Minnesota-Scores.Net LOADING
Season:
Choose Class:

Section 1A - East Standings

Coaches Vote (FINAL)
Seed Team Section Overall For Agst QRF Value QRF Rank Streak
1 Wabasha-Kellogg 8-1 14-14 6.8 5.3 72.4 21 Lost 1
2 Southland 12-6 13-9 9.5 6.6 53.6 50 Lost 1
3 Rushford-Peterson 6-4 7-16 5.3 8.8 45.2 62 Lost 1
4 Mabel-Canton 9-7 10-12 8.5 7.5 42.5 67 Lost 2
5 Lyle/Austin Pacelli 5-8 6-11 8.1 9.1 39.1 76 Lost 4
6 Fillmore Central/Lanesboro 3-3 3-15 2.9 10.3 42.0 69 Lost 4
7 Houston 2-12 2-15 5.1 8.3 24.3 105 Lost 11
8 Schaeffer Academy 0-11 2-15 3.4 17.4 22.1 109 Lost 1

Section 1A - West Standings

Coaches Vote (FINAL)
Seed Team Section Overall For Agst QRF Value QRF Rank Streak
1 Hayfield 8-3 13-9 6.8 3.0 67.9 30 Lost 1
2 Bethlehem Academy 11-4 17-7 7.3 5.5 77.9 17 Lost 1
3 United South Central 6-4 14-6 5.0 4.1 69.6 27 Lost 2
4 Waterville-Elysian-Morristown 7-4 11-12 4.3 4.4 64.8 36 Lost 2
5 Kenyon-Wanamingo 3-5 8-9 5.3 5.2 55.0 47 Lost 1
6 Goodhue 4-3 8-12 6.0 8.1 59.0 41 Lost 1
7 Glenville-Emmons/Alden-Conger 6-8 7-12 7.8 11.1 37.7 81 Lost 2
8 Janesville-Waldorf-Pemberton 0-7 1-14 2.5 9.6 36.0 88 Lost 7

Section 2A Standings

QRF Seeded (FINAL)
Seed Team Section Overall For Agst QRF Value QRF Rank Streak
1 Nicollet 13-0 24-2 9.0 1.3 108.5 1 Won 10
2 New Ulm Cathedral 17-4 20-4 10.0 2.8 93.2 6 Lost 1
3 Sleepy Eye Saint Mary's 17-5 20-6 9.0 4.3 79.6 16 Lost 1
4 Springfield 12-7 15-9 6.0 4.1 72.0 22 Lost 2
5 Cleveland 4-6 9-11 8.0 7.8 54.9 48 Lost 2
6 Martin County West 9-7 13-9 7.4 6.9 61.9 37 Lost 1
7 Buffalo Lake-Hector-Stewart 8-8 9-11 5.9 6.4 52.0 52 Lost 2
8 Sleepy Eye 6-12 7-14 4.3 6.6 45.7 59 Lost 2
9 G-H-EC/Martin Luther/Truman 5-5 6-9 7.1 8.9 43.1 66 Lost 2
10 Mountain Lake Area/Comfrey 6-8 8-12 7.2 6.2 41.8 72 Lost 3
11 RRC/WWG 3-4 6-12 6.7 9.8 40.3 74 Lost 3
12 Madelia 5-12 8-15 5.4 8.0 45.0 63 Lost 1
13 Minnesota Valley Lutheran 4-12 4-14 4.7 7.4 40.7 73 Lost 1
14 Gibbon-Fairfax-Winthrop 1-12 3-17 3.5 9.1 35.1 90 Lost 1
15 Heron Lake-Okabena/Fulda 0-8 0-15 2.3 16.9 20.3 112 Lost 15

Section 3A - North Standings

Coaches Vote (FINAL)
Seed Team Section Overall For Agst QRF Value QRF Rank Streak
1 Lac qui Parle Valley 16-4 22-4 7.6 2.2 90.1 9 Lost 1
2 Kerkhoven-Murdock-Sunburg 12-8 16-8 8.6 5.5 71.1 24 Lost 1
3 Yellow Medicine East 6-10 9-12 6.3 7.2 48.4 54 Lost 2
4 MACCRAY 6-9 6-12 6.4 11.4 47.0 56 Lost 2
5 Benson 2-2 4-16 5.2 8.9 38.3 78 Lost 2
6 Belgrade-Brooten-Elrosa 0-3 3-18 4.7 11.9 36.8 87 Lost 4
7 Dawson-Boyd 2-12 2-16 3.0 9.5 35.7 89 Lost 8
8 Ortonville 0-1 1-14 4.5 13.6 23.7 106 Lost 5

