Minnesota-Scores.Net LOADING
Season:
Choose Class:

Section 1A Standings

Coaches Vote (FINAL)
Seed Team Section Overall For Agst QRF Value QRF Rank Streak
1 Hayfield 12-0 24-3 8.4 1.7 104.9 2 Lost 1
2 Lyle/Austin Pacelli 13-5 17-6 9.6 4.9 65.1 28 Lost 2
3 Southland 16-6 17-8 9.1 4.6 65.0 29 Lost 1
4 Kenyon-Wanamingo 5-4 13-10 5.9 5.6 62.5 33 Lost 2
5 Rushford-Peterson 9-4 11-12 6.0 5.8 58.7 39 Lost 1
6 United South Central 4-5 10-8 6.5 6.3 63.6 31 Lost 2
7 Spring Grove 9-7 11-8 7.7 5.2 50.4 61 Lost 3
8 Glenville-Emmons/Alden-Conger 7-7 10-9 5.8 7.1 46.2 64 Lost 1
9 Fillmore Central/Lanesboro 5-5 7-14 5.1 6.7 52.5 55 Lost 2
10 Wabasha-Kellogg 6-3 7-15 6.2 9.1 47.3 63 Lost 2
11 Mabel-Canton 4-11 4-13 4.8 8.1 37.2 78 Lost 4
12 Janesville-Waldorf-Pemberton 0-4 5-13 5.1 8.3 36.7 81 Lost 2
13 Houston 4-12 4-16 5.4 10.3 28.2 101 Lost 1
14 Goodhue 0-4 0-21 1.6 13.2 36.6 82 Lost 21
15 Schaeffer Academy 0-17 0-21 2.2 13.1 23.2 114 Lost 21

Section 2A Standings

QRF Seeded (FINAL)
Seed Team Section Overall For Agst QRF Value QRF Rank Streak
1 New Ulm Cathedral 17-3 23-5 8.1 3.5 88.4 6 Lost 1
2 Madelia 14-5 17-6 8.3 4.4 62.1 34 Lost 2
3 Springfield 10-5 15-8 7.3 3.7 72.5 18 Lost 1
4 Sleepy Eye 12-6 16-7 7.1 3.5 73.3 17 Lost 1
5 Mankato Loyola 11-7 14-8 7.3 4.9 60.8 35 Lost 1
6 Sleepy Eye Saint Mary's 15-7 17-11 6.2 5.3 74.1 15 Lost 1
7 Martin County West 10-6 14-9 5.9 6.6 65.6 25 Lost 2
8 Cleveland 9-7 11-11 6.0 5.2 50.6 59 Lost 2
9 Martin Luther/Gran-Hunt-EC 6-7 7-10 6.0 5.5 55.3 50 Lost 1
10 Mountain Lake Area/Comfrey 6-5 8-12 5.7 8.3 38.5 75 Lost 2
11 Buffalo Lake-Hector-Stewart 1-11 3-13 3.6 10.0 37.2 78 Lost 8
12 BOLD 0-3 3-15 2.9 10.2 34.8 84 Lost 2
13 Gibbon-Fairfax-Winthrop 1-11 3-16 3.1 9.6 36.4 83 Lost 3
14 St. Clair 1-11 1-17 4.4 8.9 24.9 112 Lost 13
15 Heron Lake-Okabena/Fulda 0-7 1-18 2.2 11.8 25.7 111 Lost 15
16 Nicollet 0-12 0-17 1.9 13.5 27.8 103 Lost 17

Section 3A - North Standings

Coaches Vote (FINAL)
Seed Team Section Overall For Agst QRF Value QRF Rank Streak
1 MACCRAY 13-4 17-7 5.8 3.1 67.5 23 Won 2
2 Lac qui Parle Valley 11-5 14-7 7.0 4.3 59.2 38 Lost 1
3 Yellow Medicine East 9-6 11-9 5.9 3.6 58.5 40 Lost 2
4 Dawson-Boyd 8-7 8-8 6.7 6.9 50.7 58 Lost 1
5 Renville County West 3-10 4-11 4.7 7.7 31.1 95 Lost 4
6 Central MN Christian 3-7 4-8 6.3 8.8 41.6 70 Lost 4
7 Lakeview 2-10 2-13 4.9 9.6 28.2 101 Lost 1
8 Canby 1-9 1-11 2.7 10.8 26.0 110 Lost 5

