Minnesota-Scores.Net LOADING

Aitkin

High School Wrestling
Season:
Records QRF
Overall 23-5
Section 11-1
Conference 4-1
Away 5-2
Neutral 9-3
Home 9-0
Average 0.0
Class Rank (TBD)
State Rank (TBD)
Opp Average (TBD)
Class SOS (TBD)
State SOS (TBD)

Regular Season

Date Time Section Opponent Result Location
Tue - Dec 07 7:00 PM gameid: 1626708 7AA vs Nashwauk-Keewatin/Greenway W 82-0 F Aitkin
Tue - Dec 07 7:00 PM gameid: 1626710 7AA vs Pierz W 47-27 F Aitkin
Tue - Dec 07 7:00 PM gameid: 1626711 7AA vs Proctor/Hermantown W 70-7 F Aitkin
Tue - Dec 07 7:00 PM gameid: 1626705 7AA vs Hibbing W 56-18 F Aitkin
Sat - Dec 18 7:00 PM gameid: 1641412 Belgrade-Brooten-Elrosa 227
Pequot Lakes/Pine River-Backus 215 ½
Thief River Falls 213 ½
Big Lake 204 ½
Hutchinson 133
Andover 128
Aitkin 125 ½
Albany 109
Detroit Lakes 106
Crookston 104 ½
Virginia Area 98
Perham 84 ½
Hibbing 76 ½
Howard Lake-Waverly-Winsted 74
Barnesville 69
New York Mills 67
Staples-Motley 60
Irondale/Spring Lake Park 56
Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie 55 ½
Ottertail Central 52
Park Rapids Area 51
Deer River 43
Fergus Falls 34
Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 30
United Clay-Becker 21
Proctor/Hermantown 20
Crosby-Ironton 18
Fosston/Bagley 15
F Pequot Lakes
Tue - Dec 21 7:00 PM gameid: 1628902 7AA vs Pine City/Hinckley-Finlayson W 69-12 F Aitkin
Tue - Dec 21 7:00 PM gameid: 1628903 7AA vs Virginia Area W 45-24 F Aitkin
Thu - Dec 30 7:00 PM gameid: 1628959 Jackson County Central 156 ½
Stillwater Area 145 ½
Bismarck ND 111 ½
Waconia 110 ½
Big Lake 107
Royalton/Upsala 96 ½
New Prague 95 ½
Rapid City Stevens SD 79 ½
Dawson-Boyd/LQPV/Montevideo 76 ½
Wayzata 76 ½
Forest Lake 75
Albert Lea Area 73 ½
Prior Lake 71 ½
West Central Area/Ashby/Brandon-Evansville 68 ½
Dassel-Cokato/Litchfield 68
St. Thomas Academy 65 ½
Aitkin 64
Thief River Falls 62 ½
St. Francis 62
Kimball Area 60
Jamestown ND 56
Mounds View 51 ½
Perham 49
Minot ND 48 ½
New Salem-Altmont ND 48
Valley City ND 48
Woodbury 48
United North Central 47 ½
Bismarck Legacy ND 47
Byron 46 ½
Foley 46 ½
Tri-City United 46
Lakeville North 44 ½
Faribault 43 ½
Crookston 41
Grand Island NE 39
Medford 36 ½
Howard Lake-Waverly-Winsted 36
West Fargo ND 36
Bismarck Century ND 35
Dilworth-Glyndon-Felton 31
West Fargo Sheyenne ND 30
Sartell-St. Stephen 29
Carrington ND 28 ½
Delano 21
Bishop Ryan ND 19
Bismarck St. Mary's ND 17
Kindred ND 17
Mankato West 17
Dickinson ND 15
Coon Rapids 14
Fargo Davies ND 12 ½
Fargo North ND 11
Mahnomen/Waubun 10
Minnetonka 7
Rugby ND 7
Eagan 6
Pine Island 5
Watford City ND 5
Fargo South ND 3
Ellendale-Edgeley ND 2
Coon Rapids
Dickinson ND
Eagan
Ellendale-Edgeley ND
Fargo Davies ND
Fargo North ND
Fargo South ND
Kindred ND
Mahnomen/Waubun
Mankato West
Minnetonka
Pine Island
Rugby ND
Watford City ND
F Fargodome
Thu - Dec 30 7:30 PM gameid: 1653579 Jackson County Central 156 ½0
Stillwater Area 145 ½0
Bismarck 111 ½0
Waconia 110 ½0
Big Lake 107.00
Royalton/Upsala 96 ½0
New Prague 95 ½0
Rapid City Stevens SD 79 ½0
Dawson-Boyd/LQPV/Montevideo 76 ½0
Wayzata 76 ½0
Forest Lake 75.00
Albert Lea Area 73 ½0
Prior Lake 71 ½0
St. Thomas Academy 68 ½0
West Central Area/Ashby/Brandon-Evansville 68 ½0
