LeSueur-Henderson

High School Wrestling
Season:
Records QRF
Overall 16-10
Section 6-1
Conference 2-1
Away 5-1
Neutral 5-7
Home 6-2
Average 0.0
Class Rank (TBD)
State Rank (TBD)
Opp Average (TBD)
Class SOS (TBD)
State SOS (TBD)

Regular Season

Date Time Section Opponent Result Location
Thu - Nov 30 7:00 PM gameid: 1708663 1AA vs Waseca W 54-16 F LeSueur
Thu - Nov 30 7:00 PM gameid: 1708661 2A vs Medford W 37-30 F LeSueur
Thu - Nov 30 7:00 PM gameid: 1708664 2A vs WEM/JWP L 41-39 F LeSueur
Sat - Dec 02 7:00 PM gameid: 1713829 Zumbrota-Mazeppa 182
Watertown Mayer/ Mayer Luth. 129 ½
Jackson County Central 118 ½
New Ulm 105
LeSueur-Henderson 81 ½
Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 59
BOLD 37
Kimball Area 29
F Glencoe
Tue - Dec 12 7:00 PM gameid: 1721675 2A St. Clair/Mankato Loyola W 42-23 F Springfield
Tue - Dec 12 7:00 PM gameid: 1709195 3A at Springfield W 60-18 F Springfield
Sat - Dec 16 7:00 PM gameid: 1709374 Marshall/Lakeview 163 ½
Dawson-Boyd/LQPV/Montevideo 159 ½
Holdingford 142 ½
Rocori 135 ½
Tracy-Milroy-BalatonWestbrook-Walnut Grove 124
New Ulm 112
Maple River/United South Central 94 ½
Minneota 90
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 88 ½
St. Peter 85 ½
Faribault 76 ½
Maple Grove 73
Fairmont/Martin County West 69
Atwater-Cosmos-Grove City 66 ½
Mankato West 64 ½
Adrian Area 64
Canby 62
Edina 62
BOLD 61
Windom/Mountain Lake 55
LeSueur-Henderson 52
Tri-City United 50
St. James Area 48
Fulda/Murray County Central 47
MAHACA 37 ½
Sartell-St. Stephen 33
Sauk Rapids-Rice 33
Wabasso 33
Blue Earth Area 26
New Richland-H-E-G 23 ½
Sibley East 22 ½
Redwood Valley 18
Madelia/Truman/Martin Luther 10
Red Rock Central 8 ½
Dassel-Cokato/Litchfield 7
Worthington 5
Canby
Dassel-Cokato/Litchfield
Faribault
Fulda/Murray County Central
LeSueur-Henderson
Minneota
Sauk Rapids-Rice
Sibley East
Windom/Mountain Lake
F Redwood Falls
Sat - Dec 16 7:00 PM gameid: 1709374 Marshall/Lakeview 163 ½
Dawson-Boyd/LQPV/Montevideo 159 ½
Holdingford 142 ½
Rocori 135 ½
Tracy-Milroy-BalatonWestbrook-Walnut Grove 124
New Ulm 112
Maple River/United South Central 94 ½
Minneota 90
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 88 ½
St. Peter 85 ½
Faribault 76 ½
Maple Grove 73
Fairmont/Martin County West 69
Atwater-Cosmos-Grove City 66 ½
Mankato West 64 ½
Adrian Area 64
Canby 62
Edina 62
BOLD 61
Windom/Mountain Lake 55
LeSueur-Henderson 52
Tri-City United 50
St. James Area 48
Fulda/Murray County Central 47
MAHACA 37 ½
Sartell-St. Stephen 33
Sauk Rapids-Rice 33
Wabasso 33
Blue Earth Area 26
New Richland-H-E-G 23 ½
Sibley East 22 ½
Redwood Valley 18
Madelia/Truman/Martin Luther 10
Red Rock Central 8 ½
Dassel-Cokato/Litchfield 7
Worthington 5
Canby
Dassel-Cokato/Litchfield
Faribault
Fulda/Murray County Central
LeSueur-Henderson
Minneota
Sauk Rapids-Rice
Sibley East
Windom/Mountain Lake
F Redwood Falls