Section 3A - South Standings

Coaches Vote (FINAL)
Seed Team Section Overall For Agst QRF Value QRF Rank Streak
1 Edgerton/SW MN Christian 9-1 18-8 8.3 2.8 85.5 10 Lost 2
2 Russell-Tyler-Ruthton 13-5 17-7 7.8 3.7 81.7 14 Lost 2
3 Wabasso 3-3 16-8 6.4 5.8 65.3 34 Lost 1
4 Tracy-Milroy-Balaton 15-6 19-7 10.1 5.7 82.1 12 Lost 1
5 Murray County Central 3-5 9-9 7.3 7.3 45.4 61 Lost 1
6 Adrian Area 0-5 3-14 4.2 12.5 32.7 92 Lost 11
7 Lakeview 1-14 1-18 4.1 14.1 28.4 96 Lost 10

Section 4A Standings

Coaches Vote (FINAL)
Seed Team Section Overall For Agst QRF Value QRF Rank Streak
1 Randolph 5-0 22-5 7.6 2.4 99.2 5 Won 1
2 West Lutheran 9-3 14-6 9.3 1.8 67.0 32 Lost 1
3 Mayer Lutheran 7-3 12-11 6.3 6.8 65.1 35 Lost 2
4 New Life Academy 1-4 8-12 7.5 12.2 39.2 75 Lost 1
5 Braham 4-4 9-13 8.1 8.9 45.7 59 Lost 1
6 Lester Prairie 3-4 4-17 5.0 11.2 38.5 77 Lost 1
7 Heritage Christian 2-4 3-10 6.3 14.8 28.3 97 Lost 2
8 Ogilvie 0-4 1-15 4.3 16.1 25.8 102 Lost 11
United Christian Academy 0-5 0-11 3.3 20.3 18.9 114 Lost 11
St. John's Prep 0-0 0-0 TBD TBD 0.0 116 None

Section 5A - East Standings

QRF Seeded (FINAL)
Seed Team Section Overall For Agst QRF Value QRF Rank Streak
1 Mille Lacs 9-2 20-3 9.4 1.9 81.4 15 Lost 1
2 Hill City/Northland 6-4 10-5 7.6 4.5 68.5 29 Lost 2
3 Hinckley-Finlayson 6-4 11-11 7.9 5.8 50.7 53 Lost 1
4 East Central 1-6 3-13 4.1 12.2 31.9 93 Lost 2
5 Deer River 1-3 2-14 5.2 13.6 25.1 103 Lost 2
6 McGregor 0-2 3-10 8.2 15.2 22.5 108 Lost 9

Section 5A - West Standings

QRF Seeded (FINAL)
Seed Team Section Overall For Agst QRF Value QRF Rank Streak
1 Walker-Hackensack-Akeley 9-4 11-5 8.3 5.6 60.1 40 Lost 1
2 Menahga 8-1 16-11 7.7 5.5 76.5 18 Lost 2
3 Sebeka 4-4 9-12 8.2 7.1 55.6 44 Lost 1
4 Pine River-Backus 8-6 9-10 9.9 10.0 46.0 58 Lost 2
5 Nevis 4-7 8-9 9.2 10.5 36.9 86 Lost 1
6 Laporte 1-7 3-11 6.7 11.4 19.2 113 Lost 4
7 Cass Lake-Bena 1-8 1-13 4.6 16.8 21.5 110 Lost 3

Section 6A - East Standings

QRF Seeded (FINAL)
Seed Team Section Overall For Agst QRF Value QRF Rank Streak
1 Upsala 12-2 20-5 6.8 3.9 100.0 4 Lost 2
2 New York Mills 9-3 21-6 9.3 5.3 92.6 7 Lost 1
3 Browerville-Eagle Valley 11-3 15-6 8.9 3.8 82.1 12 Lost 1
4 Bertha-Hewitt/Verndale 5-5 13-8 7.8 6.6 71.4 23 Lost 3
5 Brandon/Evansville 9-7 11-7 8.0 6.4 56.8 43 Lost 2
6 Long Prairie-Grey Eagle 3-6 5-12 7.8 9.8 42.0 69 Lost 1
7 Swanville 2-9 6-12 6.7 11.8 42.4 68 Lost 1
8 Parkers Prairie 0-7 4-13 7.1 10.4 44.8 65 Lost 6

