030 Simley 212
Chatfield 167
Lake Crystal-Wellcome Memorial Area 155 ½
Eden Prairie 152
Kenyon-Wanamingo 145
Albert Lea Area 131 ½
Jackson County Central 107 ½
Medford 81 ½
Madelia/Truman/Martin Luther 4
F Lake Crystal
Tue - Jan 23 7:00 PM gameid: 1710443 2AA St. Peter W 39-28 F New Ulm
Tue - Jan 23 7:00 PM gameid: 1710444 3AA at New Ulm W 38-27 F New Ulm
Tue - Jan 23 7:00 PM gameid: 1710442 2AA Mankato West W 51-15 F New Ulm
Thu - Jan 25 7:00 PM C gameid: 1710585 3A at Pipestone Area W 51-18 F Pipestone
Thu - Feb 01 7:00 PM gameid: 1710827 3A at Fulda/Murray County Central W 36-33 F Fulda
Thu - Feb 01 7:00 PM gameid: 1710826 2A Lake Crystal-Wellcome Memorial Area L 42-23 F Fulda
Fri - Feb 02 7:00 PM gameid: 1726360 Marshall/Lakeview 236 ½
New Ulm 158
St. Peter 154
Jackson County Central 153
Pipestone Area 109 ½
Fairmont/Martin County West 94 ½
St. James Area 83
Windom/Mountain Lake 47 ½
Worthington 44 ½
Waseca 42
Luverne 40
Blue Earth Area 27
Redwood Valley 27
F Marshall
Sat - Feb 03 7:00 PM gameid: 1726368 New Prague 167
Owatonna 161 ½
Watertown Mayer/ Mayer Luth. 140
Plainview-Elgin-Millville 139
GMLOS 117
Maple River/United South Central 94 ½
Mankato West 75
New Richland-H-E-G 72
LeSueur-Henderson 69
Tri-City United 66
Sibley East 65
Jackson County Central 51
Redwood Valley 34
Powers North Central IA 27
F Mapleton
Thu - Feb 08 7:00 PM C gameid: 1711159 3AA vs Windom/Mountain Lake W 60-18 F Jackson
Sat - Feb 10 7:00 PM gameid: 1726583 3AA at New Ulm W 36-28 F New Ulm

Playoffs - Class A SECTIONS

Date Time Section Opponent Result Location
Thu - Feb 15 7:00 PM 3A vs Redwood Valley W 70-3 F Jackson
Sat - Feb 17 12:00 PM 3A Fulda/Murray County Central W 43-21 F Tracy
Sat - Feb 17 2:00 PM 3A at Tracy-Milroy-BalatonWestbrook-Walnut Grove W 42-28 F Tracy