Dawson-Boyd/LQPV/Montevideo

High School Wrestling
Season:
Records QRF
Overall 26-2
Section 8-0
Conference 5-0
Away 6-0
Neutral 11-0
Home 9-2
Average 0.0
Class Rank (TBD)
State Rank (TBD)
Opp Average (TBD)
Class SOS (TBD)
State SOS (TBD)

Regular Season

Date Time Section Opponent Result Location
Thu - Nov 30 7:00 PM C gameid: 1708657 3AA vs MAHACA W 68-4 F Dawson
Thu - Nov 30 7:00 PM gameid: 1708658 5A vs Quad County W 65-6 F Dawson
Thu - Nov 30 7:00 PM gameid: 1708655 3AA vs Marshall/Lakeview W 35-28 F Dawson
Thu - Dec 07 7:00 PM gameid: 1708929 6A Border West W 64-6 F Glenwood
Thu - Dec 07 7:00 PM gameid: 1708927 5A Belgrade-Brooten-Elrosa W 39-28 F Glenwood
Thu - Dec 07 7:00 PM C gameid: 1708931 8AA at Minnewaska Area W 56-18 F Glenwood
Sat - Dec 09 7:00 PM gameid: 1721399 Dawson-Boyd/LQPV/Montevideo 246
Belgrade-Brooten-Elrosa 176 ½
West Central Area/Ashby/Brandon-Evansville 147
Canby 145
United North Central 87 ½
Pelican Rapids 69
Border West 64
Barnesville 62 ½
Fergus Falls 58 ½
Ottertail Central 12
F Barrett
Sat - Dec 16 7:00 PM gameid: 1709374 Marshall/Lakeview 163 ½
Dawson-Boyd/LQPV/Montevideo 159 ½
Holdingford 142 ½
Rocori 135 ½
Tracy-Milroy-BalatonWestbrook-Walnut Grove 124
New Ulm 112
Maple River/United South Central 94 ½
Minneota 90
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 88 ½
St. Peter 85 ½
Faribault 76 ½
Maple Grove 73
Fairmont/Martin County West 69
Atwater-Cosmos-Grove City 66 ½
Mankato West 64 ½
Adrian Area 64
Canby 62
Edina 62
BOLD 61
Windom/Mountain Lake 55
LeSueur-Henderson 52
Tri-City United 50
St. James Area 48
Fulda/Murray County Central 47
MAHACA 37 ½
Sartell-St. Stephen 33
Sauk Rapids-Rice 33
Wabasso 33
Blue Earth Area 26
New Richland-H-E-G 23 ½
Sibley East 22 ½
Redwood Valley 18
Madelia/Truman/Martin Luther 10
Red Rock Central 8 ½
Dassel-Cokato/Litchfield 7
Worthington 5
Canby
Dassel-Cokato/Litchfield
Faribault
Fulda/Murray County Central
LeSueur-Henderson
Minneota
Sauk Rapids-Rice
Sibley East
Windom/Mountain Lake
F Redwood Falls
Thu - Dec 21 7:00 PM gameid: 1709525 3AA vs Hutchinson W 45-20 F Dawson
Thu - Dec 21 7:00 PM gameid: 1709526 3AA vs New Ulm W 38-20 F Dawson
Sat - Dec 30 7:00 PM gameid: 1724154 Mounds View 177
Shakopee 166
Albert Lea Area 105
Forest Lake 101
St. Francis 86
Staples-Motley 84
Bemidji 81
Bismarck 79
Grand Rapids 78 ½
Dawson-Boyd/LQPV/Montevideo 78
Rapid City Stevens SD 75
Woodbury 69
Willmar 66 ½
Bismarck Century 65 ½
Lake Crystal-Wellcome Memorial Area 65
Jackson County Central 63
Eden Prairie 62
New Prague 62
Custer SD 55
Waconia 55
Northfield 54 ½
Bishop Ryan 51
Stillwater Area 49
Bismarck Legacy 45
Minot 45
New London-Spicer 45
Dilworth-Glyndon-Felton 43 ½
Thief River Falls 40
Mora 38
Perham 36 ½
Canby 36
Minnetonka 33
United North Central 32
Philip SD 31 ½
Delano 30
West Central Area/Ashby/Brandon-Evansville 30