Dassel-Cokato/Litchfield 68.00
Aitkin 64.00
Thief River Falls 62 ½0
St. Francis 62.00
Kimball Area 60.00
Jamestown 56.00
Mounds View 51 ½0
Perham 49.00
Minot 48 ½0
New Salem-Almont 48.00
Valley City 48.00
Woodbury 48.00
United North Central 47 ½0
Bismarck Legacy 47.00
Byron 46 ½0
Foley 46 ½0
Tri-City United 46.00
Lakeville North 44 ½0
Faribault 43 ½0
Crookston 41.00
Grand Island NE 39.00
Medford 36 ½0
Howard Lake-Waverly-Winsted 36.00
West Fargo 36.00
Bismarck Century 35.00
Dilworth-Glyndon-Felton 31.00
West Fargo Sheyenne 30.00
Sartell-St. Stephen 29.00
Carrington 28 ½0
Delano 21.00
Bishop Ryan 19.00
Bismarck St. Mary's 17.00
Kindred 17.00
Mankato West 17.00
Dickinson 15.00
Coon Rapids 14.00
Fargo Davies 12 ½0
Fargo North 11.00
Mahnomen/Waubun 10.00
Minnetonka 7.00
Rugby 7.00
Eagan 6.00
Pine Island 5.00
Watford City 5.00
Fargo South 3.00
Ellendale/Edgeley/Kulm/Montpelier 2.00
F TBD
Fri - Jan 07 7:00 PM gameid: 1629274 6AA Annandale-Maple Lake L 36-24 F Little Falls
Fri - Jan 07 7:00 PM gameid: 1629276 8AAA at Little Falls W 34-30 F Little Falls
Sat - Jan 08 7:00 PM gameid: 1642926 Mora 241 ½
Aitkin 192
Albany 122
Sartell-St. Stephen 122
Andover 115
Mille Lacs 93 ½
Rush City/Braham 78
Chisago Lakes Area 61
Nashwauk-Keewatin/Greenway 33
Spectrum 20
F Mora
Tue - Jan 11 7:00 PM gameid: 1629362 6A vs Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie W 52-25 F Aitkin
Tue - Jan 11 7:00 PM gameid: 1629363 6AA vs Foley W 35-34 F Aitkin
Thu - Jan 20 7:00 PM gameid: 1629886 7AA at Cloquet/Esko W 76-4 F Cloquet
Thu - Jan 20 7:00 PM gameid: 1629885 7A Deer River W 48-13 F Cloquet
Fri - Jan 21 7:00 PM C gameid: 1643254 8AA Park Rapids Area W 58-13 F Staples
Fri - Jan 21 7:00 PM C gameid: 1643261 7A at Staples-Motley W 67-12 F Staples
Fri - Jan 21 7:00 PM C gameid: 1643264 8AA Detroit Lakes W 42-24 F Staples
Fri - Jan 21 7:00 PM C gameid: 1643263 8AA Pequot Lakes/Pine River-Backus L 32-28 F Staples
Fri - Jan 21 7:00 PM C gameid: 1643257 7A Crosby-Ironton W 72-4 F Staples
Sat - Jan 22 7:00 PM gameid: 1643285 Royalton/Upsala 185 ½
Grand Rapids 171
Jamestown ND 166
Brainerd/Pillager 156
Aitkin 150
Edina 140
Deer River 121
Hibbing 111 ½
Grand Rapids JV 78
Proctor/Hermantown 52 ½
Superior WI 47
Fosston/Bagley 37
North Branch 19
Wadena-Deer Creek 18
Nashwauk-Keewatin/Greenway 16
F Grand Rapids
Tue - Jan 25 7:00 PM gameid: 1631627 7A at Mille Lacs W 54-26 F Isle
Tue - Jan 25 7:00 PM gameid: 1631626 7A Royalton/Upsala L 55-27 F Onamia
Thu - Jan 27 7:00 PM gameid: 1643507 6A Osakis W 46-18 F Menahga
Thu - Jan 27 7:00 PM gameid: 1643509 8A at United North Central L 33-30 F Menahga
Thu - Feb 03 7:00 PM gameid: 1632052 8AAA vs Brainerd/Pillager W 35-34 F Aitkin
Fri - Feb 04 7:00 PM gameid: 1632147 7AA at Grand Rapids W 45-22 F Grand Rapids
Fri - Feb 04 7:00 PM gameid: 1632146 7AA Nashwauk-Keewatin/Greenway W 78-3 F Grand Rapids
Fri - Feb 04 7:00 PM gameid: 1632145 4AA Chisago Lakes Area W 72-10 F Grand Rapids

Playoffs - Section 7AA Wrestling

Date Time Section Opponent Result Location
Thu - Feb 17 7:00 PM 7AA Milaca/Faith Christian W 49-12 F Pine City
Fri - Feb 18 6:00 PM 7AA Virginia Area W 59-8 F Mora
Fri - Feb 18 7:00 PM 7AA at Mora L 34-27 F Mora