Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie

High School Wrestling
Season:
Records QRF
Overall 16-12
Section 6-3
Conference 0-0
Away 5-3
Neutral 8-6
Home 3-3
Average 0.0
Class Rank (TBD)
State Rank (TBD)
Opp Average (TBD)
Class SOS (TBD)
State SOS (TBD)

Regular Season

Date Time Section Opponent Result Location
Sat - Dec 03 7:00 PM gameid: 1667516 Pequot Lakes/Pine River-Backus 218 ½
Thief River Falls 175
Brainerd/Pillager 165
United North Central 151
LP-GE/Browerville 137 ½
Staples-Motley 117
Badger/Greenbush-Middle River 39
Wadena-Deer Creek 20
Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie
F Wadena
Fri - Dec 09 7:00 PM gameid: 1683698 West Region - A Bismarck Century L 48-25 F Grand Forks Red River
Fri - Dec 09 7:00 PM gameid: 1683691 East Region - A Fargo Davies W 51-24 F Grand Forks Red River
Sat - Dec 10 7:00 PM gameid: 1683727 East Region - A Valley City L 36-35 F Grand Forks Red River
Sat - Dec 10 7:00 PM gameid: 1683742 8AA Perham L 54-24 F Grand Forks Red River
Sat - Dec 17 7:00 PM gameid: 1668132 8AAA Moorhead W 45-21 F Frazee
Sat - Dec 17 7:00 PM gameid: 1683866 8A at Frazee L 42-28 F Frazee
Sat - Dec 17 7:00 PM gameid: 1683870 8AA Dilworth-Glyndon-Felton W 51-22 F Frazee
Tue - Dec 20 7:00 PM gameid: 1668181 8AA Pequot Lakes/Pine River-Backus L 49-19 F Osakis
Tue - Dec 20 7:00 PM gameid: 1668182 6A at Osakis W 54-28 F Osakis
Tue - Dec 20 7:00 PM gameid: 1668180 7A Blackduck/Cass Lake-Bena W 66-9 F Osakis
Thu - Jan 05 7:00 PM gameid: 1668437 6A Border West W 52-18 F Barnesville
Thu - Jan 05 7:00 PM gameid: 1668438 6A West Central Area/Ashby/Brandon-Evansville L 49-27 F Barnesville
Thu - Jan 05 7:00 PM gameid: 1668439 8A at Barnesville W 57-18 F Barnesville
Tue - Jan 10 7:00 PM gameid: 1668652 7AA Aitkin L 41-33 F Foley
Tue - Jan 10 7:00 PM gameid: 1668653 6AA at Foley W 35-34 F Foley
Sat - Jan 14 7:00 PM gameid: 1668961 Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie 170
Royalton/Upsala 153 ½
Deer River 139 ½
Wadena-Deer Creek 57
Crosby-Ironton 45
Ottertail Central 35
Nashwauk-Keewatin/Greenway 13
Roseau
F Bertha
Thu - Jan 19 7:00 PM gameid: 1669151 6A vs Wadena-Deer Creek W 63-12 F Bertha
Thu - Jan 19 7:00 PM gameid: 1669150 7A vs Holdingford L 36-30 F Bertha
Sat - Jan 21 7:00 PM gameid: 1685772 Bemidji 241 ½
Thief River Falls 191
Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie 157 ½
Detroit Lakes 123
Crookston 106 ½
United North Central 99 ½
Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 42 ½
Blackduck/Cass Lake-Bena 30
Grand Forks Red River 30
Badger/Greenbush-Middle River 28
Fertile-Beltrami 21
Roseau 16
Nashwauk-Keewatin/Greenway 15
F Thief River Falls
Tue - Jan 24 7:00 PM gameid: 1669292 6A at Pelican Rapids W 58-18 F Pelican Rapids
Tue - Jan 24 7:00 PM gameid: 1669291 7A Staples-Motley W 39-34 F Pelican Rapids
Thu - Jan 26 7:00 PM gameid: 1669417 7A LP-GE/Browerville W 38-30 F New York Mills
Thu - Jan 26 7:00 PM gameid: 1669418 6A at New York Mills W 47-30 F New York Mills
Tue - Jan 31 7:00 PM gameid: 1686310 6A vs Ottertail Central L 63-3 F Bertha
Tue - Jan 31 7:00 PM gameid: 1686311 8A vs United North Central W 30-28 F Bertha
Fri - Feb 03 7:00 PM gameid: 1669834 3AA vs Quad County W 63-18 F Bertha
Fri - Feb 03 7:00 PM gameid: 1669833 5A vs Belgrade-Brooten-Elrosa L 51-18 F Bertha
Sat - Feb 04 7:00 PM gameid: 1669888 United North Central 187 ½
Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie 182
LP-GE/Browerville 172 ½
Osakis 132
New York Mills 95 ½
Wadena-Deer Creek 58
Ottertail Central 47
F New York Mills
Tue - Feb 07 7:00 PM gameid: 1669903 8AAA at Bemidji L 54-17 F Bemidji

Playoffs - Class A SECTIONS

Date Time Section Opponent Result Location
Fri - Feb 17 3:00 PM 6A Wadena-Deer Creek W 57-15 F West Central Area
Fri - Feb 17 7:00 PM 6A at West Central Area/Ashby/Brandon-Evansville L 48-28 F Barrett