Minnesota-Scores.Net LOADING

West Central Area/Ashby/Brandon-Evansville

High School Wrestling
Season:
Records QRF
Overall 25-5
Section 9-0
Conference 0-0
Away 9-1
Neutral 13-1
Home 3-3
Average 0.0
Class Rank (TBD)
State Rank (TBD)
Opp Average (TBD)
Class SOS (TBD)
State SOS (TBD)

Regular Season

Date Time Section Opponent Result Location
Tue - Dec 07 7:00 PM gameid: 1626694 6A at Osakis W 60-9 F Osakis
Tue - Dec 07 7:00 PM gameid: 1626692 5A Benson W 53-21 F Osakis
Tue - Dec 07 7:00 PM gameid: 1626690 8AA Fergus Falls W 75-6 F Osakis
Thu - Dec 09 7:00 PM gameid: 1626334 6A Ottertail Central W 75-6 F Wadena
Thu - Dec 09 7:00 PM gameid: 1640933 6A at Wadena-Deer Creek W 78-0 F Wadena
Thu - Dec 09 7:00 PM gameid: 1626332 6A Pelican Rapids W 84-0 F Wadena
Sat - Dec 11 7:00 PM gameid: 1626947 Belgrade-Brooten-Elrosa 204
West Central Area/Ashby/Brandon-Evansville 196
Dawson-Boyd/LQPV/Montevideo 183
MAHACA 110
Alexandria 89
Canby 76
Fergus Falls 73
Border West 71
Ottertail Central 62
Benson 59 ½
Pelican Rapids 32 ½
F Barrett
Tue - Dec 14 7:00 PM gameid: 1626963 7A at LP-GE/Browerville W 36-33 F Long Prairie
Tue - Dec 14 7:00 PM gameid: 1626962 7A Staples-Motley W 60-14 F Long Prairie
Sat - Dec 18 7:00 PM gameid: 1641409 West Central Area/Ashby/Brandon-Evansville 256
Fargo Davies ND 183
Bismarck St. Mary's ND 142
West Fargo ND 140
Watford City ND 122
Devils Lake ND 100
Grand Forks Red River ND 65
Grand Forks Central ND 14
F Devils Lake ND
Sat - Dec 18 gameid: 1653573 West Central Area/Ashby/Brandon-Evansville 256.00
Fargo Davies 183.00
Bismarck St. Mary's 142.00
West Fargo 140.00
Watford City 122.00
Devils Lake 100.00
Grand Forks Red River 65.00
Grand Forks Central 14.00
F Devils Lake
Tue - Dec 21 7:00 PM gameid: 1628893 8A vs Frazee W 60-16 F Barrett
Tue - Dec 21 7:00 PM gameid: 1628894 4A vs Howard Lake-Waverly-Winsted W 57-9 F Barrett
Thu - Dec 30 7:00 PM gameid: 1628959 Jackson County Central 156 ½
Stillwater Area 145 ½
Bismarck ND 111 ½
Waconia 110 ½
Big Lake 107
Royalton/Upsala 96 ½
New Prague 95 ½
Rapid City Stevens SD 79 ½
Dawson-Boyd/LQPV/Montevideo 76 ½
Wayzata 76 ½
Forest Lake 75
Albert Lea Area 73 ½
Prior Lake 71 ½
West Central Area/Ashby/Brandon-Evansville 68 ½
Dassel-Cokato/Litchfield 68
St. Thomas Academy 65 ½
Aitkin 64
Thief River Falls 62 ½
St. Francis 62
Kimball Area 60
Jamestown ND 56
Mounds View 51 ½
Perham 49
Minot ND 48 ½
New Salem-Altmont ND 48
Valley City ND 48
Woodbury 48
United North Central 47 ½
Bismarck Legacy ND 47
Byron 46 ½
Foley 46 ½
Tri-City United 46
Lakeville North 44 ½
Faribault 43 ½
Crookston 41
Grand Island NE 39
Medford 36 ½
Howard Lake-Waverly-Winsted 36
West Fargo ND 36
Bismarck Century ND 35
Dilworth-Glyndon-Felton 31
West Fargo Sheyenne ND 30
Sartell-St. Stephen 29
Carrington ND 28 ½
Delano 21
Bishop Ryan ND 19
Bismarck St. Mary's ND 17
Kindred ND 17
Mankato West 17
Dickinson ND 15
Coon Rapids 14
Fargo Davies ND 12 ½
Fargo North ND 11
Mahnomen/Waubun 10
Minnetonka 7
Rugby ND 7
Eagan 6
Pine Island 5
Watford City ND 5
Fargo South ND 3
Ellendale-Edgeley ND 2
Coon Rapids
Dickinson ND
Eagan
Ellendale-Edgeley ND
Fargo Davies ND
Fargo North ND
Fargo South ND
Kindred ND
Mahnomen/Waubun
Mankato West
Minnetonka
Pine Island
Rugby ND
Watford City ND
F Fargodome
Thu - Dec 30 7:30 PM gameid: 1653579 Jackson County Central 156 ½0
Stillwater Area 145 ½0
Bismarck 111 ½0
Waconia 110 ½0