Section 3A - South Standings

Coaches Vote (FINAL)
Seed Team Section Overall For Agst QRF Value QRF Rank Streak
1 Russell-Tyler-Ruthton 15-6 16-7 6.2 3.2 69.1 21 Lost 1
2 Murray County Central 10-5 14-7 7.1 4.0 65.3 27 Lost 1
3 Adrian 7-5 12-9 8.6 6.2 56.6 44 Lost 1
4 Minneota 7-6 7-8 5.5 4.7 58.2 41 Lost 2
5 Tracy-Milroy-Balaton 12-6 13-8 6.7 5.7 57.1 42 Lost 2
6 Red Rock Central/W-WG 7-9 11-10 6.9 6.5 51.7 56 Lost 1
7 Wabasso 0-4 3-15 3.8 7.8 39.5 74 Lost 2
8 Edgerton/Southwest MN Christian 1-10 2-15 4.2 9.8 27.3 106 Lost 1

Section 4A Standings

Coaches Vote (FINAL)
Seed Team Section Overall For Agst QRF Value QRF Rank Streak
1 Randolph 7-0 25-1 9.5 1.7 92.5 5 Won 12
2 Legacy Christian 4-3 15-5 7.5 2.8 71.5 20 Lost 2
3 New Life Academy 5-2 15-8 8.0 4.2 78.8 10 Lost 1
4 Heritage Christian 3-3 10-8 6.4 5.2 65.6 25 Lost 1
5 Mayer Lutheran 6-4 11-13 6.3 6.0 73.9 16 Lost 1
6 Lester Prairie 1-5 6-14 6.0 9.7 51.5 57 Lost 1
7 Trinity School 1-7 5-15 2.8 9.0 44.0 67 Lost 5
8 Academy for Sciences & Ag 0-2 2-12 5.4 13.6 26.8 108 Lost 3
9 Chesterton Academy 1-2 3-7 6.0 6.7 42.5 68 Lost 2
Minneapolis North 0-0 1-11 4.5 18.3 42.0 69 Lost 1

Section 5A -East Standings

QRF Seeded (FINAL)
Seed Team Section Overall For Agst QRF Value QRF Rank Streak
1 Hinckley-Finlayson 12-3 15-8 6.8 4.2 74.8 14 Lost 1
2 Braham 10-4 14-7 7.5 3.7 65.8 24 Lost 1
3 Ogilvie 8-5 11-10 6.9 6.5 56.0 47 Lost 1
4 Mille Lacs 5-9 7-15 6.3 6.3 33.7 88 Lost 2
5 Hill City/Northland 1-6 3-11 5.4 9.6 28.4 100 Lost 2
6 East Central 0-8 1-12 1.5 16.3 27.5 105 Lost 10
7 McGregor 0-3 2-11 4.6 9.5 22.2 115 Lost 10

Section 5A -West Standings

QRF Seeded (FINAL)
Seed Team Section Overall For Agst QRF Value QRF Rank Streak
1 Nevis 10-2 16-3 9.4 3.1 64.2 30 Lost 2
2 Pine River-Backus 7-4 13-6 9.4 4.4 53.9 53 Lost 2
3 Bertha-Hewitt/Verndale 6-3 11-16 4.7 5.4 63.6 31 Lost 2
4 Sebeka 4-4 6-15 5.8 7.0 50.6 59 Lost 1
5 Cass Lake-Bena 3-5 6-7 6.8 10.5 32.8 91 Lost 1
6 Walker-Hackensack-Akeley 3-8 3-11 5.3 11.9 24.5 113 Lost 1
Laporte 1-6 1-9 4.9 12.6 22.2 115 Lost 1

Section 6A - North Standings

QRF Seeded (FINAL)
Seed Team Section Overall For Agst QRF Value QRF Rank Streak
1 New York Mills 10-1 24-4 8.1 2.7 105.8 1 Won 1
2 Ashby 14-3 19-4 7.0 2.9 85.5 8 Lost 1
3 Brandon/Evansville 9-8 12-9 6.1 3.6 56.8 43 Lost 2
4 Parkers Prairie 4-7 10-13 5.1 5.1 60.8 35 Lost 1
5 Long Prairie-Grey Eagle 3-7 6-8 5.9 8.0 49.8 62 Lost 1
6 Browerville-Eagle Valley 4-9 5-13 4.9 7.2 45.0 65 Lost 4
7 Breckenridge 0-3 1-15 3.9 12.2 34.0 87 Lost 15
8 Hillcrest Lutheran Academy 0-12 0-14 1.9 13.6 21.0 118 Lost 14

