Minnesota-Scores.net

MN Scores >> Boys: FB Soc BB Hock WR Base Lax Girls: VB Soc BB Hock SB Lax

Twitter Facebook G+

ND Scores >> Boys: FB Soc BB Hock WR Base          Girls: VB Soc BB Hock SB

Twitter Facebook G+

Submit a Score | Radio | FAQ | Tiebreaker Margin | Advertising | NFL QRF | Contact | About | Message Boards

Friday, March 6, 2020
Hockey (B)
Share Share
Print this Story
Email this Story

Boys Hockey Semifinals and Class AA Cons

Class A Semifinals

#2 St. Cloud Cathedral (24-3-1) vs #3 Hermantown (22-3-4)

  • Head to Head – Tied 5-5
  • vs State Tournament Teams
    • Crusaders (5-1-1)
      • Beat Delano 4-3 in OT
      • Tied Hermantown 5-5
      • Beat Mahtomedi 5-4 in OT
      • Beat Mankato East/Loyola 9-3
      • Beat Mankato East/Loyola 11-2
      • Beat Monticello 8-1
      • Lost to Warroad 5-2
    • Hawks (2-0-1)
      • Beat Mahtomedi 9-2
      • Beat Monticello 7-1
      • Tied St. Cloud Cathedral 5-5
  • Other Common Opponent(s)
    • Brainerd
      • Crusaders won 9-1
      • Hawks won 4-1
    • Greenway/Nash-Kee
      • Crusaders won 5-0
      • Hawks won 8-3
    • St. Cloud
      • Crusaders won 4-3
      • Hawks won 10-3
    • Totino-Grace
      • Crusaders won 7-5
      • Hawks won 3-2
    • Wayzata
      • Crusaders won 7-6
      • Hawks won 4-3
  • QRF
    • #1 Crusaders 133.1
    • #2 Hawks 127.2
  • Scoring GF to GA
    • Crusaders 6.6 to 2.4
    • Hawks 5.9 to 1.8
  • Prediction
    • Pick ‘em

 

#1 Warroad (27-2-0) vs #4 Mahtomedi (21-8-0)

  • Head to Head – Did not play
  • vs State Tournament Teams
    • Warriors (2-0)
      • Beat Hutchinson 9-3
      • Beat St. Cloud Cathedral 6-2
    • Zephyrs (2-2)
      • Beat Delano 5-2
      • Lost to Hermantown 9-2
      • Beat Monticello 3-0
      • Lost to St. Cloud Cathedral 5-4 (OT)
  • Other Common Opponent(s)
    • East Grand Forks
      • Warriors won 6-4, 4-2, 4-0
      • Zephyrs lost 4-2
    • Sartell-St. Stephen
      • Warriors won 8-1
      • Zephyrs won 8-1
  • QRF
    • #3 Warriors 120.7
    • #5 Zephyrs 115.7
  • Scoring GF to GA
    • Warriors 5.6 to 1.3
    • Zephyrs 4.0 to 2.2
  • Prediction
    • Warriors -2.5

Class AA Semifinals

#2 Blake (23-6-0) vs #3 Eden Prairie (23-5-1)

  • Head to Head – Blake won 5-4
  • vs State Tournament Teams
    • Bears (4-3)
      • Beat Andover 3-2
      • Lost to Andover 6-3
      • Beat Eden Prairie 5-4
      • Lost to Hill-Murray 7-1
      • Lost to Maple Grove 5-4
      • Beat Maple Grove 7-5
      • Beat St. Thomas Academy 3-2
    • Eagles (1-2-1)
      • Lost to Blake 5-4
      • Beat Lakeville South 4-0
      • Lost to Moorhead 3-2 (OT)
      • Tied St. Thomas Academy 2-2
  • Other Common Opponent(s)
    • Benilde-St. Margaret’s
      • Bears split 1-2 and 4-3 (OT)
      • Eagles won 6-0
    • Buffalo
      • Bears won 5-1
      • Eagles won 8-0 and 9-1
    • Chaska
      • Bears won 4-2
      • Eagles won 5-4 (OT) and 3-2
    • Cretin-Derham Hall
      • Bears won 3-1
      • Eagles won 6-2
    • Edina
      • Bears won 5-1
      • Eagles won 1-0 and 3-2
    • St. Michael-Albertville
      • Bears won 3-0 and 6-0
      • Eagles won 5-4 and 6-2
    • Totino-Grace
      • Bears won 11-4
      • Eagles won 5-2
    • Wayzata
      • Bears lost 4-3
      • Eagles split 1-2 and 5-2
  • QRF
    • #3 Blake 148.8
    • #2 Eden Prairie 150.7
  • Scoring GF to GA
    • Bears 4.6 to 2.4
    • Eagles 4.4 to 1.9
  • Prediction
    • Pick ‘em


