Minnesota-Scores.net

MN Scores >> Boys: FB Soc BB Hock WR Base Lax Girls: VB Soc BB Hock SB Lax

Twitter Facebook G+

ND Scores >> Boys: FB Soc BB Hock WR Base          Girls: VB Soc BB Hock SB

Twitter Facebook G+

Submit a Score | Radio | FAQ | Tiebreaker Margin | Advertising | NFL QRF | Contact | About | Message Boards

Tuesday, February 27, 2018
Wrestling
Share Share
Print this Story
Email this Story

State Wrestling Tournament

All matches are 3/1/18

Class A

Finals

Championship - #1 Zumbrota-Mazeppa over #2 Frazee 31-19
3rd Place - #4 TMB/WWG over #3 LPGE/Browerville 38-18
5th Place - Ottertail Central over Blackduck/Cass Lake-Bena 39-23

Semifinals

#2 Frazee over #3 LP-GE/Browerville 38-20
#1 Zumbrota-Mazeppa over #4 TMB/WWG 35-18

Consolation Semifinals

Blackduck/Cass Lake-Bena over Atwater-Cosmos-Grove City 30-27
Ottertail Central over #5 Kenyon-Wanamingo 55-15

Quarterfinals

#3 LP-GE/Browerville over Blackduck/Cass Lake-Bena 43-13
#2 Frazee over Atwater-Cosmos-Grove City 41-10
#4 Tracy-Milroy-Balaton/WWG over #5 Kenyon-Wanamingo 63-7
#1 Zumbrota-Mazeppa over Ottertail Central 37-19

 


Class AA

Finals

Championship - #1 Kasson-Mantorville over #3 Fairmont/MCW 49-9
3rd Place - #2 Scott West over #4 Perham 33-30
5th Place - #5 Foley over South St. Paul 44-26

Semifinals

#3 Fairmont/MCW over #2 Scott West 30-28
#1 Kasson-Mantorville over #4 Perham 48-10

Consolation Semifinals

South St. Paul over Grand Rapids 39-30
#5 Foley over Totino Grace 45-25

Quarterfinals

#3 Fairmont/MCW over South St. Paul 45-16
#2 Scott West over Grand Rapids 56-7
#4 Perham over #5 Foley 31-25
#1 Kasson-Mantorville over Totino-Grace 54-13

 


 

Class AAA

Finals

Championship - #3 St. Michael-Albertville over #1 Shakopee 30-25
3rd Place - #2 Anoka over #4 Willmar 30-22
5th Place - #5 Albert Lea Area over Hastings 40-25

Semifinals

#3 St. Michael-Albertville over #2 Anoka 31-29
#1 Shakopee over #4 Willmar 32-30

Consolation Semifinals

Hastings over Stillwater Area 44-21
#5 Albert Lea Area over Minnetonka 50-14

Quarterfinals

#3 St. Michael-Albertville over Stillwater Area 46-20
#2 Anoka over Hastings 39-22
#4 Willmar over #5 Albert Lea Area 50-18
#1 Shakopee over Minnetonka 62-9

 


 

Copyright © 1998-2021 BKZ Sports
Minnesota-Scores | NorthDakota-Scores | Report Score | Tournament Brackets