Section 6A - South Standings

QRF Seeded (FINAL)
Seed Team Section Overall For Agst QRF Value QRF Rank Streak
1 Kerkhoven-Murdock-Sunburg 9-2 21-3 7.6 1.9 93.8 4 Lost 2
2 Upsala/Swanville Area 12-3 20-3 9.4 2.4 78.3 11 Lost 1
3 Belgrade-Brooten-Elrosa 7-4 14-12 5.4 4.5 71.9 19 Lost 1
4 Border West 9-7 10-9 6.1 4.7 56.1 46 Lost 2
5 Ortonville 6-6 8-7 5.2 5.7 45.0 65 Lost 1
6 St. John's Prep 2-6 3-11 4.7 9.3 33.1 89 Lost 4
7 Benson 0-4 1-18 2.2 9.9 30.3 97 Lost 8
8 Hancock 2-9 2-12 3.6 8.4 27.6 104 Lost 1

Section 7A Standings

QRF Seeded (FINAL)
Seed Team Section Overall For Agst QRF Value QRF Rank Streak
1 South Ridge 10-1 17-9 6.1 3.3 88.1 7 Lost 2
2 Cherry 16-4 19-5 9.4 2.3 79.1 9 Lost 2
3 Ely 15-5 19-8 6.5 4.5 68.5 22 Lost 1
4 Mountain Iron-Buhl 8-4 10-5 7.5 4.6 52.6 54 Lost 1
5 Chisholm 9-4 10-7 5.1 5.2 60.0 37 Lost 1
6 Barnum 6-4 9-8 5.1 5.0 55.6 49 Lost 1
7 Cook County 5-7 5-12 5.2 7.1 37.5 76 Lost 1
8 Silver Bay 5-7 6-13 6.1 8.0 41.3 71 Lost 3
9 Cromwell-Wright 3-5 5-7 3.7 7.4 37.2 78 Lost 2
10 Northeast Range 6-8 6-9 3.9 7.6 37.4 77 Lost 2
11 Deer River 2-7 2-13 3.1 8.5 30.9 96 Lost 3
12 North Woods 3-8 4-14 4.0 8.4 33.0 90 Lost 7
13 Carlton 2-11 3-13 3.6 10.7 28.7 99 Lost 2
14 Littlefork-Big Falls 1-7 2-11 4.1 10.8 26.4 109 Lost 3
15 Wrenshall 0-9 1-14 2.4 12.9 15.7 119 Lost 1

Section 8A - East Standings

Coaches Vote (FINAL)
Seed Team Section Overall For Agst QRF Value QRF Rank Streak
1 Fosston 16-3 18-3 9.3 2.5 76.0 13 Lost 2
2 NCE/U-H 12-7 12-7 6.9 3.3 54.8 51 Lost 2
3 Lake of the Woods 7-3 12-6 9.0 5.7 55.7 48 Lost 1
4 Mahnomen/Waubun 8-7 9-8 7.2 6.9 39.9 73 Lost 2
5 Blackduck 3-8 6-12 7.3 7.6 40.1 72 Lost 1
6 Win-E-Mac 3-9 3-9 4.2 9.3 31.3 94 Lost 5
7 Northome/Kelliher 1-5 4-10 7.0 10.5 29.2 98 Lost 3
8 Bagley 2-8 4-12 4.4 10.6 27.3 106 Lost 1
9 Lake Park-Audubon 1-10 2-13 3.0 11.9 21.1 117 Lost 4

Section 8A - West Standings

Coaches Vote (FINAL)
Seed Team Section Overall For Agst QRF Value QRF Rank Streak
1 Sacred Heart 17-0 22-5 8.5 3.4 97.1 3 Lost 2
2 Ada-Borup-West 14-4 16-5 7.9 3.8 76.9 12 Lost 1
3 Kittson County Central 10-7 10-8 7.2 5.2 54.7 52 Lost 2
4 West Marshall 10-7 12-9 6.9 4.9 56.2 45 Lost 1
5 Badger/Greenbush-Middle River 5-10 5-14 3.0 9.4 34.2 86 Lost 2
6 Red Lake County 4-8 4-14 7.4 9.6 34.5 85 Lost 5
7 Fertile-Beltrami 3-11 3-11 5.5 9.5 32.3 92 Lost 4
8 Northern Freeze 2-11 2-11 2.2 9.2 31.4 93 Lost 2