Apple Valley

High School Wrestling
Season:
Records QRF
Overall 20-8
Section 10-0
Conference 8-1
Away 7-1
Neutral 10-6
Home 3-1
Average 0.0
Class Rank (TBD)
State Rank (TBD)
Opp Average (TBD)
Class SOS (TBD)
State SOS (TBD)

Regular Season

Date Time Section Opponent Result Location
Thu - Nov 30 7:00 PM gameid: 1708640 1AA vs Cannon Falls W 38-25 F Apple Valley
Thu - Nov 30 7:00 PM C gameid: 1708641 6AAA vs Shakopee L 48-16 F Apple Valley
Sat - Dec 02 7:00 PM gameid: 1708787 Chicago Mount Carmel IL 401
Liberty IL 391
Bettendorf IA 336
Kasson-Mantorville 241 ½
Canton SD 191
Wayzata 181 ½
Albert Lea Area 164 ½
Apple Valley 164 ½
Iowa City West IA 151
F
Thu - Dec 07 7:00 PM C gameid: 1708911 2AAA Farmington W 41-27 F Lakeville North
Thu - Dec 07 7:00 PM C gameid: 1708913 2AAA at Lakeville North W 44-22 F Lakeville North
Sat - Dec 09 7:00 PM gameid: 1721612 1AAA Albert Lea Area L 35-24 F Hastings
Sat - Dec 09 7:00 PM gameid: 1721614 5AAA St. Michael-Albertville L 51-15 F Hastings
Sat - Dec 09 7:00 PM gameid: 1721613 3AAA at Hastings L 33-32 F Hastings
Thu - Dec 14 7:00 PM C gameid: 1709225 2AAA at Rosemount W 48-14 F Rosemount
Sat - Dec 16 7:00 PM gameid: 1709366 Mounds View 300 ½
Simley 275 ½
St. Michael-Albertville 260
Kasson-Mantorville 228 ½
Shakopee 224
Watertown Mayer/ Mayer Luth. 192 ½
Scott West 185 ½
Stillwater Area 172
Albert Lea Area 171 ½
Hastings 168 ½
Becker 159
Wayzata 152 ½
Farmington 131
Forest Lake 124 ½
Brandon Valley SD 117 ½
Willmar 112 ½
Mound Westonka 110
Apple Valley 105
Prior Lake 104 ½
Eden Prairie 104
St. Francis 103
New Prague 102
Amery WI 101
Woodbury 101
Anoka 97
Homestead MO 97
Eastview 91
Menomonie WI 86
Waconia 85
Coon Rapids 71
Park of Cottage Grove 71
Rochester Mayo 69
Holmen WI 64
Cambridge-Isanti 60
Minnetonka 58
St. Thomas Academy 45
West Bend West WI 42 ½
Mahtomedi 42
Plainview-Elgin-Millville 31
Byron 13
F Rochester Civic Center
Thu - Dec 21 7:00 PM C gameid: 1709475 2AAA at Burnsville W 63-9 F Burnsville
Thu - Dec 21 7:00 PM C gameid: 1709473 3AAA Eagan W 42-23 F Burnsville
Fri - Dec 29 7:00 PM gameid: 1724153 St. Michael-Albertville 254
Scott West 153
Dover-Eyota 134
Becker 131
Foley 130 ½
Prior Lake 120 ½
Big Lake 116
St. Cloud Tech 101
Apple Valley 90 ½
Farmington 90
Chaska/Chanhassen 88 ½
Princeton 73 ½
Minneota 68
Andover 59 ½
Eagan 59 ½
White Bear Lake 58
Rosemount 50
Mankato East 44
Rogers 42
Blaine 41 ½
Lakeville South 40
Minneapolis North 36
Austin 30 ½
Kimball Area 25
Minneapolis Henry 14 ½
Two Rivers 14
Osseo 13
Minneapolis Edison 10 ½
Trinity School 8
Wabasha-Kellogg 8
Zimmerman 7
Richfield 6
F Rogers
Thu - Jan 04 7:00 PM C gameid: 1709719 2AAA vs Prior Lake W 44-26 F Apple Valley
Fri - Jan 05 7:00 PM gameid: 1725447 LaCrosse Aquinas WI L 39-32 F LaCrosse WI
Fri - Jan 05 7:00 PM gameid: 1725446 3AAA Hastings L 34-27 F LaCrosse WI
Fri - Jan 05 7:00 PM gameid: 1725448 Gale-Ettrick-Tremp WI W 42-30 F LaCrosse WI
Sat - Jan 06 7:00 PM gameid: 1725521 Glenbard North IL W 44-28 F La Crosse Center
Sat - Jan 06 7:00 PM gameid: 1725517 3A Jackson County Central L 42-19 F La Crosse Center
Sat - Jan 06 7:00 PM gameid: 1725518 Prairie du Chien WI L 37-24 F La Crosse Center
Thu - Jan 11 7:00 PM gameid: 1709893 2AA Orono W 53-21 F Chaska
Thu - Jan 11 7:00 PM gameid: 1709894 6AAA at Chaska/Chanhassen W 35-25 F Chaska
Thu - Jan 18 7:00 PM gameid: 1710146 3AAA at Woodbury W 53-17 F Woodbury
Thu - Jan 18 7:00 PM gameid: 1710145 3AAA Park of Cottage Grove W 45-24 F Woodbury
Fri - Jan 19 7:00 PM C gameid: 1710313 2AAA at Lakeville South W 47-12 F Lakeville South
Thu - Jan 25 7:00 PM C gameid: 1710561 2AAA vs Eastview W 39-21 F Apple Valley
Thu - Feb 01 7:00 PM gameid: 1710764 2AA at Watertown Mayer/ Mayer Luth. W 47-21 F Watertown
Thu - Feb 01 7:00 PM gameid: 1710763 6AA Howard Lake-Waverly-Winsted W 43-22 F Watertown

Playoffs - Class AAA SECTIONS

Date Time Section Opponent Result Location
Fri - Feb 16 4:00 PM 2AAA Rosemount W 49-10 F Farmington
Fri - Feb 16 6:00 PM 2AAA Prior Lake W 30-27 F Farmington
Fri - Feb 16 7:00 PM 2AAA New Prague W 27-25 F Farmington