Big Lake 107.00
Royalton/Upsala 96 ½0
New Prague 95 ½0
Rapid City Stevens SD 79 ½0
Dawson-Boyd/LQPV/Montevideo 76 ½0
Wayzata 76 ½0
Forest Lake 75.00
Albert Lea Area 73 ½0
Prior Lake 71 ½0
St. Thomas Academy 68 ½0
West Central Area/Ashby/Brandon-Evansville 68 ½0
Dassel-Cokato/Litchfield 68.00
Aitkin 64.00
Thief River Falls 62 ½0
St. Francis 62.00
Kimball Area 60.00
Jamestown 56.00
Mounds View 51 ½0
Perham 49.00
Minot 48 ½0
New Salem-Almont 48.00
Valley City 48.00
Woodbury 48.00
United North Central 47 ½0
Bismarck Legacy 47.00
Byron 46 ½0
Foley 46 ½0
Tri-City United 46.00
Lakeville North 44 ½0
Faribault 43 ½0
Crookston 41.00
Grand Island NE 39.00
Medford 36 ½0
Howard Lake-Waverly-Winsted 36.00
West Fargo 36.00
Bismarck Century 35.00
Dilworth-Glyndon-Felton 31.00
West Fargo Sheyenne 30.00
Sartell-St. Stephen 29.00
Carrington 28 ½0
Delano 21.00
Bishop Ryan 19.00
Bismarck St. Mary's 17.00
Kindred 17.00
Mankato West 17.00
Dickinson 15.00
Coon Rapids 14.00
Fargo Davies 12 ½0
Fargo North 11.00
Mahnomen/Waubun 10.00
Minnetonka 7.00
Rugby 7.00
Eagan 6.00
Pine Island 5.00
Watford City 5.00
Fargo South 3.00
Ellendale/Edgeley/Kulm/Montpelier 2.00
F TBD
Thu - Jan 06 7:00 PM gameid: 1629166 8A Barnesville W 65-6 F Parkers Prairie
Thu - Jan 06 7:00 PM gameid: 1629168 6A at Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie W 63-9 F Bertha
Thu - Jan 13 7:00 PM gameid: 1629700 5A at Minneota W 33-31 F Minneota
Fri - Jan 21 7:00 PM gameid: 1630678 5A at Kerkhoven-Murdock-Sunburg W 46-12 F Kerkhoven
Fri - Jan 21 7:00 PM gameid: 1630676 3AA Quad County W 69-9 F Kerkhoven
Tue - Jan 25 7:00 PM gameid: 1643361 8A at United North Central W 42-21 F Menahga
Fri - Jan 28 7:00 PM gameid: 1631919 8A at Crookston W 47-26 F Crookston
Fri - Jan 28 7:00 PM gameid: 1643551 8AA Detroit Lakes W 48-18 F Crookston
Thu - Feb 03 7:00 PM gameid: 1632038 5A vs Belgrade-Brooten-Elrosa L 41-28 F Barrett
Thu - Feb 03 7:00 PM gameid: 1632039 7A vs Royalton/Upsala L 44-21 F Barrett
Thu - Feb 03 7:00 PM gameid: 1632036 5A vs Atwater-Cosmos-Grove City L 35-32 F Barrett
Sat - Feb 05 7:00 PM gameid: 1632260 West Central Area/Ashby/Brandon-Evansville 225
LP-GE/Browerville 207
United North Central 192
Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie 124
New York Mills 116
Osakis 73 ½
Ottertail Central 73 ½
Wadena-Deer Creek 24
F Menahga
Tue - Feb 08 7:00 PM gameid: 1632277 3AA at MAHACA L 36-33 F Morris
Tue - Feb 08 7:00 PM gameid: 1632273 6A Border West W 54-19 F Morris
Tue - Feb 08 7:00 PM gameid: 1632275 5A Minnewaska Area W 48-25 F Morris
Sat - Feb 12 7:00 PM gameid: 1632478 West Central Area/Ashby/Brandon-Evansville 220
MAHACA 217 ½
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 161
Pipestone Area 153
Fosston/Bagley 75
Pelican Rapids 67 ½
Wabasso 57
Crosby-Ironton 50
F Morris

Playoffs - Section 6A Wrestling

Date Time Section Opponent Result Location
Tue - Feb 15 7:00 PM 6A vs Wadena-Deer Creek W 76-0 F Barrett
Sat - Feb 19 5:00 PM 6A at New York Mills W 66-12 F New York Mills
Sat - Feb 19 7:00 PM 6A Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie W 51-21 F New York Mills

Playoffs - Class A STATE

Date Time Section Opponent Result Location
Thu - Mar 03 9:00 AM 4A Kimball Area W 34-33 F Xcel Energy Center
Thu - Mar 03 1:00 PM 3A Jackson County Central L 41-27 F Xcel Energy Center
Thu - Mar 03 5:00 PM 1A Dover-Eyota W 35-31 F Xcel Energy Center