Ortonville

High School Wrestling
Season:
Records QRF
Overall 3-21
Section 0-8
Conference 0-0
Away 0-6
Neutral 2-12
Home 1-3
Average 0.0
Class Rank (TBD)
State Rank (TBD)
Opp Average (TBD)
Class SOS (TBD)
State SOS (TBD)

Regular Season

Date Time Section Opponent Result Location
Fri - Dec 01 7:00 PM gameid: 1713798 Paynesville Area 206
Belgrade-Brooten-Elrosa 204 ½
Thief River Falls 172
Osakis 149 ½
Mora 144 ½
Alexandria 116 ½
Eden Valley-Watkins 84
Albany 70
Robbinsdale Armstrong 68
Sauk Centre/Melrose 57
Ottertail Central 38
Pierz JV 28
Ortonville 8
F Sauk Centre
Thu - Dec 07 7:00 PM gameid: 1721354 5A Paynesville Area L 73-0 F Kerkhoven
Thu - Dec 07 7:00 PM gameid: 1721356 5A at Kerkhoven-Murdock-Sunburg L 63-12 F Kerkhoven
Thu - Dec 07 7:00 PM gameid: 1721358 5A Quad County L 45-29 F Kerkhoven
Sat - Dec 16 7:00 PM gameid: 1722666 3A Springfield L 48-30 F Luverne
Sat - Dec 16 7:00 PM gameid: 1722659 3AA at Luverne L 60-15 F Luverne
Sat - Dec 16 7:00 PM gameid: 1722668 5A Quad County L 42-33 F Luverne
Sat - Dec 16 7:00 PM gameid: 1722667 vs Viborg-Hurley SD W 48-19 F Luverne
Sat - Dec 16 7:00 PM gameid: 1722663 Chester SD W 40-30 F Luverne
Tue - Dec 19 7:00 PM gameid: 1709425 3AA Luverne L 66-9 F Lamberton
Tue - Dec 19 7:00 PM gameid: 1709427 5A Minneota L 78-0 F Lamberton
Tue - Dec 19 7:00 PM gameid: 1709429 3A at Red Rock Central L 52-17 F Lamberton
Thu - Dec 21 7:00 PM gameid: 1709518 Groton SD L 60-18 F Sisseton
Thu - Dec 21 7:00 PM gameid: 1709520 at Sisseton SD L 54-27 F
Thu - Dec 21 7:00 PM gameid: 1709519 Lisbon ND L 69-9 F Sisseton
Sat - Dec 30 7:00 PM gameid: 1709617 Miller SD 211
Aberdeen SD 164 ½
Clark/Willow Lake Sd 137 ½
Webster SD 122
Deuel SD 104 ½
Border West 98
Sioux Valley SD 68
Groton SD 63
Britton-Hecla SD 56
Hamlin SD 53
Ipswich SD 35
Garretson SD 34
Mobridge SD 32
Hanson SD 30
Ortonville 4
Sanborn Central SD 2
F
Fri - Jan 05 7:00 PM gameid: 1709743 Belgrade-Brooten-Elrosa 261 ½
Dilworth-Glyndon-Felton 197 ½
Milaca/Faith Christian 134 ½
Eden Valley-Watkins 125 ½
Ottertail Central 81
Ortonville 40
Fergus Falls
F Belgrade
Thu - Jan 11 7:00 PM gameid: 1725646 8AA Sauk Centre/Melrose L 64-11 F Kerkhoven
Thu - Jan 11 7:00 PM gameid: 1709918 5A BOLD L 42-24 F Kerkhoven
Thu - Jan 11 7:00 PM gameid: 1709920 5A at Kerkhoven-Murdock-Sunburg L 60-8 F Kerkhoven
Fri - Jan 12 7:00 PM gameid: 1725655 Paynesville Area 188
Rocori 149
Eden Valley-Watkins 118
Delano 104
Milaca/Faith Christian 96 ½
Sauk Centre/Melrose 87
Sartell-St. Stephen 80
Nashwauk-Keewatin/Greenway 48
Ortonville 15
F Paynesville
Fri - Jan 19 7:00 PM gameid: 1710326 New London-Spicer 209 ½
Belgrade-Brooten-Elrosa 199 ½
Pipestone Area 148 ½
Pierz 126
Albany 113 ½
Eden Valley-Watkins 58
Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 54
Kimball Area 51
Sartell-St. Stephen 36 ½
Ortonville
F New London
Sat - Jan 20 7:00 PM gameid: 1726025 St. James Area 164 ½
Benson 142 ½
Tri-City United 142 ½
St. Clair/Mankato Loyola 121 ½
Wabasso 119
Fairmont/Martin County West 116
Luverne 114 ½
Blue Earth Area 72
Redwood Valley 69
Worthington 67
Quad County 56
Ortonville 37
F Wabasso
Tue - Jan 23 7:00 PM gameid: 1710418 vs Sisseton SD L 48-15 F Ortonville
Tue - Jan 23 7:00 PM gameid: 1710416 3A vs Fulda/Murray County Central L 69-3 F Ortonville
Tue - Jan 23 7:00 PM gameid: 1710413 6A vs Border West L 66-9 F Ortonville
Fri - Jan 26 7:00 PM gameid: 1710641 at Warner/Northwestern SD L 39-30 F
Fri - Jan 26 7:00 PM gameid: 1710640 Canton SD L 69-9 F Warner SD
Fri - Jan 26 7:00 PM gameid: 1726218 Lemmon SD W 48-18 F Warner ND
Sat - Feb 03 7:00 PM gameid: 1726367 Dawson-Boyd/LQPV/Montevideo 237
West Central Area/Ashby/Brandon-Evansville 164
Minneota 160
Minnewaska Area 119
Tracy-Milroy-BalatonWestbrook-Walnut Grove 107.4
Sauk Centre/Melrose 80
Canby 72
BOLD 58
MAHACA 48
Quad County 36
Ortonville 16
F Dawson
Fri - Feb 09 7:00 PM gameid: 1711407 Norwood-Young America 218
Luverne 166
St. Clair/Mankato Loyola 163 ½
Wabasso 137
BOLD 83 ½
Austin 62 ½
Red Rock Central 62
Springfield 59
Ortonville 36
Madelia/Truman/Martin Luther 32
Canby 28
F Springfield

Playoffs - Class A SECTIONS

Date Time Section Opponent Result Location
Thu - Feb 15 6:00 PM 5A Benson L 60-15 F Belgrade