Mon - Dec 18 7:00 PM C gameid: 1709384 4A vs Norwood-Young America L 45-24 F LeSueur
Thu - Dec 21 7:00 PM gameid: 1709534 2AA Mound Westonka L 43-24 F Mapleton
Thu - Dec 21 7:00 PM gameid: 1709535 1A Triton L 40-24 F Mapleton
Thu - Dec 21 7:00 PM gameid: 1709536 2AA at Maple River/United South Central L 51-14 F Mapleton
Thu - Jan 04 7:00 PM gameid: 1709689 2A Lake Crystal-Wellcome Memorial Area L 54-19 F Fairmont
Thu - Jan 04 7:00 PM gameid: 1709691 3AA at Fairmont/Martin County West W 36-35 F Fairmont
Sat - Jan 06 7:00 PM gameid: 1709826 Fairmont/Martin County West 104
Mankato East 100 ½
Maple River/United South Central 78 ½
LeSueur-Henderson 76 ½
Tri-City United 69 ½
Sibley East 32
F Montgomery
Fri - Jan 12 7:00 PM C gameid: 1710065 4A vs Sibley East W 60-10 F LeSueur
Fri - Jan 12 7:00 PM gameid: 1710064 2A vs St. Clair/Mankato Loyola W 45-25 F LeSueur
Tue - Jan 16 7:00 PM gameid: 1710089 4A at Eden Valley-Watkins W 33-28 F Eden Valley
Tue - Jan 16 7:00 PM gameid: 1710085 5A Belgrade-Brooten-Elrosa L 48-24 F Eden Valley
Tue - Jan 16 7:00 PM gameid: 1710088 6A Osakis L 45-20 F Eden Valley
Sat - Jan 20 7:00 PM gameid: 1726060 7A Mille Lacs L 37-30 F St. Agnes
Sat - Jan 20 7:00 PM gameid: 1726053 4A at St. Agnes W 41-30 F St. Agnes
Sat - Jan 20 7:00 PM gameid: 1726059 Kingdom Prep Lutheran WI W 69-0 F St. Agnes
Sat - Jan 20 7:00 PM gameid: 1726061 8AA Alexandria L 42-24 F St. Agnes
Sat - Jan 20 7:00 PM gameid: 1726052 4AA St. Croix Lutheran W 71-6 F St. Agnes
Thu - Jan 25 7:00 PM gameid: 1726188 Lake Crystal-Wellcome Memorial Area 176 ½
LeSueur-Henderson 125
Norwood-Young America 106 ½
St. Clair/Mankato Loyola 72 ½
Tri-City United 68
Sibley East 55 ½
Madelia/Truman/Martin Luther 7
F Norwood
Fri - Jan 26 7:00 PM gameid: 1710622 Dawson-Boyd/LQPV/Montevideo 203 ½
New Ulm 151
Pipestone Area 127 ½
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 111 ½
LeSueur-Henderson 110
Fulda/Murray County Central 88 ½
Eden Valley-Watkins 86
St. James Area 84
Adrian Area 83
Red Rock Central 66 ½
Norwood-Young America 48
Springfield 22
Madelia/Truman/Martin Luther 7
F Lamberton
Tue - Jan 30 7:00 PM gameid: 1710722 3A Wabasso W 40-24 F Madelia
Sat - Feb 03 7:00 PM gameid: 1726368 New Prague 167
Owatonna 161 ½
Watertown Mayer/ Mayer Luth. 140
Plainview-Elgin-Millville 139
GMLOS 117
Maple River/United South Central 94 ½
Mankato West 75
New Richland-H-E-G 72
LeSueur-Henderson 69
Tri-City United 66
Sibley East 65
Jackson County Central 51
Redwood Valley 34
Powers North Central IA 27
F Mapleton
Fri - Feb 09 7:00 PM C gameid: 1712406 2AA vs Tri-City United W 42-19 F LeSueur
Fri - Feb 09 7:00 PM gameid: 1712407 4A vs Trinity School W 54-15 F LeSueur

Playoffs - Class A SECTIONS

Date Time Section Opponent Result Location
Fri - Feb 16 6:00 PM 4A at Eden Valley-Watkins W 39-31 F Eden Valley
Fri - Feb 16 7:00 PM 4A Norwood-Young America W 35-27 F Eden Valley