Minnesota-Scores.net

MN Scores >> Boys: FB Soc BB Hock WR Base Lax Girls: VB Soc BB Hock SB Lax

Twitter Facebook G+

ND Scores >> Boys: FB Soc BB Hock WR Base          Girls: VB Soc BB Hock SB

Twitter Facebook G+

Submit a Score | Radio | FAQ | Tiebreaker Margin | Advertising | NFL QRF | Contact | About | Message Boards

Friday, March 16, 2018
Basketball (B)
Share Share
Print this Story
Email this Story

Boys Basketball State Tournament

Class A

Finals - 3/24

Championship: #2 North Woods vs #4 Russell-Tyler-Ruthton
3rd Place: #1 Mayer Lutheran vs #3 Cass Lake-Bena
5th Place: #5 Hinckley-Finlayson vs Rushford-Peterson

Semifinals - 3/23

#2 North Woods over #3 Cass Lake-Bena 67-47
#4 Russell-Tyler-Ruthton over #1 Mayer Lutheran 49-38

Consolation Semifinals - 3/23

Rushford-Peterson over Heritage Christian 57-30
#5 Hinckley-Finlayson over Mahnomen/Waubun 88-66

Quarterfinals - 3/22

#2 North Woods over Heritage Christian 74-36
#3 Cass Lake-Bena over Rushford-Peterson 63-61 in 2OT
#1 Mayer Lutheran over Mahnomen/Waubun 71-40
#4 Russell-Tyler-Ruthton over #5 Hinckley-Finlayson 87-70

QRF Rankings

#1 Mayer Lutheran 27-3 170.9   
#2 North Woods 29-1 140.7   
#4 Cass Lake-Bena 29-1 138.6   
#5  Hinckley-Finlayson   26-4  136.8   
#6  Russell-Tyler-Ruthton   30-1  126.1   
#8  Rushford-Peterson   23-7  122.0   
#31 Mahnomen/Waubun   18-11  97.3   
#54 Heritage Christian   13-17  81.2   

 


Class AA

Finals - 3/24

Championship: #1 Minnehaha Academy vs #3 Caledonia
3rd Place: #2 Brooklyn Center vs #5 St. Cloud Cathedral
5th Place: #4 Esko over Breckenridge 57-46

Semifinals - 3/23

#3 Caledonia over #2 Brooklyn Center 73-67
#1 Minnehaha Academy over #5 St. Cloud Cathedral 77-51

Consolation Semifinals - 3/23

Breckenridge over Minnewaska Area 72-42
#4 Esko over Jordan 62-59

Quarterfinals - 3/21

#2 Brooklyn Center over Breckenridge 63-48
#3 Caledonia over Minnewaska Area 80-41
#1 Minnehaha Academy over Jordan 65-45
#5 St. Cloud Cathedral over #4 Esko 64-60 in 3OT


QRF Rankings

#1 Minnehaha Academy 27-3 289.2   
#3 Brooklyn Center 21-8 202.0   
#4 Esko 26.4 195.4   
#6  St. Cloud Cathedral 25-5  180.0   
#7  Caledonia 26-4 175.0   
#12 Jordan 25-5 162.4   
#21 Breckenridge 25-5 138.1   
#33 Minnewaska Area 21-7 127.1   

 


Class AAA

Finals - 3/24

Championship: #4 Columbia Heights vs Delano
3rd Place: #1 DeLaSalle vs #2 Austin
5th Place: #5 St. Thomas Academy over Mankato East 68-62

Semifinals - 3/23

Delano over #2 Austin 80-68
#4 Columbia Heights over #1 DelaSalle 71-69

Consolation Semifinals - 3/23

#3 Mankato East over Sauk Rapids-Rice 68-58
#5 St. Thomas Academy over Hermantown 94-63

Quarterfinals - 3/21

#2 Austin over Sauk Rapids-Rice 64-55
Delano over #3 Mankato East 79-64
#1 DeLaSalle over Hermantown 90-63
#4 Columbia Heights over #5 St. Thomas Academy 75-62


QRF Rankings

#1 Austin 26-2 301.4   
#2 DeLaSalle 24-4 277.2   
#4 Mankato East 24-5 242.8   
#8  Columbia Heights 20-6 226.5   
#10  Delano 18-11  220.8   
#11 St. Thomas Academy 20-9 219.0   
#12 Sauk Rapids-Rice 21-8 209.8   
#35 Hermantown 14-15 133.0   

 


Class AAAA

Finals - 3/24

Championship: #1 Cretin-Derham Hall vs #2 Apple Valley
3rd Place: #3 Lakeville North vs #4 Eden Prairie
5th Place: #5 Osseo over Forest Lake 64-61 in OT

Semifinals - 3/23

#2 Apple Valley over #3 Lakeville North 58-45
#1 Cretin-Derham Hall over #4 Eden Prairie 60-56

Consolation Semifinals - 3/23

Forest Lake over Maple Grove 68-60
#5 Osseo over Wayzata 48-46

Quarterfinals - 3/21

#2 Apple Valley over Forest Lake 67-60
#3 Lakeville North over Maple Grove 89-71
#1 Cretin-Derham Hall over Wayzata 70-48
#4 Eden Prairie over #5 Osseo 65-38

 

QRF Rankings

#1 Cretin-Derham Hall 27-2 371.3   
#3 Lakeville North 25-4 326.7   
#4 Eden Prairie 22-7 324.1   
#6  Apple Valley 25-4 320.8   
#8  Osseo 23-6 302.5   
#12 Wayzata  18-11  282.7   
#15 Maple Grove 21-8  273.8   
#21 Forest Lake 19-10  228.8   


 


 

Copyright © 1998-2020 BKZ Sports
Minnesota-Scores | NorthDakota-Scores | Report Score | Tournament Brackets