Section 6A - West Standings

QRF Seeded (FINAL)
Seed Team Section Overall For Agst QRF Value QRF Rank Streak
1 Hancock 11-3 13-3 10.1 3.6 67.5 31 Lost 2
2 Clinton-Graceville-Beardsley 15-4 19-4 11.6 3.5 70.3 26 Lost 2
3 Lake Park-Audubon 3-2 11-6 6.2 3.5 76.5 18 Lost 1
4 Wheaton/Herman-Norcross 7-9 9-14 7.2 8.6 44.9 64 Lost 2
5 Rothsay 4-9 9-12 7.7 7.3 41.9 71 Lost 2
6 Ashby 1-12 3-14 4.6 10.4 27.3 100 Lost 6
7 Hillcrest Lutheran Academy 0-11 1-12 2.6 15.8 25.9 101 Lost 6

Section 7A Standings

QRF Seeded (FINAL)
Seed Team Section Overall For Agst QRF Value QRF Rank Streak
1 Moose Lake-Willow River 13-1 26-5 9.0 1.6 103.3 2 Lost 1
2 Cherry 11-3 17-8 7.1 4.3 85.4 11 Lost 2
3 North Woods 9-3 12-4 11.6 4.6 66.8 33 Lost 1
4 Barnum 8-3 10-8 9.3 5.5 58.1 42 Lost 2
5 Carlton 7-6 12-7 6.7 2.8 73.3 20 Lost 2
6 Silver Bay 12-6 14-7 9.9 4.8 61.1 38 Lost 1
7 Ely 8-6 11-7 8.8 8.5 46.2 57 Lost 2
8 Chisholm 5-4 9-7 6.8 8.9 48.3 55 Lost 1
9 South Ridge 6-8 7-10 6.8 7.0 55.1 45 Lost 1
10 Cromwell-Wright 3-5 5-8 5.4 7.5 37.0 85 Lost 2
11 Mountain Iron-Buhl 6-10 8-13 9.8 8.0 38.3 78 Lost 1
12 Nashwauk-Keewatin 1-9 3-12 5.5 12.5 27.7 99 Lost 2
13 Floodwood 0-10 1-12 4.4 18.2 18.1 115 Lost 7
14 Northeast Range 2-5 2-6 6.9 18.0 25.1 103 Lost 1
15 Littlefork-Big Falls 1-5 1-9 4.3 14.5 23.7 106 Lost 5
16 Cook County 0-8 1-9 5.7 13.1 32.8 91 Lost 7

Section 8A Standings

QRF Seeded (FINAL)
Seed Team Section Overall For Agst QRF Value QRF Rank Streak
1 Red Lake Falls 17-1 26-2 12.5 1.5 102.2 3 Won 2
2 Badger/Greenbush-Middle River 11-4 21-4 11.6 2.4 92.4 8 Lost 1
3 Fertile-Beltrami 12-5 14-6 9.8 4.7 69.4 28 Lost 2
4 East Polk 10-4 17-7 7.2 3.5 70.4 25 Lost 1
5 Kelliher/Northome 8-3 12-4 12.3 5.3 53.1 51 Lost 3
6 Mahnomen/Waubun 7-6 10-7 9.1 5.9 55.1 45 Lost 2
7 NCE/U-H 7-6 11-11 7.1 5.4 60.8 39 Lost 1
8 Ada-Borup-West 7-7 9-10 7.7 7.1 53.8 49 Lost 1
9 Lake of the Woods 5-4 9-6 11.7 10.0 37.4 83 Lost 2
10 Blackduck 3-4 8-7 8.0 7.1 37.8 80 Lost 4
11 Northern Freeze 5-5 6-9 6.4 9.5 37.4 83 Lost 1
12 Sacred Heart 2-13 3-16 4.6 12.3 37.5 82 Lost 2
13 West Marshall 3-10 3-13 4.5 12.8 30.1 94 Lost 9
14 Red Lake County Central 1-12 2-13 4.9 15.4 28.1 98 Lost 1
15 Bagley 0-10 0-14 3.3 20.0 20.8 111 Lost 14
16 Indus 0-4 1-5 5.5 15.2 29.1 95 Lost 5