Elk River 29
Howard Lake-Waverly-Winsted 29
West Fargo Sheyenne 27
Moorhead 26
Fargo North 25 ½
Sauk Rapids-Rice 21 ½
Turtle Mountain 21 ½
Bismarck St. Mary's 20 ½
Ellendale/Edgeley/Kulm/Montpelier 19
Grand Forks Central 18
New Salem-Almont 17
St. Peter 17
Mandan 15
Tri-City United 15
Fargo Davies 14
Pine Island 14
Valley City 12 ½
Mankato West 12
Crookston 10
Pelican Rapids 10
West Fargo 10
Rock Ridge 9
Byron 8
Detroit Lakes 8
Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 8
Watford City 8
Fulda/Murray County Central 6
Carrington 5
Mahnomen/Waubun 4
Ottertail Central 2
F Fargodome
Fri - Jan 05 7:00 PM C gameid: 1709776 5A at BOLD W 68-3 F Olivia
Fri - Jan 05 7:00 PM gameid: 1709775 3A Red Rock Central W 72-0 F Olivia
Sat - Jan 06 7:00 PM gameid: 1725550 Sioux Falls Jefferson SD W 64-12 F Milbank
Sat - Jan 06 7:00 PM gameid: 1725546 Sioux Falls Washington SD W 72-9 F Milbank
Sat - Jan 06 7:00 PM gameid: 1725543 at Milbank SD W 66-12 F
Sat - Jan 06 7:00 PM gameid: 1725554 Harrisburg SD W 36-34 F Milbank
Fri - Jan 12 7:00 PM gameid: 1710026 8AAA vs Willmar L 29-27 F Dawson
Fri - Jan 12 7:00 PM C gameid: 1710025 5A vs Benson W 78-0 F Dawson
Thu - Jan 18 7:00 PM gameid: 1725886 3A at Adrian Area W 55-15 F Adrian
Thu - Jan 18 7:00 PM gameid: 1725885 3A Redwood Valley W 55-15 F Adrian
Tue - Jan 23 7:00 PM C gameid: 1726162 8AA vs Sauk Centre/Melrose W 51-20 F Dawson
Tue - Jan 23 7:00 PM gameid: 1710494 6A vs West Central Area/Ashby/Brandon-Evansville W 41-24 F Dawson
Tue - Jan 23 7:00 PM gameid: 1710493 3A vs Tracy-Milroy-BalatonWestbrook-Walnut Grove L 29-26 F Dawson
Fri - Jan 26 7:00 PM gameid: 1710622 Dawson-Boyd/LQPV/Montevideo 203 ½
New Ulm 151
Pipestone Area 127 ½
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 111 ½
LeSueur-Henderson 110
Fulda/Murray County Central 88 ½
Eden Valley-Watkins 86
St. James Area 84
Adrian Area 83
Red Rock Central 66 ½
Norwood-Young America 48
Springfield 22
Madelia/Truman/Martin Luther 7
F Lamberton
Thu - Feb 01 7:00 PM gameid: 1710802 3AA at Worthington W 68-3 F Worthington
Thu - Feb 01 7:00 PM gameid: 1710801 5A Minneota W 38-22 F Worthington
Sat - Feb 03 7:00 PM gameid: 1726367 Dawson-Boyd/LQPV/Montevideo 237
West Central Area/Ashby/Brandon-Evansville 164
Minneota 160
Minnewaska Area 119
Tracy-Milroy-BalatonWestbrook-Walnut Grove 107.4
Sauk Centre/Melrose 80
Canby 72
BOLD 58
MAHACA 48
Quad County 36
Ortonville 16
F Dawson
Thu - Feb 08 7:00 PM gameid: 1711099 5A at Atwater-Cosmos-Grove City W 57-18 F Grove City
Thu - Feb 08 7:00 PM gameid: 1711098 5A Paynesville Area W 47-20 F Grove City

Playoffs - Class AA SECTIONS

Date Time Section Opponent Result Location
Thu - Feb 15 7:00 PM 3AA vs Hutchinson W 50-18 F Dawson
Sat - Feb 17 12:00 PM 3AA Luverne W 60-11 F New London
Sat - Feb 17 2:00 PM 3AA Marshall/Lakeview W 28-27 F New London