St. Thomas Academy (19-8-2) vs #5 Hill-Murray (20-6-3)

  • Head to Head – Hill-Murray won 3-2 and tied 1-1
  • vs State Tournament Teams
    • Cadets (1-2-2)
      • Beat Andover 3-2
      • Lost to Blake 3-2
      • Tied Eden Prairie 2-2
      • Tied Hill-Murray 1-1
      • Lost to Hill-Murray 3-2
    • Pioneers (5-0-1)
      • Beat Blake 7-1
      • Beat Maple Grove 4-1
      • Beat Moorhead 4-3
      • Beat Moorhead 5-1
      • Tied St. Thomas Academy 1-1
      • Beat St. Thomas Academy 3-2
  • Other Common Opponent(s)
    • Benilde-St. Margaret’s
      • Cadets won 3-2
      • Pioneers lost 2-0
    • Hastings
      • Cadets lost 5-1
      • Pioneers won 6-2
    • Henry Sibley
      • Cadets won 4-0
      • Pioneers won 13-1
    • Mahtomedi
      • Cadets split 2-4 and 3-1
      • Pioneers split 6-1 and 2-3
    • Simley
      • Cadets won 8-0
      • Pioneers won 8-0
    • South St. Paul
      • Cadets won 5-3
      • Pioneers won 8-0
    • Stillwater Area
      • Cadets won 5-2
      • Pioneers won 5-2
    • Tartan
      • Cadets won 6-0
      • Pioneers won 5-0
  • QRF
    • #14 St. Thomas Academy 127.0
    • #4 Hill-Murray 146.1
  • Scoring GF to GA
    • Cadets 3.3 to 1.9
    • Pioneers 4.2 to 1.6
  • Prediction
    • Pioneers -1.5

 

Class AA Consolation

Maple Grove (20-9-0) vs Lakeville South (21-8-0)

  • Head to Head – Maple Grove won 5-2
  • vs State Tournament Teams
    • Crimson (3-4)
      • Lost to Andover 4-0
      • Lost to Andover 4-0
      • Beat Blake 5-4
      • Lost to Blake 7-5
      • Lost to Hill-Murray 4-1
      • Beat Lakeville South 5-2
      • Beat Moorhead 6-2
    • Cougars (0-2)
      • Lost to Eden Prairie 4-0
      • Lost to Maple Grove 5-2
  • Other Common Opponent(s)
    • Duluth East
      • Crimson lost 2-1
      • Cougars won 8-0
    • Edina
      • Crimson won 7-5
      • Cougars lost 4-2
    • Elk River/Zimmerman
      • Crimson won 6-3
      • Cougars won 6-0
    • Rosemount
      • Crimson lost 3-2
      • Cougars won 5-2 and 4-2
  • QRF
    • #9 Maple Grove 140.1
    • #6 Lakeville South 143.4
  • Scoring GF to GA
    • Crimson 4.4 to 2.2
    • Cougars 4.3 to 2.1
  • Prediction
    • Pick ‘em

 

#1 Andover (24-4-1) vs #4 Moorhead (21-6-1)

  • Head to Head – Andover won 4-1
  • vs State Tournament Teams
    • Huskies (4-2)
      • Beat Blake 6-3
      • Lost to Blake 3-2
      • Beat Maple Grove 4-0
      • Beat Maple Grove 4-0
      • Beat Moorhead 4-1
      • Lost to St. Thomas Academy 3-2
    • Spuds (1-4)
      • Lost to Andover 4-1
      • Beat Eden Prairie 3-2 (OT)
      • Lost to Hill-Murray 4-3
      • Lost to Hill-Murray 5-1
      • Lost to Maple Grove 6-2
  • Other Common Opponent(s)
    • Minnetonka
      • Huskies lost 2-1
      • Spuds won 3-1
    • Rogers
      • Huskies won 8-1
      • Spuds won 5-1
    • St. Cloud
      • Huskies won 6-2
      • Spuds won 4-3 (OT) and 8-2
    • St. Cloud Cathedral
      • Huskies lost 2-1
      • Spuds won 5-3
  • QRF
    • #1 Andover 157.6
    • #5 Moorhead 144.7
  • Scoring GF to GA
    • Huskies 5.7 to 1.2
    • Spuds 4.0 to 2.0
  • Prediction
    • Huskies -1.5
Copyright © 1998-2020 BKZ Sports
Minnesota-Scores | NorthDakota-Scores | Report Score | Tournament Brackets